‘Güneş enerjisinde 10 yılda 10 bin megavata ulaştık

Güncelleme Tarihi:

‘Güneş enerjisinde 10 yılda 10 bin megavata ulaştık
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 27, 2023 07:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son dönemde güneş enerjisinde artan yatırımlara dikkat çekerek toplam kurulu gücün 10 bin megavatı aştığını söyledi.“10 yılda 10 bin megavata ulaştık” diyen Bakan Dönmez, özellikle son birkaç yılda sektörün atağa geçtiğine vurgu yaptı. Dönmez, “Bu da bize gösteriyor ki; önümüzdeki birkaç yıl içerisinde güneş enerjisi kapasitemiz daha da hızlanarak büyüyecek" dedi.

Haberin Devamı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA) yeşil dönüşümü çalışmaları programına katıldı. Eskişehir Sanayi Odası Meslek Lisesi Konferans Salonu'ndaki programda konuşan Dönmez daha önce enerji sektörü denildiğinde akla ilk olarak petrol, kömür ve doğalgazın geldiğini ancak günümüzde bunun değiştiğini söyledi. Dönmez, şöyle konuştu: "Bu aslında enerjideki dönüşümü ortaya koyan çok önemli bir zihinsel devrim. Son yıllarda enerji teknolojilerinde büyük bir dönüşümü başlattık. Teknolojiyi üreten, Ar-Ge ve Ür-Ge ile sürekli geliştiren, inovasyon odaklı, ihracat kapasitesi yüksek bir enerji teknolojileri altyapısı oluşturduk. Bugün güneşte yüzde 75, rüzgâr ve biyokütlede yüzde 65, jeotermalde yüzde 55 oranında yerli teknolojiye sahibiz. Güneş paneli üretiminde dünyada Çin ve Vietnam'dan sonra üçüncü sıradayız. Avrupa'nın toplam üretiminin iki katından daha fazla güneş paneli üretiyoruz" dedi.

'YENİLEBİLİRDE KAPASİTE 4.5 KAT ARTTI'

Türkiye'nin 10 yılda güneş enerjisinde kendi teknolojilerini üretebilir hale geldiğini kaydeden Dönmez, "Bugün toplam kurulu gücümüzün yüzde 50'sinden fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Elektriğimizin yaklaşık yüzde 40-45'lik bölümünü yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz. Yenilenebilir kaynaklı elektrik kapasitemiz son 20 yılda 4.5 kat arttı. Son 10 yılda toplam kurulu gücümüz yıllık yüzde 5.5 artarken; yenilenebilir kurulu gücümüz yıllık yüzde 9.2 büyüdü” diye konuştu.

Haberin Devamı

‘Güneş enerjisinde 10 yılda 10 bin megavata ulaştık

‘BEBKA ANA ÜRETİM MERKEZİ’

BURSA Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) sahasında, Türkiye’nin önde gelen pek çok firmasının ana üretim merkezlerinin bulunduğunu belirten Fatih Dönmez, şimdi bölgede yeşil dönüşüm projelerinin öne çıktığını vurguladı. Dönmez, “Burası enerjinin çok yoğun kullanıldığı bir bölge. Bölgeye bugüne kadar temiz üretim, atık geri kazanımı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında 190 milyon 677 bin TL’lik destek sağlandı. Şimdi BEBKA 2024-2028 dönemi için de yeni bir bölge planı uygulamaya geçirecek. Burada da yeşil dönüşüm ve kaynak verimliliği alanlarında iki hedef bir program önerileri mevcut. (DHA)

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!