Gümüş fiyatlarında neler oluyor?

Güncelleme Tarihi:

Gümüş fiyatlarında neler oluyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 10, 2022 15:24

Gümüş fiyatları, jeopolitik risklerin artması ve azalmasıyla iki yönlü sert hareket ederken; piyasalarda haber odaklı hareketler görülmeye devam ediyor. Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ve İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer gümüş fiyatları üzerinde yaşanan son gelişmeleri hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

Haberin Devamı

Bütün dünyanın gözü dün Türkiye'nin arabuluculuğu ile Antalya'da gerçekleştirilen Rusya-Ukrayna-Türkiye dışişleri bakanlarının yaptığı toplantıdaydı. Toplantıdan somut bir adım çıkmazken, toplantı sonrası piyasalarda dalgalanma gözlendi. Küresel borsa endeksleri satışa yönelirken; değerli metallerin ise değeri yükseldi.

Uzmanlar Rusya-Ukrayna savaşının piyasaların bir numaralı gündem maddesi olmayı sürdüreceğini belirtirken; piyasalarda haber akışlarına yönelik hareketler görülmeye devam edebilir.

GÜMÜŞ FİYATLARINDA DALGALI SEYİR

Gümüş fiyatları şubat ayının başından beri yükseliş eğilimde hareket ederken; Rusya-Ukrayna savaşında  yaşanan gelişmelerle dalgalı bir seyirde hareket ediyor. Gümüşün ons fiyatı geçtiğimiz salı günü 26,95 dolar seviyesini görerek, 17 Haziran 2021 tarihinden beri en yüksek seviyeyi gördü. Ons gümüş dünkü işlemlerde düşüş yönünde hareket ederken; Antalya’da yapılan kritik toplantı sonrası piyasalarda tablo değişti ve yeniden değer kazanımına yöneldi. Değerli metal, haftanın son iş gününde en yüksek 25.98 doları, en düşük 25.58 doları görürken; saat 09:41 itibarıyla yüzde 1,08 oranında yükselişle 25,69 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Haberin Devamı

Gümüşün ons fiyatı, tarihi zirvesini 25 Nisan 2011 tarihinde 49.81 dolar seviyesine kadar yükselerek görmüştü.

Gümüş fiyatlarında neler oluyor

Gümüşün gram fiyatı dalgalı seyrini sürdürürken, salı günü 12,62 liraya yükselerek son 2,5 ayın zirvesini yeniledi. Gram gümüş, ons gümüş fiyatında yaşanan düşüşün etkisiyle, bugün en yüksek 12,42 lirayı, en düşük 12,24 lirayı görürken; şu dakikalarda yüzde 0,20 oranında düşüşle 12,34 lira seviyesinde hareket ediyor.

Gram gümüş, 20 Aralık 2021 tarihinde 13,19 TL seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Gümüş fiyatlarında neler oluyor

Haberin Devamı

ONS GÜMÜŞTE 24.50 SEVİYESİ KRİTİK
Seda Yalçınkaya Özer – İntegral Yatırım Araştırma Müdürü

Gümüş fiyatlarında neler oluyor

Dün küresel piyasalarda risk iştahı yüksek bir gün oldu. Ancak henüz risk iştahı kapısının açıldığından bahsetmez oldukça güç. Dün alımların hızlanmasında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin, NATO’ya girmeye eskisi kadar istekli olmadığını söylemesi etkili olmuş görünüyor. Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşme talebini yineleyerek, böyle bir durumda savaşın sona ereceğini savundu. Açıklamalar risk iştahını desteklerken güvenli limanlar üzerinde baskı yarattı.

Dün ons gümüş yüzde 3'e yakın düşerken bugün bu düşüşün bir kısmı geri alınmış görünüyor. Bugün Antalya'da Rus-Ukrayna Dışişleri Bakanları bir araya gelecek. Görüşmeyi takip etmekte fayda var. Bununla birlikte Fed’in yakından izlediği TÜFE verileri bugün 16:45’te açıklanacak ancak yoğun gündemin veri bazlı hareketleri geride bırakacağı görüşündeyiz. Ons gümüş 24.50 seviyesi üzerinde kaldığı sürece ana yön yukarı olmaya devam edecek gibi görünüyor. 24.50’ye doğru oluşacak geri çekilmeler alım fırsatı olabilir.

Haberin Devamı

HABERLERLE ŞEKİLLENECEK RİSK ALGI ETKİSİ SÜRÜYOR
Enver Erkan – Tera Yatırım Başekonomisti

Gümüş fiyatlarında neler oluyor

Diplomatik çözüme hazır olunduğu açıklamaları piyasaları olumlu etkilerken, değerli metal ve emtia grubunda da satışları öne çıkardı. Fiyat gevşemelerinde de değerli metallerin hareketlerini hem genel emtia grubu hem de risk algısı çerçevesinde okumak gerekir.

Ukrayna'nın kendisine güvenlik garantileri verildiği sürece Rusya'nın tarafsızlık talebini tartışmaya açık olduğu, ancak "bir inçlik" bir toprak parçasını teslim etmeyeceği açıklaması, Antalya görüşmelerinin de şu anda çözüme işaret etmemesi belirsizliğin devam edeceğini gösteriyor. Fiyat hareketlerinin sürekliliğine ilişkin haberlerle şekillenecek bir risk algısı etkeninin halen ana madde olduğunu görüyoruz.

Haberin Devamı

 BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BAKMADAN GEÇME!