Avrupa enflasyonu rekor seviyeyi gördü

Güncelleme Tarihi:

Avrupa enflasyonu rekor seviyeyi gördü
Oluşturulma Tarihi: Kasım 30, 2021 16:12

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde TÜFE Kasım’da yıllık yüzde 4.9 artarak rekor kırdı.

Haberin Devamı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi'nin kasım ayı yıllık enflasyonuna ilişkin verileri yayımladı. Manşet enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 olarak gerçekleşti. Kasım ayında Euro Bölgesi'nde enflasyon, yüzde 4.5′lik tahminlerin ve ekim ayında açıklanan yüzde 4,1'in üzerinde gerçekleşmiş oldu. 

Artan enerji maliyetlerinin ve tedarik zinciri sıkıntılarının etkilediği Euro Bölgesi enflasyonu verinin tutulmaya başlandığı 25 yılda görülen en yüksek seviye oldu. Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’a göre enerji ekimde yüzde 23.7′den yüzde 27,4 ile kasımdaki en yüksek yıllık fiyat artışına doğru ilerliyor.

Yeni varyantın ardından uygulanan seyahat kısıtlamaları, ekonomilerin nasıl zarar görebileceği konusunda endişeleri artırıyor. Uzmanlar, ülkelerin ilk Covid karantinalarına kıyasla virüsle başa çıkmak için daha donanımlı olduğunu savunuyorlar, ancak piyasa oyuncuları daha fazla kısıtlama olasılığı konusunda gergin.

Haberin Devamı

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da da enflasyon yüzde 6 ile 1990’lardan beri en yüksek seviyeye, İspanya’da da yüzde 5.6 ile 30 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos geçen hafta merkez bankasının mart ayında acil tahvil alım programını sona erdirmeyi planladığını söyledi. Ancak piyasa oyuncuları, merkez bankasının diğer araçlarını nasıl ayarlayacağını bilmek istiyor.