« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni yabancı formülü 6+4

Buna göre 2 yabancı oyuncu daha transfer ederek lejyoner sayısını 10’a çıkaracak Süper Lig ekipleri, içlerinden yine 6’sını sahaya sürebilecek.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

KULÜPLER Birliği yabancı futbolcu sayısının 6+4 olması için düğmeye bastı. Futbol Federasyonu ile görüşmelerini aralıksız sürdüren Kulüpler Birliği yetkilileri, tüm Süper Lig ekiplerine yazılı bir açıklama göndererek yabancı oyuncu sayısının artırılması konusundaki düşüncelerini öğrenmek istedi. Kulüpler de yabancı sayısının artması yönünde görüş birliğine vardı.
4 büyükler ek kontenjan istiyor
Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Beşiktaş, Gaziantepspor, İstanbul BŞB, Manisaspor, Sivasspor, Ankaragücü ve Gençlerbirliği yabancı futbolcu kontenjanının 6+2’den 6+4’e çıkarılmasını destekledi. Kasımpaşa, Bursasspor, Eskişehirspor, Denizlispor ise bu konuda kararsız kaldı.
Federasyon da sıcak bakıyor
Süper Lig kulüpleri, yerli oyuncuların sürekli fiyat artırması ve geçen sezon Mehmet Topuz’un astronomik rakamlara ulaşan transferi gibi gelişmeleri göz önünde bulundurarak, 2 yabancı hakkı daha tanınmasını istiyor.
Bu arada Futbol Federasyonu’nun da yaklaşan Mali Kongre nedeniyle kulüplerin kontenjanın artırılması konusundaki ısrarına destek vereceği belirtiliyor.

Beşiktaş’ın 11 yabancısı var:

Ferrari, Sivok, Schildenfeld, Zapotocny, Fink, Ernst, Tello, Holosko, Delgado, Tabata, Bobo.
G.Saray’da 8 yabancı:
Leo Franco, Neill, Elano, Kewell, Keita, Dos Santos, Jo, Baros.  
Fener 7 yabancılı:
Lugano, Bilica, Santos, Baroni, Deivid, Alex, Güiza.

DÜNYADA DURUM NASIL?

İngiltere’de kalite şartı

PREMIER Lig’de yabancı sınırı yok. Ancak kulüplerin transfer edeceği oyuncu, kendi milli takımının son 2 yılda yaptığı maçların yüzde 75’inde oynamış olmak zorunda. Ayrıca kulüpler, milli takımı FIFA dünya sıralamasında ilk 70’de olan ülkelerden yabancı transfer edebiliyor. Çok özel yeteneklere ise, bu kriterlere uymasa da transfer izni çıkabiliyor.

İtalya’da sınır yok

AVRUPA’da yabancı sınırlaması olmayan önemli liglerin başında Serie A geliyor. Kısa süre öncesine kadar AB dışı ülkelerden 3 futbolcuya izin veren İtalyanlar, artık yabancı sayısını serbest bırakmış durumda. Ancak İtalya Profesyonel Futbolcular Birliği de kulüplere yeniden yabancı kısıtlaması getirilmesi için harekete geçti.

FIFA 5 yabancı diyor

FIFA ise, yabancı oyunculara sınırlama getirme amacında. Dünya futbolunu yöneten kurumun düşüncesi her takıma 6+5 kuralını uygulatmak. Bu, lig farkına bakılmaksızın takımların en az 6 yerli ve en fazla 5 yabancı oyuncu ile sahaya çıkmasını gerektiriyor. Ancak FIFA’nın çok istediği bu uygulama, AB’nin çalışma serbestliğe ilkesine takıldığı için henüz hayata geçmedi.

Avrupa’da en çok yabancısı olan kulüpler

Chelsea: 26
Liverpool: 25
Arsenal: 24
Inter: 20
M.City: 19


Bunları da Beğenebilirsiniz