Yeni müzemizde hareket eden ve konuşan bir Atatürk olacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, kentte yeni açılan ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma’nın fikir babası, en büyük destekçisi. Şimdiden binlerce insanın ziyaret ettiği mozaik müzesi aslında Gaziantep’teki dönüşümün de simgesi. Eskiden sadece fıstık, baklava ve kebapla anılan kent artık tarihi ve kültürel kimliğiyle öne çıkıyor. Yakında yeni müze projeleri de hayata geçecek

Faruk BİLDİRİCİ
22 Ekim 2011 - 23:51:08

Gaziantep bir sanayi şehri. Fakat yüzde 99’u emek yoğun sektörler ve tamamı aile şirketi. Araştırınca karşımıza neresi çıktı biliyor musunuz? İspanya’nın Bilbao kenti, aynı Antep. 1980’lerde sanayi çökünce Bilbao boşlukta kalmış. Şehrin yöneticileri düşünmüşler. Guggenheim Müzesi bu şekilde yapılmış. Bilbao kabuğunu öyle bir kırmış ki, ne deniz ne güneş var ama İspanya’nın diğer şehirleri kadar turist alıyor. Biz de böyle bir hedef koyduk. İlber Ortaylı’ya, Turgut Özakman’a da sordum. Bugüne kadar turist hep Urfa’ya gitmek için uçaktan iniyor, İmam Çağdaş’a gidiyor, yemeğini yiyip Urfa’ya geçiyordu. Bu mu Gaziantep?
Dedik ki, kente kültürel turistik bir kimlik kazandıralım. AB’nin hibe fonlarından aldık. Kaleyi restore ettik, teneke dükkanları yıktık. Tam 380 dükkanı, 200 evi, iki eski hanı, bir hamamı restore ettik. Gençler, çocuklar için Disneyland, planetaryum, bilim müzesi, botanik parkı yaptık.
Geçenlerde arkadaşlar kalenin etrafında 18 tur otobüsü saydı. Eskiden tek bir yabancı turist gelmezdi. Niye gelsin ki? Mozaik müzesi için geliyorlar. ABD’den gurme gezileri için gelenler de var. Altı ay önce ABD Büyükelçisi Ricciardone’nin eşi geldi. Amerikan, Türk ve Suriye mutfaklarından oluşan bir program yaptık. Gaziantep, Tarihi Kentler Birliği’ne üye de değildi. Ama bugün, birliğin başkanıyım. Alman Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’de devlet nişanı verdiği tek siyasetçiyim.

EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ BİZDE

Zeugma Mozaik Müzesi dünyadaki en büyük mozaik müzesi. Tunus’taki müzede 1500 metrekare mozaik var, bizde 1600 metrekare.
30 bin metrekare alan üzerine yaşayan bir müze kurduk. Üç müze daha yapıyoruz:
Biri Atatürk müzesi. Türkiye’de örneği yok. Konuşan, hareket eden bir Atatürk olacak. Çocuklar salonda oturacak, perde açılacak ve Atatürk, 10. Yıl Marşı’nı söyleyecek, Onuncu Yıl Nutku’nu okuyacak, yürüyecek. “Türkiye’de yaşayan en iyi Atatürk heykeltıraşı Yılmaz Büyükerşen’dir” dediler. Hocayı ikna ettim, beraber Amerika’ya gittik. Hoca iki gün atölyede çalıştı ve düzeltti. Ocak ayında o müzeyi açacağız.

DOKTORLUK

Baskından sonra okul değiştirdim

Lisede kafamda hep hariciyecilik vardı. Önce ODTÜ’ye kaydoldum, İdari Bilimler’e. Fakat biraz zordu dersler. Sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçtim. Bir dönem bakanlık yapan Ahmet Tan ile yurtta 501 no’lu odada kaldık. 1968 yılbaşı gecesi yurt basıldı. Bana da geldiler, “Sağcı mısın solcu mu?” dediler. “Okumaya geldim. Bana ne sağdan soldan” dedim. Dediler ki, “En tehlikelisi bu.” Kafama çöktüler, ona canım sıkıldı. Baktım gazetede bir ilan ‘Diyarbakır tıp fakültesi açılıyor öğrenci alınacak’ diye. Müracaat ettim, puanım da yüksekti.
Ankara Tıp’ta başladık, sonra gönüllü Diyarbakır’a gittim. 1974’te mezuniyetten sonra ortopedi ihtisasımı İzmir’de yaptım. Bir yıl İsveç’e gittim. Yurtdışına çıkabilmek için 52 sterlin gerekiyordu. İzmir’de tam 10 gün Merkez Bankası’na gittim. Sonunda birisi acıdı, “Kemeraltı’na git, 52 sterlin al, bize sat. Biz de sana satalım” dedi. Ancak öyle çıkabildim.

DEPREM

İsrail’e pasaportsuz gİren tek kişiyim

1999 Körfez depremi olduğu gün ekibi topladım, bir ambulans, iki minibüsle gittik Yalova’ya. “Veli Göçer konutlarında çalışır mısınız?” diye sordular. Çadırımızı kurduk, harıl harıl çalışıyoruz. “Yer, altında canlı var” dediler. Depremin 100’üncü saati... İndik aşağı. 10-11 yaşlarında bir çocuk! Serumunu taktık, yukarı çıkarttık. Çocuk Türkçe bilmiyor. “Bir şey istiyor musun?” dedim, “Cola” dedi. Bursa’ya hastaneye teslim ettim ama bir curcunadır gidiyor.  İsrail Başkonsolosu geldi, “Bu çocuğu yardım malzemesi getiren nakliye uçağıyla İsrail’e götüreceğiz ama tıbbi destek lazım” dedi. Çünkü bir defa kalbi durdu çocuğun. Gurion Havaalanı’na indiğimizde öğrendik ki çocuğun babası, abisi, anneannesi ölmüş. Anne geldi, çocuğu buldu. İş bitti, dönmem lazım. Sırtımda dört gündür değiştirmediğim mavi önlük, ayağımda terlik. Yanımda değil pasaport, kimlik bile yok. Bir yardım uçağıyla Türkiye’ye döndük. Bizi karşılayan yüzbaşı sabah gidip döndüğüme inanmadı. İsrail’e pasaportsuz, kimliksiz giren tek kişiyim herhalde.

ERMENİ KİLİSESİ

Hrant Dink’ten yardım istedim

1927’de Atatürk bir adama fabrika yapması için kendi imzasıyla arsa veriyor. Yanında da bir kilise var. Bunu da, “Al depo yap,” diyorlar. Fakat bu Ersoy Ailesi’nin babası diyor ki, “Bizden sonra burayı talan ederler. Şu kilisenin etrafını dört duvarla çevirin.” Seneler sonra oradan yol geçirirken birisi geldi, “Oğlum, her tarafı yıkıyorsun. Burada bir kilise var biliyor musun?” Envantere baktık, müzeye sorduk kimse bilmiyor. 450 yıllık bir kilise. Gittim aileyi buldum İstanbul’da. Fiyatta anlaşıp satın aldık. Hrant Dink ile de görüştüm. “Yardım edin, restore edelim” dedim. “Hıristiyanların binalarına sahip çıkıyorlar” diye 100 bin broşür dağıttılar ama sonunda restore ettik. Kültür merkezi ve konser salonu yaptık.

PAPA HİKAYESİ

Manavdaki o yeşil

Biz botanik parkı yapıyorduk. Gazetecilerle beraber geziyoruz. Bir gazeteci, “Buraya soğan sarmısak dik de gözümüz yeşil görsün” dedi. Ben de “O yeşili görmek isteyen manava gitsin” dedim. Yeşil derken soğan sarmısağı kastettim. Papa’nın ABD’ye gittiğinde “Genelev var mı?” sorusu gibi bir hikaye oldu. “Başkan, ‘Yeşil görmek isteyen manava gitsin’ dedi” diye gazeteye manşet olduk. Raylı sistem projesi, Kavaklık denilen mesire alanın içinden geçiyordu, ağaçlar kesilecekti. Gece rüyamda beyaz sakallı yaşlı bir adam gördüm. “Oğlum bu proje başına iş açacak” dedi. Sabah ter içinde kalktım. Projeyi hazırlayan Yüksel Proje’yi ikna ettik, yolu değiştirdik. Ama CHP bizi ağaçları kesti diye şikayet etmişti.

SOYADIMIZ

Memik Dede de bizden

Bizim aile bir Türkmen aşireti. Orta Asya’dan göç ettiklerinde aşiret reisinin adı Güzelbey’miş. Cumhuriyetin ilanından sonra bey, ağa gibi unvanlar yasaklanınca aile farklı soyadları almış. Bizim soyadımız önce Güzel’di, sonra Güzelbey oldu. Mesela Hasan Celal Güzel’inki ‘Güzel’ olarak kaldı. Ailenin bir kısmı da Güzelbeyoğlu yapmış. ‘Yabancı Damat’ dizisinin meşhur Memik Dede’si vardır, Arif Erkin. O da aileden, onun soyadı Güzelbeyoğlu. 1950 Kasım’ında Gaziantep’te doğdum. Babamın kitapçı, kırtasiye dükkanı vardı. Dükkana gider, vitrini dizer, bütün kitapları okurdum. Dayım Demokrat Parti İl Başkanıydı. 1960 ihtilalinde tutukladılar. Babam, dayımla aynı görüşteydi ama hiçbir siyasi tarafı yoktu.

“Üniversite öğrencileriyle bazen yemek yiyoruz. Bahar Şenlikleri’ne de korkmadan gittim. Biz götürdük çikolatadan yumurtaları. Çocuklar da şaşırdı. Dedim, ‘Hep siz mi atacaksınız’ bir de biz size atalım.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Bu son dönemim

Belediye başkanlığı teklifi Kürşad Tüzmen’den geldi. O zaman milletvekiliydi. Kabul edip partiye gittim. Bir sürü tepki aldım. Vazgeçip oğlumun yanına, ABD’ye gidecektim. Baskılarla adaylık süresinin bitmesine 10 dakika kala müracaat ettim. Celal Doğan’a karşı kimse şans vermiyordu. Ama yüzde 57.3 oy aldım.
2009’da yeniden aday olmak istemedim. O zamanki il başkanıyla ters düşmemin birinci nedeni Mozaik Müzesi. Başbakan’a, “Devam etmek istemiyorum” dedim. Adaylığım o yüzden geç ilan edildi. O gün il başkanı ve teşkilat istifa etti. 2004’te, “İki dönem başkanlık yapacağım” demiştim. Bu, son dönemim.

SİYASET

Hasan Celal için girdim

1986’da kuzenim Hasan Celal Güzel milletvekili adayıydı ama Gaziantep’te kimseyi tanımazdı. Birinin yardım etmesi lazımdı. Rahmetli Turgut Özal, “Seni ANAP İl Başkanı yapıyorum” dedi. Genç bir doktordum o zaman. Üç ay rapor almayı etik bulmadığım için memurluktan istifa ettim. İl başkanlığım bir yıldan biraz fazla sürdü ama iki seçime denk geldi. Özal, 1989’da belediye başkanlığı için beni çağırdı, önce “Düşünmüyorum” dedim. Hasan Bey de benim kampanyamda çalıştı. Halk türü bir belediye başkanlığı yapıyorum. Formaliteden, gösterişten, şaşaadan hoşlanmıyorum.

Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2011 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün