Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yabancı almak artık daha zor

Garanti ücret, maç başı, prim, menajer komisyonu derken, transferde bir gider kalemi daha oluştu. Öyle ki kadrosuna 5 yabancı takviyesi yapan Orduspor, TFF'ye yaklaşık yarım milyon TL ödeyecek.

Gökhan KARATAŞ / hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu, yeni sezon öncesi 'alt yapı fonu' ödeme zorunluluğu getirdi. Buna göre Süper Lig kulüpleri, beşinci yabancı için 65 bin TL, altıncı yabancı için 80 bin TL, yedinci yabancı için 85 bin TL, sekizinci-dokuzuncu-onuncu yabancı için 90 bin TL, onbirinci ve sonraki her bir yabancı için 250 bin TL ödeyecek.

Kulübü ile sözleşmesi devam eden veya sözleşme yenilenen yabancı oyunculardan altyapı fonu alınmayacak. İthal kaleci ile nikah tazelenmesi, transfer veya geçici transfer edilmesinin maddi karşılığı ise 100 bin TL olacak.

2012-2013 sezonunda uygulamaya başlanacak yeni kural, en çok Orduspor'un canını sıkacağa benziyor. Nitekim Karadeniz ekibi, şu anda en çok yabancı transferi yapan kulüp konumunda.

Orduspor'un kadrosunda geçtiğimiz sezon 9 yabancı futbolcu bulunuyordu. Kiralık isimler Culio, Riberio ve Javito ile yollarını ayıran mor-beyazlılar, Bruno'yu ise Akhisar Belediyespor'a kiraladı.

Buna karşın Galatasaray'dan bonservisini aldığı Bogdan Stancu'nun yanı sıra David Barral, Javier Horacio Umbides, Vicente Alfredo Monje ve Roversio Rodrigues de Barros'la birlikte yabancı sayısı 10'a yükselmiş oldu.

Mevcut tabloya göre Oduspor, Federasyon hesabına 435 bin TL alt yapı fonu yatıracak. Bir yabancı daha alınırsa, söz konusu rakam 500 bin TL'ye çıkacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz