Sevenleri Attila Özdemiroğlu'na koştu

İki yıl önce akciğer kanserine yakalanan Attila Özdemiroğlu, dün hayatını kaybetti. Pazar günü rahatsızlanan ve Çağlayan’daki Florence Nightingale Hastanesi’ne kaldırılan ünlü müzisyenin, sabah 09.30’da çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldüğü açıklandı. Özdemiroğlu’nun ölüm haberi sanat dünyasını yasa boğdu.

Hürriyet Haber
21.04.2016 - 07:15 | Son Güncelleme :

Müzik dünyasına adını altın harflerle yazdıran Attila Özdemiroğlu, akciğer kanseriyle verdiği savaşta yenik düştü. 73 yaşındaki müzisyen, dün sabah hayatını kaybetti.
Özdemiroğlu’nun ölümünün ardından, Florence Nightingale Hastanesi’nden yazılı bir açıklama yapıldı: “Ünlü söz yazarı ve bestekâr Sayın Mehmet Attila Özdemiroğlu, 2014 yılından beri yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle hastanemiz yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekteyken çoklu organ yetmezliğiyle doktorlarımızın yaptığı tüm tıbbi müdahalelere rağmen, saat 09.30’da hayatını kaybetmiştir.”

Sevenleri Attila Özdemiroğluna koştu
Fotoğraflar:Cenker TEZEL

Acı haberin duyulmasının ardından, sevenleri hastaneye akın etti. O isimler arasında Şanar Yurdatapan, Sezen Aksu, Mithat Can Özer, İzzet Öz, Gonca Vuslateri de vardı. Taziyeleri ünlü sanatçının çocukları Lara, Lidya, Yaprak ve Sarp Özdemiroğlu ile dördüncü eşi Hepgül Hepbir kabul etti. Attila Özdemiroğlu, bugün Levent Afet Yolal Camisi’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Sevenleri Attila Özdemiroğluna koştu

‘İYİLEŞİYORUM’ DEMİŞTİ


Özdemiroğlu, bir ay önce verdiği röportajda Almanya’da kemoterapi tedavisinin tersi olan dendritik tedaviye başladığını açıklamış, hızla iyileştiğini hatta 60 kilodan 80’e çıktığını anlatmıştı. Bu sözleriyle sevenlerinin yüzünü güldüren Özdemiroğlu’nun ölümü sanat dünyasını şoke etti. Yakın dostu İzzet Öz şöyle konuştu: “Son ana kadar çalıştı. Hastanedeki odasında orgu ve klavyesi vardı. Onları çalar, ‘İzzet moralini bozma, daha yapacak çok işimiz var’ derdi.”
Özdemiroğlu, yarım kalan müzik çalışmaları için Etiler’deki evine yeni müzik stüdyosu yaptırmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Attila Özdemiroğlu’nun ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Sevenleri Attila Özdemiroğluna koştu
 

5 AŞK, 4 NİKÂH, 4 ÇOCUK

17 yaşında, Ayla Pelit’le flört etmeye başlayan müzisyen, 1961’de nikâh masasına oturdu. 20 yaşındayken kızı Yaprak Özdemiroğlu dünyaya geldi. Ardından da oğlu Sarp’ı kucağına aldı. Çift 1974’te boşandı.O dönemde Özdemiroğlu ile Füsun Önal’ın arasında bir aşk filizlendi. İkili, 1975’te evlendi. 5 yıllık beraberlik, 1.5 yıllık evlilik, bir başka aşkın gölgesinde son buldu. Özdemiroğlu, Şanar Yurdatapan’ın 19 yaşındaki balerin kardeşi Lale Mansur’a âşık olmuştu. 1977’de evlenen çift 1980’de yollarını ayırdı.Ve Müjde Ar... Attila Özdemiroğlu, dönemin en güzel oyuncularından Müjde Ar ile hiç evlenmedi ama beraberlik tam 15 yıl devam etti. Özdemiroğlu bir röportajında evlenmeme sebeplerini “Müjde’nin annesi Aysel Gürel istemiyordu” diye açıkladı. Başarılı müzisyen,  1995’te ise kendinden 31 yaş küçük, 21 yaşındaki Hepgül Hepbir’le hayatını birleştirdi. Sanatçının, 1996’da da Lidya ve Lara adlarını verdiği ikiz kızları dünyaya geldi.

Sevenleri Attila Özdemiroğluna koştu
 

Çok genç kaybettik

Müjde Ar, 15 yıl süren büyük bir aşk yaşadığı Attila Özdemiroğlu’nun ardından, yaşadığı üzüntüyü şu sözlerle ifade etti: “Çok büyük bir müzik adamını kaybettik. Bütün hayatı müzikti. Müzik için yaşadı. Son nefesine kadar müzik düşündü.  Önemli arkadaşlarımızın her birinin arkasında mutlaka Attila Özdemiroğlu imzası vardır. Genç kaybettik, daha hayatımıza katacağı çok şey vardı.” 

Sevenleri Attila Özdemiroğluna koştu
 

Renkli bir hayat hikayesi

Attila Özdemiroğlu, 1943’te Ankara’da doğdu. 1.5 yaşındayken anne ve babası ayrıldı. Öz annesini 13 yaşındayken tanıdı. Öğretmen olan babası ve üvey annesi müziğe meraklıydı. O da müziğe ilgiliydi ve babası bu merakını destekliyordu. Sonradan mükemmel şekilde keman, flüt, trombon, çello, viola ve piyano çalmaya başlayacak olan Özdemiroğlu; 6 yaşında mandolinle müzik serüvenini başlattı. 12 yaşında profesyonel olarak keman çalmaya başlayıp ilk parasını kazandı.

UNUTULMAZ FİLMLERİN MÜZİSYENİ

1966’da, “Durul Gence 5”e katıldı. “Yedi Kocalı Hürmüz”, 1984’te “Beyoğlu Beyoğlu”, 2008’de “Fosforlu Cevriye” oyunlarının müziklerini yaptı. Aynı zamanda Arkadaş (1974), Delisin (1975), Fahriye Abla (1984), Adı Vasfiye (1985), Züğürt Ağa (1985), Muhsin Bey (1987), Arabesk (1989), Ağır Roman (1997), Eğreti Gelin (2004), Vavien (2009) gibi pek çok unutulmaz filmin müziklerine imza attı. Vavien için yaptığı müziklerle, SİYAD Ödülleri’nde “En İyi Film Müziği” Ödülü’nü kazandı. Ayrıca 7 Altın Portakal Ödülü’nün de sahibiydi.
Özdemiroğlu’nun Eurovision için yaptığı beste ve düzenlemelerin bazıları da şunlar: Delisin (Cici Kızlar), Minik Kuş (Füsun Önal), , Petrol (Ajda Pekkan). Özdemiroğlu, birçok müzikseverin kalbine bestesini ya da düzenlemesini üstlendiği “Firuze”, “Sevda”, “Eskidendi” gibi şarkılarla girdi. Füsun Önal’ın “Senden Başka”, Yeşim’in “Olmaz Böyle Şey”i, Nilüfer’in “Dünya Dönüyor”, Esmeray’ın “Unutma Beni”, Cici Kızlar’ın “Delisin”, Melike Demirağ’ın “Arkadaş”, Sezen Aksu’nun “Olmaz Olsun” adlı unutulmaz şarkılarında imzası vardı.
8 yıl MESAM’ın başkanlığını yaptı. 200’den fazla şarkı, 60 film müziği, 14 müzikal ve yaklaşık 3 bin reklam müziğine imza attı.


Sanat dünyası YASTA

Gonca Vuslateri: Can’ı gider insanın. Ne kötü hava. Ne kötü dünya. Sevdiklerimiz ışıklara karışınca bir de... Ne yalnızız işte.

Ali Kocatepe: En son 10 gün önce konuşmuştuk, kendisini davet etmiştim, kabul etmişti. Bugün-yarın yeniden iletişime geçecektik. Şoktayım.

Ayşegül Aldinç: Aslında bilinen bir şeydi. 10 gün önce evine gittik, doktorların “2 haftalık ömrü kaldı” dediğini öğrendik. Buna rağmen piyano çaldı. İyi görünüyordu. Maalesef doktor haklı çıktı.

Aykut Gürel: Attila ile herhalde 25 senem bir arada geçti. Hocamdır, mentorumdur. Ve şimdi onu kaybettim, neye, kime tutunacağımı bilmiyorum.

Melike Demirağ: O benim gençliğim sayılır. Onların elinde büyüdük biz. Şu an bir yerlerde bir şeyler yapabilen herkes onların okulundan geçti.

Zeynep Talu: Rahatsızlığını duyduğumuzdan beri mucize bekledik. Ama mucizeler her zaman gerçekleşmiyor.

Müjdat Gezen: Dört gün önce de telefonla görüştük. “Hastanedeyim. Almanya’da iyi olmuştum, 15 kilo almıştım ama meğer ödemmiş” dedi. Çok üzgünüm.

Fuat Güner: Hep içimde bir ümit vardı, o tükenmeyen azmiyle hastalığını yeneceğini düşünüyordum.

Sermiyan Midyat: Senin bestene yazmıştım ben “Kalp Yarası” şarkısını... Şimdi ardında binlerce kalp yarası...

Nilüfer: Bir büyük müzik adamını, müzikteki ilk adımlarımda yanımda olan bir beyefendiyi kaybettik, çok üzgünüm.

Sezen Cumhur Önal: Attila Özdemiroğlu, müziğin mihenk taşıydı. Durul Gence 5 ile yaptığı aranjeler dünya çapındaydı. Birçok şarkı onun aranjmanlarıyla taçlanmıştı. Yeri doldurulmaz bir kayıptır.

 

 

 

 

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün