« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Serena Williams 261 haftadır zirvede!

ABD'li tenisçi Serena Williams, 261 haftayla "kadınlar dünya sıralamasının zirvesinde en uzun süre kalan 3. isim" oldu.

A.A
SON GÜNCELLEME

Dünya sıralamasında toplam 261 hafta ilk sırada yer alan ABD'li Serena Williams, Chris Evert'i geçerek "dünya sıralamasının zirvesinde en uzun süre kalan 3. kadın tenisçi" unvanını aldı.

Kadın Tenisçiler Birliği'nden (WTA) yapılan açıklamaya göre, ilk kez 8 Temmuz 2002'de bir numaraya yükseldiği kadınlar dünya sıralamasının zirvesinde geçirdiği hafta sayısı 261'e çıkan 34 yaşındaki Williams, 260 hafta ilk sırada yer alan vatandaşı Chris Evert'ı geride bıraktı.

Kariyerinde 21 "grand slam" şampiyonluğu bulunan Williams, böylece Alman Steffi Graf'ın 377 haftayla rekoru elinde bulundurduğu ve Çekoslovakya doğumlu ABD'li Martina Navratilova'nın 332 haftayla 2. sırada yer aldığı "dünya sıralamasının zirvesinde en uzun süre kalan kadın tenisçiler" listesinde 3. basamağa yükseldi.

138 HAFTADIR ÜST ÜSTE ZİRVEDE

Üst üste 138 haftadır dünya bir numarası olan Williams, bu sezon şu ana kadar Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon'da elde ettiği "grand slam" şampiyonluklarının yanı sıra Miami Masters ve Cincinnati Masters turnuvalarında da zafere ulaşmıştı.

ABD'li tenisçi, Avustralya Açık, Fransa Açık ve Wimbledon'dan sonra ABD Açık'ta da şampiyonluğu elde ederek "true grand slam" (aynı yıl oynanan tüm grand slamleri kazanma) yapma fırsatını, yarı finalde İtalyan Roberta Vinci'ye yenilerek kaybetmişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz