Futbol Protokol tribünlerine kısıtlama geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Protokol tribünlerine kısıtlama geliyor

Türkiye Futbol Federasyonu yeni sezonda protokol tribünlerindeki karışıklığı gidermek için kolları sıvadı.

Fatih Terim'in stadı terketmesine neden olan maçtan fotoğraflar

Önümüzdeki hafta federasyon yetkilileri ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü yetkilileri biraraya gelecek. Federasyon protokol tribünlerinin düzenlenmesinin kendileri tarafından yapılmasını GSGM'den isteyecek.

Futbol Federasyonu protokol tribünlerinin düzenlenmesini alır ise Milletvekillerine, futbol ile ilgisi olmayan bürokratlara ve askeri şahıslara protokol tribünleri kapatılacak. FIFA'nın kurallarını işleteceklerini söyleyen federasyon yetkilileri, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok. Federasyonlar protokol tribünlerini organize eder. Bizde ise tam tersi. GSGM stadları kulüplere kiraya veriyor, sonra kiraya verdiği tesisin protokol tribünlerini organize ediyor. Çalıştırmak üzere personel veriyor, parasını da kulüplere ödetiyor. Bu konu ile ilgili sıkıntılarımızı GSGM'ye ileteceğiz ve gerekirse FIFA'dan düzenleme ile ilgili olarak yazı isteyeceğiz" dedi.

Kiralama sisteminin de yanlış işlediğini ve zaman zaman sorunlar çıktığını vurgulayan futbol federasyonu yetkilileri, "Bu konu da kökünden halledilmeli. Statların kulüplere verilmesi konusunda da talebimiz olacak. Futbol ile ilgili herşey kulüplere ve federasyona devredilmeli. Protokol tribününde olay çıksa ceza alan, para ödeyen kulüp olacak, sonra orada hakları olmayacak. Bu yanlış bir uygulama ve hemen düzeltilmeli" diye konuştular.

TERİM STADI TERKETMİŞTİ

27 Nisan 2008 Pazar günü Galatasaray'ın Ali Sami Yen Stadı'nda Fenerbahçe'yi konuk ettiği ve ligin kaderini belirleyen maçta protokol tribünü krizi yaşanmış; DTP Milletvekili Sırrı Sakık, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in yerine oturmuş ve tecrübeli teknik adam bu gelişme üzerine stadı terketmişti. Bu olaydan dolayı da bu yönetmelik değişikliği, futbol çevrelerince 'Terim düzenlemesi' olarak adlandırılacağa benziyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle