GeriFutbol Prosinecki, Beşiktaş yolunda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prosinecki, Beşiktaş yolunda

Prosinecki, Beşiktaş yolunda
refid:23533166 ilişkili resim dosyası

Beşiktaş'ta teknik direktör arayışlarında çalışmalar sürerken, Kayserispor'un başında bulunan Robert Prosinecki'nin ismi ön plana çıktı.

Futbol direktörü Önder Özen, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Özen, Kayserispor Teknik Direktörü Prosinecki ile görüşme konusunda, Kayserispor Genel Menajeri Süleyman Hurma'ya bilgi verdiklerini ve bu şekilde temasa geçtiklerini dile getirdi.

Beşiktaş'ta çalışacak teknik direktörün özellikleri konusunda daha önce bilgi verdiğini hatırlatan Özen, "Soyunma odasında mutlak hakimiyeti olsun. Demokratik ve genç oyuncuyla iletişimi olsun. Bir şampiyonluk alıp, arkasında bir şey bırakmadan gitmesini kabul etmiyorum. Antrenör tarifimi yönetim kuruluna verdim. İki aday üzerinde görüşmeler dün itibariyle başladı. Bir görüşmeyi ben yaptım. Diğerini yönetim kurulundan arkadaşımız yaptı. Önümüzdeki birkaç gün içinde anlaşma olacak" diye konuştu.

Kayserispor'u çalıştıran Prosinecki ile görüşmelerde tazminat konusu olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Özen, "Sözleşmesi konusunda bilgim yok. Dün Süleyman Hurma ile konuştum. Bilgileri dahilinde Prosinecki ile görüşmek istediğimi ilettim. Onun bilgisi dahilinde telefon görüşmesi yaptım" ifadelerini kullandı.

Teknik direktör konusunda ismi gündeme gelen Bielsa'nın henüz Batı Avrupa ve Güney Amerika dışına çıkmayı düşünmediğini kaydeden Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bielsa'yı çok isterdim. İdolümdür. Ama mümkün olmadı. Avrupa'nın bu tarafına geçme niyetinde değil. Thomas Schaaf konusundaki soruya yanıt veremiyorum. Ancak şu anda biriyle imza yok. Diğer hoca konusunda kontratlı teknik adam olduğu için kulübünü aradık. Görüşmek için izin istedik. Bütün başarılı profesyoneller teklifi değerlendirmek konusunda özgürdürler."

ROBERT PROSINECKI KİMDİR?

Doğum tarihi: 12 Ocak 1969 (44 yaşında)
Ülkesi: Hırvatistan
Doğum yeri : Schwenningen, Batı Almanya

ÇALIŞTIRDIĞI TAKIMLAR: Hırvatistan (yardımcı antrenör), FK Kızılyıldız, Kayserispor

"Transfer konusunda disipline ihtiyacımız var"

Futbol direktörü Özen, transfer konusunda disipline ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

Herkesin transfer yapmaya çalıştığını anlatan Özen, şunları söyledi:

"Biz de yapmak istiyoruz ama şunu biliyoruz ki çok istekli ve talepkar görünürseniz, muhatap olduğunuz kulüp veya oyuncunun bundan yararlanma şansı yüksek oluyor. Talepkar görünmemek gerekiyor. Zaman zaman size yalan söylemek zorunda kalabilirim. 'Ali mi?' diye soruyorsunuz, 'hayır' diyorum. Belki hayır değildir. Ali bizdeki bu isteği gördüğünde veya Ali'nin kulübü gördüğünde rakamlar Türk lirasından avroya ve çarpı iki şeklinde geçebiliyor. O yüzden dikkatli olmaya çalışıyoruz. Bir transferde disiplinli olmamamız nedeniyle kaybettiğimiz paralar var. Rubin Kazan ile bedelsiz oyuncuyu alma şansımız vardı. Ama mümkün olmadı. Kulüp, Beşiktaş'ın isteğini gördükten sonra para talep etti. Gökhan Töre için 350 bin avro ödemek zorunda kaldık."

Seçim nedeniyle transfer konusunda ağır hareket ettiklerini vurgulayan Özen, "Gökhan Töre'de acele ettik. Geçmiş sezonları iyi geçirmemiş olabilir. Ancak Beşiktaş'ın 0-0'ı oynadığı anlarda problem çözme becerisi gelişmiş, çabuk ve kıvrak bir oyuncu. Ofansif kanat becerimizi artırmamız konusunda iyi bir tercih. 1-0'lık skorlarda da iyi oynayacak bir oyuncu. O yüzden almakta acele ettik" diye konuştu.

Kalacak ve gidecek oyuncular konusu

Takımda kalacak ve gidecek oyuncular konusunda bilgiler veren Önder Özen, Hilbert ile anlaşmanın sağlanamadığını ifade etti.

Geçen sezon devre arasında takıma katılan Dentinho ile çalışmayı düşünmediklerini anlatan Özen, Portekizli oyuncu Almeida konusunda ise "Almeida'nın kaitesi ve kariyeri ortadadır. Portekiz Milli Takımı'nın güncel oyuncularından biridir. Sağlam ve iyi bir Almeida'ya hayır denmez. Ancak verimliliğiyle ve aldığı ücret konusunda denge sağlamamız gerekiyor. Böyle bir denge varsa çalışılabilir. Varmış gibi gelmiyor. O zaman Almeida'ya gelebilecek teklifleri bekleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

"İki yabancı oyuncu üzerinde duruyoruz"

Önder Özen, transferde iki yabancı oyuncu üzerinde durduklarını kaydetti.

Transferde 8-10 milyon avro vermelerinin söz konusu olmadığını anlatan Özen, "Bir oyuncuya teklif ettiğimiz para 2,8 milyon avro. 3,4 milyon avroya belki çıkarız. Diğer yabancı oyuncuda sözleşmesinde 1,5 milyon avroluk şart vardı. İspanyol kulüpleri devreye girdikten sonra 2,5 milyon avro konuşuluyor. Rakamları makul seviyeye çekmeye çalışıyoruz. Yerli oyuncularda da prensip olarak anlaştığımız isimler var. Çok iyi gittğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Yabancı oyuncu departmanı kurabiliriz"

Beşiktaş'ın önemli oyuncularından Manuel Fernandes'in gece hayatının hatırlatılması ve bu yönde ne gibi çalışmaların olacağı sorusunu yanıtlayan Önder, yabancı oyuncu departmanı kurarak bu konuda çalışmalar yapabileceklerini dile getirdi.

Bu yönde iki olasılığın bulunduğunu anlatan Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fernandes bana göre seyir zevki veren, çok ama çok önemli oyuncu. Gece hayatıyla gündeme geldiği söylendi. Basına yansıyan kısımlarıyla ilgili bilgim yok. Ama arkadaşlarım bu konuyla ilgili bana gerekli bilgileri verdiler. İki olasılık var. Ya yabancı oyuncu departmanı olacak ya da yabancı oyunculara servis verecek bir firmayla anlaşmamız olacak. Yabancı oyuncu departmanı pahalıya gelirse, bu konuda servis yapan bir firmayla çalışabiliriz. Şirkete biz parayı öderiz demiyoruz, oyuncu kendi ödesin."

Geride kalan sezonda yenilen golleri de tasnif ettiklerini ve transfer çalışmalarında buna göre hareket ettiklerini ifade eden Özen, şunları kaydetti:

"Savunmada bir problem açıkça gözüküyor. Bir kaleci, stoper ve savunmanın soluna bir oyuncu olmalı. İsmail Köybaşı, sezonun ilk dönemlerinde olmayabilir. Ya geçici bir çözüm üreteceğiz ya da bulduğumuz bir oyuncuyu alacağız. Bu oyuncuyu aldığımızın iki katına satabiliriz. Defansif orta saha oyuncusu almamız gerekiyor. Birinci tercihimiz olan Iturra'yı kaçırdık. Cenk Tosun konusunda açıktan bir ilgimiz var. Bizim verebileceğimiz rakamlar üzerinde gerçekleşmesi durumunda yapacağız. Takım planlamamız içinde herhangi bir Fenerbahçe oyuncusu yoktur. Volkan Babacan konusunda teklif yaptığımız doğru değil. Çalışmayı düşündüğümüz oyunculara takım formasyonunu sorduk. Ona göre transfer çalışması yaptık. Bazı oyuncu tipleri konusunda kararı ben veririm."

Brezilyalı futbolcu Ronaldinho'nun kendi planlamasında olmadığını anlatan Özen, "Ancak yönetim ürünleri zenginleştirme konusunda böyle bir çalışma yapabilir. Yönetim kurulu değerlendirme yapmıştır. Bazı görüşmeler yaptı. Bir kısmına da ben katıldım. Beşiktaş'ın bir delikli kuruşunu taşırmamak zorundayım. Taşarsa ölürüm" diye görüş belirtti.

 "UEFA'nın kararına göre planlarımız hazır"

Özen, UEFA Disiplin Kurulu'nun kendileriyle ilgili vereceği karara göre planlarının hazır olduğunu söyledi.

UEFA'nın bazı ülkelerdeki kurumlar gibi olmadığına dikkati çeken Özen, "Biraz acımasız olabilir. Bana öyle geliyor. UEFA'nın tavrı konusunda B planımız var. Aslında üç tane planımız var. Avrupa'ya gidecek miyiz, gitmeyecek miyiz veya hangisine gideceğiz bekliyoruz. Belki Şampiyonlar Ligi olur. Onu bilmiyoruz. O yüzden yabancı oyuncu konusunda sakin olmamız gerekiyor. Ancak yerli oyuncular konusunda kararlıyız" diye konuştu.

Çeşitli departmanlar kurulacak

Beşiktaş Futbol Direktörü Özen, kulüp bünyesinde farklı departmanlar kuracaklarını, genç oyuncuların daha da gelişmesi için pilot takım üzerinde durduklarını ifade etti.

Kalecilerin gelişmesinin yanı sıra birçok konuda yapılanmaya gideceklerini vurgulayan Özen, şöyle konuştu:

"Altyapıya yeni arkadaşlar gelecek. Kendi pilot takımımızı büyüteceğiz. BAL Ligi'nden görüştüğümüz bir kulüp var. Önümüzdeki hafta bu konu netleşir. BJK Nevzat Demir Tesisleri'nin zemini konusunda bir firma ile anlaşma yaptık. İzleme departmanında 7 kişi çalışıyor. Sayı çok fazla. Burada çalışan kişi, 20 milyonluk oyuncu hakkında yorum yapıyorsa bunu doğru bulmuyorum. Olmamış bir Fernandes'i buluyorsa devam edeceğiz. Gelecek sezon burada 5 kişi olacak. Daha sonra 4 kişi kalacak. Sağlık ekibi konusunda yönetim kurulu ve camia değişsin istiyor. Çalışmalarını görmedim. Buraya bir takviye olabilir. Sağlık ekibi sakatlıkların sorumlusu değildir. Futbolcuların atletik özelliklerini artırmak için yarın bir arkadaşımız bize katılacak."

Kaleci antrenörü yetiştirmek için bir bölüm kuracaklarını anlatan Önder Özen, "İyi eğitimle çok iyi kalecilerin yetiştiğine bizzat şahit oldum. İki kaleci antrenörü üzerinde yoğunlaştık. Biri Belçika'da yaşıyor. Valencia ve Belçika Milli Takımı kalesini koruyan kalecileri yetiştirdi. Diğeri İspanya'nın Deportivo La Coruna takımında yer alıyor. Teklif yaptık. Bir aksilik olmazsa bu kişi 25 Haziran'da Türkiye'ye gelecek. Kaleci Antrenörü Departmanı'nın şefi olacak. Eski kalecilerden Fevzi Tuncay özkaynak düzeninde görev alacak" diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle