Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

ABD’nin konuştuğu iki Türk doktor

Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
15 Mart 2013
  Tarihe geçtiler

  ABD, iki Türk doktorun başarısını konuşuyor. Tıp tarihinde ilk kez beş organ nakli yapılan bir kadın doğum yaptı. O kadına yapılan nakil ameliyatında Türk cerrah Akın Tekin de yer almıştı. Yine dünya üzerinde 176 milyon kadını etkileyen endometriozis hastalığına tedavi bulunması için çalışan Türk Prof. Serdar Bulun, Amerika Endometriozis Vakfı’nın (EFA) “Onursal Başarı” ödülünü kazandı.

  TÜRK DOKTORA BÜYÜK ÖDÜL

  ABD’de Türk doktor Serdar Bulun, dünyada yaklaşık 176 milyon kadının mustarip olduğu endometriozis (endometrium adı verilen rahim iç tabakasının rahim dışında bir yere yerleşmesi) hastalığının tedavisiyle ilgili araştırmaları sayesinde Amerika Endometriozis Vakfı’nın (EFA) “Onursal Başarı” ödülü kazandı. Chicago şehrindeki Northwestern Üniversitesi Kadın Doğum Bölümü Anabilim Başkanlığına yükselen Profesör Dr. Serdar Bulun, ödülünü vakfın New York’taki 5. Geleneksel Bahar Balosu’nda aldı. 

  New York’taki ünlü Türk jinekolog Tamer Seçkin’le Hint asllı ünlü gurme Padma Lakshmi tarafından kurulan vakfın gecesine Hollywood yıldızları Susan Sarandon, Nichole Galicia, ünlü yönetmen Joel Schumacher, top model Alek Wek, Bridged Moynahan, Eileen Guggenheim katıldı. /_np/1836/19551836.jpg

  Seçkin, Türk doktor Serdar Bulun’un endometriozis hastalığına karşı en etkili ilacı bulabilecek en yakın kişi olduğunu söyleyerek, “Doktor Bulun, ameliyata cevap vermeyen hastalar için ilaçla tedavi yöntemleri araştırıyor. Şimdiye kadar 40 milyon dolar üzerinde bağış aldı. Kendisi Türkiye’de tıp öğrenimi gördükten sonra ABD’de bir klinik bilim dalına başkanlık yapan tek doktorumuz” dedi.

  Bulun’un başhekimi olduğu Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Prentice Kadın Hastanesi’nde kendisine bağlı 200’den fazla hekim ve 50’den fazla araştırmacı çalışıyor.

  TIP TARİHİNE GEÇEN OPERASYONDA BİR TÜRK
  TIP tarihinde ilk kez gerçekleşen, 5 organ nakli yapılan Katarlı Fatema Al Ansari isimli kadının doğumuna Türk cerrah Akın Tekin de katıldı.

  Fatema Al Ansari, henüz 19 yaşındayken bağırsaklarına giden ana damarlarından birinde kan pıhtısı oluşunca 2007 yılında karaciğer, pankreas, mide, küçük ve büyük bağırsak nakil operasyonu geçirmişti. Altı yıl sonra tüp bebek yöntemiyle hamile kalan Fatema, iki hafta önce ise Miami’deki Jackson Memorial Hastanesi’nde kız bebek dünyaya getirdi.

  /_np/1850/19551850.jpgTürk cerrah Akın Tekin, ekibiyle organ nakillerini yaptığı Fatema’nın sezaryenle gerçekleşen doğumuna gözlemci olarak katıldı.

  ABD’de Miami Üniversitesi Jackson Memorial hastanesinde uzun yıllardır başarılı ameliyatlara imza atan Akın Tekin, önceki gün anne ile bebeğin katıldığı basın toplantısı sonrası Hürriyet’e yaptığı açıklamada; hastaya beş yıl önce beş organ nakli yaptıklarını, o günden sonra Fatema’nın sağlık durumunu takip ettiklerini belirterek “Bebek sağlıklı ve annenin durumu gayet iyi. Daha önce diğer organ nakli olan hastaların sağlıklı bebek dünyaya getirdikleri biliniyordu. Ancak ince bağırsak nakli sonrası hamile kalıp bebek sahibi olanların sayısı çok az. Bizim hastamız gibi 5 ayrı organı aynı anda nakledildikten sonra hamile kalıp sağlıklı bebek dünyaya getiren hiç yok” dedi. Fatema ise Türk doktora teşekkür ederek “Duygularımı anlatmak çok zor. Dünyadaki en güzel his” dedi.

  Doğumu gerçekleştiren Dr. Shalih Y. Yasin de özellikle Avrupa’da 2 organ nakli yapılan hastalar arasında doğum yapanların olduğunu, ancak 5 organ nakli yapan bir kadının doğum yaptığını duymadığını söyleyerek “Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesi mucize” dedi.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/03/2013 - 13:05
  Benim ulkeme mi hizmet etmis ben niye gururlaniyorum?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/03/2013 - 12:00
  Sertan Demirhan,yorumun tam anlamiyla yanlis.En kucuk ornegi,Sandy kasirgasindan sonra bile doktorlar kapilarinin onlerine tabela koydu hastalar yaralilar bedava diye.Elektirigi olanlar tabela koydu,bende elektrik var,telefonlarinizi sarj edin diye. Burdaki insanlik ordan bin kat fazladir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/03/2013 - 11:32
  BENZER BAŞARILARA İMZA ATANLAR TÜRKİYE'YE GELDİKLERİNDE KENDİLERİNİ SİLİVRİ'DE BULABİLİRLER!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/03/2013 - 10:49
  Mustafa Kemal devrimleri sayesinde yetişen ve bundan sonra yetişmeyecek bu değerleri yurtdışına kaptırmak çok acı...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/03/2013 - 10:47
  Mesleğinde ilerlemek isteyen doktor ABD'ye gider.Burada kalsalardı 2 bin lira maaşla tam gün yasasına tabi bir şekilde hastanelerde hasta muayene ediyor olacaklardı.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/03/2013 - 10:35
  Bir Türk olarak onur verici.Keşke ülkemiz fen ve bilime daha çok önem verse de bu insanlar Türkiye'de bu işleri başarsalar."trajik ama geçenlerde fizikçi yerine daha çok pastacı yetiştirilmeli dendi bu ülkede(!)"Bu insanların niye Türkiye'de bulunmadıklarını daha net açıklayan bir durum olabilir mi?
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding