GeriFutbol Melih Gökçek'e yargı yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Melih Gökçek'e yargı yolu

Ankara Petrol ofisi Kulüp Başkanı Şahin Ulu 13-03-2009 tarihinde, Ankara Büyük Şehir Belediye'sinden Ankaraspor'a usulsüz Para aktarıldığı gerekçesiyle, Melih Gökçek ve Ankaraspor yöneticileri hakkında Ankara cumhuriyet Savcılıgına suç duyurusunda bulunmuştu.

İçişleri bakanlığı ise işlem yapılmasına gerek yok kararı vermişti. Bu karara Şahin Ulu tarafından yapılan itiraza bakan Danıştay 1. dairesi 10-05-2010 Tarihinde kararın kaldırılmasına, Melih Gökçek ve Ankaraspor'lu yöneticilere yargılama yolu açılmasına karar verildi.

SAYIŞTAY ANKARASPOR'A AKTARILAN 6 MİLYON TL'Yİ TESPİT ETTİ

Ankara Petrol ofisi Kulüp Başkanı Şahin Ulu 13-03-2009 Tarihli dilekçesi ile, Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı ve Ankaraspor Kulübü Yöneticileri hakkında dernekler kanununa muhalefet ve görevi kötüye kullanma iddiası ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Başvuruda Büyük Şehir Belediyesi'nin hesaplarından Ankaraspor kulübüne usulsüz olarak ve kanuna aykırı şekilde 6 Milyon TL para aktarıldığı şikayetin konusunu teşkil etmekte. Bu durum Sayıştay tarafından 01-07-2005 Tarihli Sayıştay Verile emrinde ve 18-08-2006 Tarihli sorgu belgesinde banka hesapları da dahil açıkca tespit edildi. Sayıştay 2. Dairesi tarfından hazırlanan raporda Büyük Şehir Belediyesi hesaplarından 6 Milyon TL'nin Ankaraspora aktarıldığı, bu paradan da Ümit Aydın isimli futbolcunun 100 Bin TL alacağının ödendiği tespit edildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İŞLEM YAPILMASINA 'GEREK YOK' DEDİ

İçişleri Bakanlığına, 4483 Sayılı yasa uyarınca Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için istenen soruşturma iznine 10-02-2009 tarihli İçişleri Bakanı tarafından işlem yapılmasına gerek olmadığına karar verildi. İçişleri Bakanlığınını bu olumsuz görüşüne karşı, Müşteki Şahin Ulu tarafından itiraz edilerek Konu Danıştay'a götürüldü.

DANIŞTAY 25-05-2010 TARİHİNDE DOSYAYI TEKRAR İŞLEME KONULMASI İÇİN İÇİŞLERİ BAKANINA GÖNDERDİ

Danıştay 1. Dairesi'nin 25-05-2010 tarihli kararı ile itiraz kabul edildi. İçişleri Bakanı tarafından şikayetin işleme konulmamasına ilişkin olarak verilen 10-02-2009 tarih ve İNS 09.06.692.3070 sayılı kararın kaldırılmasına karar verildi. Bu karardan sonra Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Hakkında yargılama yolu açılması söz konusu. Bu karar Danıştay tarafından, İçişleri Bakanlığına ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Gönderildi. Bu şikayet neticesinde soruşturma açılır ve (Suç) Sabit olursa Melih Gökçek'in 5216 sayılı Büyük Şehir Belediye kanununa ve 5393 Sayılı Belediye Kanununa Aykırı davranması sebebiyle, görevden alınması kararı verilebilecek. Belediye kanunu 47. maddesine göre (Soruşturma veya Kovuşturma) açılan Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanı tarafından görevinden alınabileceği belirtildi.

5216 KANUNA GÖRE BELEDİYELERİN KULÜPLERE NAKDİ YARDIMI YASAK

5216 Sayılı Büyük Şehir Belediye Kanununa Göre, Belediyelerin Spor Kulüplerine (Nakdi) yardım yasaklanmıştır. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Karabük Eski Pazar Belediye Başkanlığına yazdığı 30-11-2005 tarihli Görüştede Spor Kulüplerine Nakdi yardım yapılamayacağına ilişkin Görüş bildirilmişti. Sayıştay 1. Dairesinin 6049 Tutanak Numaralı kararında da profosyonel ligde yer alan bir kulübe ait oyuncuların Boservis, Transfer, Vize giderlerinin Belediye bütcesinden ödenmesinin mümkün olmadığına karar vermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle