Kısa Haberler

Hürriyet Haber
29 Nisan 2013 - 00:00Son Güncelleme : 28 Nisan 2013 - 22:05

İzmir’de mutfak şöleni

Türk ve Ege mutfağının tanıtımı adına ilk önemli adımlardan olan 2.Türk Mutfağı Zirvesi 3-5 Mayıs tarihleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı 5. Hol’de gerçekleşecek. Üç gün lezzet geçidine sahne olacak zirvede önemli paneller de düzenlenecek. Türk ve Ege mutfağının geniş tanıtımının yapılacağı etkinlikler arasında iki de yarışma yer alacak. Ünlü otellerin tanınmış şefleri Ege Mutfağı yemeklerini yarıştırırken esnaf lokantaları ustaları da Ege yöresel lezzetlerinde hünerlerini sergileyecek.

Botan Vadisi’nde rafting heyecanı

Siirt, doğa sporları açısından büyük potansiyele sahip illerden. Dört tarafı zengin akarsularla çevrili. Birçok türkü ve şiire konu olan Botan Çayı’nın, özellikle bahar aylarında dağlardaki karların erimesiyle debisi artıyor ve rafting sporu açısından çok ideal bir ortam sağlıyor. İsterseniz Botan Vadisi’nde yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

Dünyanın en iyi fotoğrafı aranıyor

Red Bull Illume Image Quest dünyanın en büyük aksiyon ve macera sporları fotoğrafçılığı yarışmalarından biri. Yarışmaya başvurular 30 Nisan’da sona eriyor. Ardından önemli uluslararası yayınların fotoğraf editörlerinden oluşan bir jüri 10 kategorideki 50 en iyi fotoğrafı ve birinciyi seçecek. Daha sonra bu 50 finalist fotoğraf sergi olarak dünyayı dolaşacak. Toplamda birinci gelen fotoğrafın sahibi yeni Leica S fotoğraf makinesi, kategori birincileri ise birer Leica X2 kazanacak. Yarışma 10 kategoriden oluşuyor: Hayat tarzı, oyun alanı, enerji, ruh, yakından, kanatlar, sekans, yeni yaratıcılık, deneysel ve aydınlatma. Bir önceki yarışmada 112 ülkeden 4.773 fotoğrafçı toplamda 22.764 fotoğraf göndermişti. Chris Burkard’ın sörfçü Peter Mendia’yı Şili’nin batı sahili açıklarında dalgalarda sörf yaparken çektiği ‘Perfect Day’ isimli fotoğrafı birinciliği kazanmıştı. (www.redbullillume.com)

Kendini Koruyan Kentler Serisi Bursa kitabı çıktı

Sivas, Gaziantep, Birgi ve Mardin’in ardından Kendini Koruyan Kentler Serisi kitaplarına Bursa da eklendi. ÇEKÜL Yayınları’ndan çıkan kitap altı bölümden oluşuyor. “Tanpınar’la Bursa” başlığını taşıyan birinci bölümde kentin tarihine, kültürüne, çarşılarına, İpek Yolu üzerindeki konumuna, mimari özelliklerine bakılıyor. İkinci bölümden itibaren ise Bursa’nın koruma tarihindeki dönüm noktaları ayrıntılarıyla ele alınıyor; sürecin en yakın tanıklarından ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu Bursa’da ilk koruma adımların nasıl atıldığını ve zamanla nasıl ilerlediğini anlatıyor. (www.cekulvakfi.org.tr)

GEO’nun İstanbul özel sayısı çıktı

Yeryüzü ve insana dair her konuyu derinlemesine araştırıp okurlarına aktaran GEO’nun İngilizce olarak yayımlanan İstanbul özel sayısı piyasaya çıktı. Kapak fotoğrafı olarak Ayasofya’nın kullanıldığı dergi İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunu gözler önüne seriyor. Dergi, İstanbul’un Avrupalı turistler için en önemli destinasyonlardan biri olduğuna dikkat çekiyor. Çamlıca Tepesi’nden İstiklal Caddesi’ne, Mısır Çarşısı’ndan ünlü gece kulüplerine hatta Eminönü’ndeki seyyar satıcılara kadar A’dan Z’ye bir İstanbul dosyası yer alan bu özel sayı D&R’lar ve diğer bayilerde satışa sunuldu.

Paris’in bilinmeyen yüzü

NTV Yayınları bir seri çıkardı. Dünyanın belli başlı şehirleri hakkında bilmek istediğiniz her şey: Londra, Paris, New York ve Roma... Seri, resimli ve esprili anlatımıyla genç kâşifler kadar kâşif ruhunu yitirmemiş yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Paris kitabı şehrin içyüzünü anlatıyor. Kitapta ürkütücü tren istasyonları, dev şatolar, şımartılmış evcil hayvanlar, içi kemik dolu mağaralar ve ölümcül giyotin ilgili hikâyeler bulacaksınız. Ayrıca bisikletçilere, çöp toplayıcılarına, müzisyenlere, akşam yemeği mönüsünde salyangoza rastlayacaksınız.

Eğirdir Gölü’nde yeniden kerevit bereketi yaşanacak

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü (AKSAM) Eğirdir Su Ürünleri Birimi’nce 2006 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar sonucunda gölde neredeyse tamamen biten kerevit üretiminin arttırılmasında önemli başarı sağlandı. Eğirdir Su Ürünleri Birim Koordinatörü Şakir Çınar, 1985 öncesine kadar yılda ortalama 3 bin ton avlanabilen ancak yaşanan hastalık nedeniyle 10 tona kadar düşen kerevit üretiminin, yılda 75 tona ulaştığını belirtti. (AA)

Gaziantep Botanik Bahçesi çiçek açtı

Gaziantep’te yaklaşık 20 dönüm alanda bine yakın tür ve yüz binlerce kök bitkinin bulunduğu botanik bahçesi, havaların ısınmasıyla açan her renkten çiçekle ziyaretçilerini bekliyor. Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan Gaziantep Botanik Bahçesi’nde kayalık alanlarda doğal olarak yetişen bitki türlerinden orman güllerine, soğanlı bitkiler ve lalelerden gül bahçesine çok sayıda tür bulunuyor. Ayrıca Uzakdoğu’nun gizemli bitki örtüsünden türler, çeşitli bonzailer, akçaağaç, japon- gülü ve rengârenk kokulu çiçekler görülebiliyor. Bahçe, fotoğraf çektirmek isteyenlerin de ilgisini çekiyor.(AA)

Afrodit’in güzellik suyu Güre’de

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesi termal turizmle adını duyuruyor. Mitolojiye göre, “Afrodit’in cüzama yakalandıktan sonra eski güzelliğine kavuştuğu” kaplıcalarıyla bilinen Güre’deki tesislerden her yıl ortalama 80 bini aşkın kişi yararlanıyor. Kaplıca suyu kükürt yoğunluklu, deri hastalıklarının tedavisinde önemli etkisi bulunuyor. Ayrıca romatizma ve siyatik gibi rahatsızlıklara, kadın hastalıklarına iyi geliyor. Kazdağları’nın eteklerinde bulunan Güre ayrıca ziyaretçilerine temiz hava, bol oksijen, kıyıda denize girme imkânı ve fazlaca güneş ışığı vaat ediyor. (AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı