GeriKelebek Turani ve öğrencileri İlayda'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turani ve öğrencileri İlayda'da

Turani ve öğrencileri İlayda'da
refid:3303803 ilişkili resim dosyası

Ankara'daki İlayda Sanat Galerisi yeni mekanını Adnan Turani ve onun yetiştirdiği sanatçıların yapıtlarından oluşan bir sergiyle açıyor. Türkiye’nin son elli yılına düşünsel ve sanatsal anlamda damgasını vuran yaratıcılardan biri olan Turani ile onun Türk sanatına armağan ettiği Halil Akdeniz, Nadide Akdeniz, Atilla Atar, Mustafa Ayaz, Ali Candaş, Bekir Sami Çimen, Bilal Erdoğan, Zafer Gençaydın, Mehmet Güler’in yapıtları 3 Ekim ile 2 Kasım arasında izlenebilecek.

Serginin en önemli özelliği, Adnan Turani dışında dokuz sanatçının tümünün Gazi Eğitim Enstitüsü Resim – İş Bölümünde yakın tarihlerde okumuş olması.

TÜRK RESİM SANATININ KİLOMETRE TAŞLARINDAN

İstanbul'da 1925 yılında doğan Adnan Turani, İstanbul Öğretmen Okulu’nda öğrenim gördü. Bu arada aynı dönemde Akademi'de akşam kurslarına katıldı. 1948’de Ankara GEE Resim-İş Bölümü’nü bitirdikten sonra, Avrupa sınavını kazanarak devlet bursuyla Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Fransız Nagel’den, Stuttgart Akademisi’nde Henninger ve W. Baumeister’in çalışmalarından yararlandı.Daha sonra Hamburg’da 1959’a kadar H. Trökes ile çalıştı.Resim anlayışının biçimlenmesinde Trökes’in dorudan katkısı oldu. 

Turani ve öğrencileri İlaydada

Adnan Turani'nin bir yapıtı.

Turani, resim çalışmalarının yanı sıra, Türk ve dünya sanatı üzerine, bir dizi yayın gerçekleştirdi. Modern Resim Sanatının Gerçek Çehresi 81960), Sanat Terimleri Sözlüğü (1964), Resim Üzerine(1964), Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü (1968), Dünya Sanat Tarihi (19719, Çağdaş Sanat Felsefesi (1974), Batı Anlayışına Dönük Türk Resim Sanatı (1978), Resimde Geometri (1979), Başlangıcından Bugüne Çağdaş Türk Resim Sanatı Tarihi (C.2, N. Berk ile 1982). Bir dizi ve birbirini tamamlayan renk prosedürü üzerinde, aşkınlığın olanaklarını araştırmaya taşıdığı gizli doğa cevheri soyutçu analizler düzeyinde işleyip zenginleştirir. Bir resimden ötekine, görsellik dinamizminin boyutlarını araştırır, boyanın renge dönüşen sınırında gezinmekten hoşlanır, resimsel biçimin sonsuz olanaklara açık olduğu gerçeğini vurgular.

Mesnevi Sok. No:15/2
Çankaya /Ankara
Tel     : 0 312 440 22 88

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle