GeriKelebek Tüp bebek tedavisi devletten
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüp bebek tedavisi devletten

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tüp bebek tedavisini giderlerinin devletçe karşılanmasına yönelik yasal çalışmaların son aşamaya geldiğini bildirdi. Akdağ, "Bakanlığımızın görüşüyle, tüp bebek tedavisinin zorunlu sağlık harcaması sayılacağına ilişkin bir madde Bütçe Uygulama Talimatı’na eklendi" dedi.

Bakan Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, normal yollardan çocuk sahibi olamayan ailelerin yapacakları tüp bebek tedavisini "zorunlu sağlık hercaması" kapsamına aldıklarını, konuya ilişkin yasal düzenlemenin tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Akdağ, 2005 yılı Bütçe Uygulama Talimatı’nda yapılacak düzenlemeyle belirlenen fiyatlar esas alınarak, tüp bebek uygulamasında kullanılan ilaç ve tahlil masraflarının devlet tarafından ödeneceğini de bildirdi.

UYGULAMADAN EVLİLER YARARLANACAK

Uygulamadan sosyal güvenlik şemsiyesi altında bulunan ve kanunen evli olan yurttaşların yararlanabileceğini kaydeden Akdağ, "Tıbbi yönden bebek sahibi olamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu alacak olan çiftler, ardından da istedikleri yerde tüp bebek tedavisine başlayacaklar.

Sosyal güvenlik kuruluşları bu çiftlerin 3 denemeye kadar olan masraflarını ödeyecek. 3 denemenin sonunda bebek olmuyorsa, devlet çiftin daha sonraki harcamalarını karşılamayacak" bilgisini verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle