GeriKelebek Toroslar’da 26 lama yaşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toroslar’da 26 lama yaşıyor

Güney Amerika’nın ‘karakter sahibi’ canlıları lamalar, şimdi Toroslar’da. Popüler bilim, teknoloji ve kültür dergisi Focus, belgesellerde ya da hayvanat bahçelerinde görmeye alışık olduğumuz bu ilginç hayvanların Toroslar’daki macerasını izledi.

Alanya-Manavgat karayolundan yaklaşık 70-80 km. kadar Toroslar’ın içlerine girince karşınıza çıkan Emiraşıklar köyünde, Güney Amerika kökenli lamalar ve yakın akrabaları alpakalarla karşılaşmak gerçek bir sürpriz. Turizmci Mustafa Kaya, 2002 yılında Kanada’daki özel bir çiftlikten, dişileri hamile durumda, toplam 14 lama ve alpaka getirtmiş. Bir alpakanın Türkiye’ye girişi 15 milyarı, lamanın girişi ise 7,5 milyarı bulmuş. Çiftlikteki nüfus, şimdi 26’ya yükselmiş durumda.

Kökleri Emiraşıklar köyüne dayanan Mustafa Kaya, çiftlik kurmak için burayı seçmesinin nedenini, bölgeyi turizmle tanıştırmak ve köyünü kalkındırmak olarak açıklıyor: ‘Köy ve çevresi, dünyanın önde gelen doğa turizmi merkezlerinden biri olmaya aday. Lamalarla alpakalar ise bu hedefin bir ayağı. Araştırdığımızda, bu dağlık ve kayalık bölgenin onlar için çok uygun olduğunu öğrendik. Belli bir sayıya ulaştıklarında, bir kısmını vahşi doğaya da salmayı planlıyorum.’

KIRPILMA BAHSİ

Yılda bir ya da bazen iki kez yün alınabilen bu hayvanları kırpmak önemli bir sorun. Yünlerinin sıklığı nedeniyle, kırpılma sırasında canları yandığından ve biraz da huysuz olduklarından kesime izin vermiyorlar. Bunun için lamaları çiftleşirken kırpıyorlar!

Lamaların bakıcısı Hasan Doğru, ‘Çiftleşme sırasında hayvanların gözü başka bir şey görmüyor. Canlarının yanmasına bile aldırmıyorlar’ diyor. Lamalara geldikleri günden beri çocukları gibi bakan Hasan Doğru, tam bir lama uzmanı olup çıkmış. ‘Bu hayvanların sadece bakıcılığını yapmıyorum. İğnelerini de ben yapıyorum, doğumlarına da yardım ediyorum’ diye ekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle