GeriKelebek Sosyal yardım mağazasında satılanlar bağışçıların bile aklını çeliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal yardım mağazasında satılanlar bağışçıların bile aklını çeliyor

Taksim’de eski dolmuş duraklarının yolundan yürürken, sade mavi kapısı, gösterişsiz vitriniyle karşınıza çıkıveriyor Sosyal Yardım Mağazası. Günlük koşuşturmaca içinde dikkati çekmesi biraz da zor belki. Ama içeriden elleri kolları poşet dolu çıkan ve gülümseyen insanları fark etmemek imkansız.

Bu dükkandan çıkanlar mutluluklarını göstere göstere sokağa karışıyorlar ve kesinlikle kucaklanmış oluyor torbaları. Yardım mağazası, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın bir projesi. Amacı, hayırseverlerden toplanan giysi ve oyuncak gibi eşyaları ihtiyacı olanlara iletmek. Mağaza sorumlusu Gonca Pakalın ile mağazanın işleyişi ve müşterileri hakkında konuştuk.

n Yardım mağazası ne zamandır var, nasıl başladınız?

- Beyoğlu Kaymakamı Ali Kamil Başar’ın bir projesi olarak başladı. İhtiyacı olanlara erzak, ilaç yardımı zaten yapıyorduk. Buraya gelen insanların mağazalardan alışveriş yapma şansları olmadığı için, hayırsever vatandaşlarımızla birlikte böyle bir mağaza sistemi kurabileceğimizi düşündük. Kullanmadığımız kıyafet, ayakkabı, oyuncak gibi eşyaları, değerlendirelim istedik. 0- 70 yaş arası olmak üzere, mevsime göre kullanılmayan giyim eşyalarını topluyoruz. Burası işlek bir yer olduğu için insanlara ulaşmak zor olmadı.

n Bağış yapmak isteyen biri ne yapmalı?

- Bağışlamak istediğiniz eşyaları alıp, buraya getireceksiniz. Eğer taşıyamayacağınız kadar çok ise bir telefon yeterli, biz gelip alıyoruz. Tesadüfen burada hava kötüyken yolda kalan bir turiste çay ikram etmiştik, o da ülkesine döndüğünde buradan bahsetmiş. İsviçre’den, İngiltere’den bile yardım gönderenler oldu. Yardımlar karşılığında, Sosyal Dayanışma Vakfı adına makbuz kesiyoruz.

n Peki buradan yararlanmak isteyen bir vatandaşın ne yapması gerekiyor?

- Sarı kartlarımız var. Muhtarlarına gidiyorlar, muhtar zaten onların fakirlik durumunu biliyor. Bizim için alışveriş kartı olan bu sarı kartlardan alıp buraya geliyorlar. Zaten biz de muhtarlarla irtibat halindeyiz. Bizde kayıtlı 6 bin vatandaşımız var. Herkese yetebilmek için geliştirdiğimiz bir sistem var. Buraya her gelenin bir seferde en fazla altı parça alma hakkı var. Biz tabii elimizde o sırada çok ürün varsa bu konuda esnek oluyoruz. Bir de bir kez bir şeyler alan, tekrar üç ay sonra gelebiliyor. Ama bazen o kadar uzaktan geliyorlar ki geri git, üç ay sonra gel demiyoruz tabii. Yani, kurallarımız buradan en ideal verimi aldırmayı engellemeyecek kadar esnek. Buradan yararlanacak insanın, yaz başında kışlık, kış başında yazlık giysi bulması daha kolay.

BİLGİSAYARA İHTİYAÇ VAR

n Şu an en çok nelere ihtiyaç var?

- Yaşlılar için onları sıcak tutabilecek her şeye ihtiyaç var. Bizim kenara attığımız kazaklar, modası geçmiş kabanlar, ayakkabılar burada o kadar değerli ki. Bir de burada kayıtları defterlerle tutuyoruz. 6 bin kişi söz konusu olduğundan her zaman çok sağlıklı olmuyor tabii. İnterneti kullanmak da yardımlaşma söz konusu olduğunda çok önemli. Mail atabilmek, zincir oluşturmak işimizi çok kolaylaştıracak. Bu yüzden bir bilgisayara ihtiyacımız var. Kış olduğu için, çocuk botları, kalın gocuklar, kışın giyilecek her şey. Okul eşyaları ve kırtasiye malzemeleri de tabii. Ayrıca kullanılmayan eski ev aletleri de olabilir. Aslında ortalama bir insan hayatının temelini oluşturan, çok kötü durumda olmayan her şey olabilir. Çocuklar için oyuncaklarımız da oluyor.

n Raflarda kitaplarınız da var.

- Evet, liseye, üniversiteye hazırlık kitaplarımız var, romanlarımız var. Kitap ihmal edilmemesi gereken bir konu. Buraya gelen genç kızlar, en az giysiler kadar heyecan duyuyorlar kitaplara. Sadece ansiklopedi istemiyoruz, bu insanların o kocaman ansiklopedileri sığdıracak yerleri yok evlerinde.

n Bağışlar yeterli oluyor mu?

- Raflarım hiç boş kalmıyor. Büyük şirketlerden gelecek yardımlara ihtiyaç duyuyoruz yine de. Toplu halde bir üründen gönderilse, eski olmayan ama küçük defolu ürünler mesela.

TAKASLA ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTEYENLER OLUYOR

n Burayı normal bir dükkan zannedenler var mı?

- Buraya gelip takas yöntemiyle alışveriş yapmaya çalışanlar bile var! Geliyor, gayet iyi giyimli biri, ben onu bağış yapmaya geldi zannederken o, beğendiği bir giysiyi gösterip para vereyim, sizin vakıfa kalsın ya da evden eski bir şey getireyim bu benim olsun diyor. Tabii, bunun mümkün olmadığını söylüyorum onlara. Bir gömleği, ayakkabıyı gösterip; bu normalde ne kadara satılıyor biliyor musun sen diyen bile oluyor.

n Hiç kullanılmayacak kadar kötü durumda olan eşyalar geliyor mu?

- Tabii. Maalesef elle tutulması mümkün olmayan şeyler de çıkıyor. Kirli, artık temizlenemez hale gelmiş eşyalar, eskilikten çürümüş şeyler geliyor. Çok üzülüyoruz tabii böyle olunca. Ben tek tek açıyorum gelen kutuları, bir hevesle. Ama bazen koca bir kutudan şuraya koyacak tek bir parça çıkmıyor. Bağış yapanlardan tek ricamız, çok yıpranmamış ya da az kullanılmış eşyalarını getirsinler. Bir hayır yapılıyorsa tam yapılmalı. Bu insanlar da alıp üstlerine giyecekler onları, benim vicdanım, midem el vermiyor kutulardan çıkarmaya bazı şeyleri. Kaymakamımız da bu konuda çok titizdir. Gelir tek tek inceler giysileri, gözden kaçan kötü giysileri çıkartır hemen.

KÜRK BAĞIŞLAYAN ÇIKTI

n Hiç sizi şaşırtan bir şey bağışlandı mı?

- Astragan, vizon kürkler bağışlayan oldu. Pahalı markalardan ayakkabılar bağışlanıyor bazen. Ama burada markanın hiçbir önemi yok. İnsanlar süslerinden önce ısınmayı amaçlıyor. Hayatlarında ilk kez kürke yakından bakıp sonra ona sarılarak dışarı çıkan insanlar görüyoruz. Bazen genç kızlar geliyor, mağazalarda görüp de alamadıkları bir şeyi buluyorlar. Bir kere, evimden kullanmadığım takı ve parfümleri getirmiştim. O kadar sevindiler ki buraya gelen kadınlar. Bazıları koku bile sürmemiş daha önce.

n Peki, burada yaşadığınız en büyük sorun ne?

- Bazen, herkesin ihtiyacına cevap veremiyoruz. Mesela, şimdi kabanlar, montlar, kalın kazaklar gerekli ama her zaman aynı yoğunlukta gelmiyor bunlar. Biri gelip de bir mont, bir atkı bulamadığı zaman, onun hayal kırıklığına tanık olmak en zor şey.

n Bildiğim kadarıyla bir süre sonra taşınmanız gerekecek buradan.

- Evet, burası vakıf yeri fakat ihale ile bir vatandaş almış ve otel yapacakmış buraya. Bizim için çok iyi, merkezi bir yerdi ama yine bu yakınlarda bir yer bulacağımızı umuyorum.

n Sosyal Yardım Mağazası’nın adresi: Kocatepe Mahallesi. Abdülhakhamit Caddesi. No:29 Taksim - Mağaza Tel: 0212 235 50 70. Hafta içi her gün 9.00-12.00 ile 14.00-16.00 arası açık.

BEYOĞLU KAYMAKAMI ALİ KAMİL BAŞAR

Yardım gurur kırmamalı


Yardımlar ülkemizde insanları rencide edecek şekilde, düzensiz yapılıyor. Bu nedenle bir mağaza sistemine karar verdik. Gelen eşyayı mutlaka elden geçiriyor, mümkünse defolarını gideriyor, mutlaka temizletiyor, ütülerini ve boyalarını yaptırıyor, bu şekilde ihtiyacı olanlara ulaştırıyoruz. Buraya gelen insanlarımız, beğendiklerini alıp giderken, denediklerini ve almadıklarını katlayıp raflara geri koyuyorlar. Bu tip yardım projelerimiz devam edecek. Evsiz insanların belli sürelerde gelip kaldıkları, hasta olanlara tedavi imkanı veren bir Evsizler Evi’miz var, bir kadın sığınma evi projemiz yolda.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle