GeriKelebek Son günlerin en tartışılan ismi Gülay Atığ’la iki farklı röportaj (3)
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son günlerin en tartışılan ismi Gülay Atığ’la iki farklı röportaj (3)

Heyecanlı, aceleci ve ateşliyim!

‘Bugüne kadar bana bunlar hiç sorulmadı ki!’’ diyor. Heyecanla bütün sorulara cevap veriyor. Burcu Koç. Heyecanlı, aceleci, ateşli. Yani, o kendisini böyle tarif ediyor. ‘‘Bu özel hayatıma dair verdiğim son röportaj’’ diyor. İşte buna inanmak biraz zor oluyor!

Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

- Çok aceleciyim, çok sabırsızım, çok ateşliyim. Heyecanım bana çok şey kazandırabiliyor, kaybettirebiliyor da. Galiba, hoşgörülü, biraz da yumuşağım. Kavga sevmem, uzlaşmak isterim. Kendimi severim, evet ben Gülay'ı seviyorum. Kendimle barışık mıyım nedir?

İş kadını kimliğiniz mi, yoksa siyasi kimliğiniz mi daha önde? Hangisinde daha hırslısınız?

- Şu anda siyasi kimliğim ön planda. Ama bu demek değildir ki, sonsuza kadar siyasette kalacağım. Ben siyaseti, o benden yorulmadan bırakmak istiyorum. Toplum benden bıkmamalı. Taze olduğum, onlara yenilikler verebildiğim sürece siyasette kalırım. Ben siyasetin dışında da, Gülayım. Gülay Başkan dışında, ‘‘anne Gülay’’, ‘‘evlat Gülay’’, ‘‘kardeş Gülay’’ da var. Hepsinde ben tekim. Siyasete girmeden önceki halimle, sonrası arasında sadece bir makam arabası var. Ondan da sıkılıyorum. Protokolü hiç sevmiyorum. Alışverişimi kendim yaparım. Yemek pişirmeye bayılırım, Sezen Aksu'nun konserine gitmezsem ölürüm. Siyasi kariyerime rağmen, bunlardan kopmadığım için mutluyum. Ve şu anda bir adamı çok seviyorum. Mutlu olduğum için evlendim. Aşığım, daha iyi hizmet verebilirim...

İlişkilerinizde, siz bir erkeğe hakim mi olmak istersiniz, yoksa erkeğin size hakim olmasını mı tercih edersiniz?

- Evlilik konusunda tecrübeli sayıyorum kendimi, üç kere evlendim. Bence ne kadının ne de erkeğin tam olarak hakimiyeti doğru. Alanlar bölüşülmeli. Zaman zaman hakimiyet alanları ve son sözü söyleyen değişmeli. Ama biri de son sözü söylemeli, öyle değil mi? Çocukların okulu konusunda, hangi yemeğin pişeceği konusunda bir karar vermeli. Bence erkek, kadına hakim olacağı alanlar bırakmalı...

İktidar sahibi olmak sizin için çok mu önemli?

- İktidar sahibi değil, muktedir olmak çok önemli benim için. Sizi bir yerin sorumlusu yaparlar, oranın lideri olabilirsiniz, ama uzaktan kumanda oluverirsiniz. Veya kapasiteniz yoktur, yönetemezsiniz. Muktedir olmak başka bir şeydir. Koltuk değildir, yönetebilmektir. Ama güçten söz ediyorsanız; insanın tabiatına aykırıdır, herkes gücü, iktidarı sever. Ama evinde, ama bir dernekte, bir sivil toplum örgütünde iktidar olmayı ister. Ben de iktidarı, gücü severim ama yönetemeyen bir iktidar istemem, muktedir olmak isterim.

Delikanlı bir tarafınız var, ilişki kurduğunuz erkeklerde de böyle bir özellik arar mısınız?

- Kesinlikle. Benim aradığım en önemli şey güvendir. Benim için söz çok önemli. Ama bir gün o sözdeki o güven oynarsa soğumaya başlıyorum, geri çekiliyorum. Politikada bunu çok yapamıyorsunuz, idare etmek durumda kalıyorsunuz ama ben özel hayatımda politik değilim.

Zafere giden her yol mübah mı, başarılı olmak için herşey yapılabilir mi?

- Makyavelist değilim, bunu reddediyorum. Hedef çok önemlidir ve doğru olmalıdır. Ama biliyorsunuz, doğrular herkese göre değişebilir. Size göre doğru olan, benim için olmayabilir. Başkasının hakkına tecavüz etmediğim ölçüde hedefe ulaşmak için, ben her yolu denerim. Buna ‘‘kul hakkı’’ diyorlar. Kimsenin çoluğunu çocuğunu etkilemeden, ona zarar vermeden hedefe gidiyorsam, o sınırlar içinde herşey benim için mübahtır.

O, şimdi duşta şarkı söylüyormuş. Siz aşkınızı nasıl yaşıyorsunuz?

- Benim gözlerimin içi gülüyor. Daha sakin olduğumu söylüyorlar. Ben öyle hissediyorum. Daha yapıcıyım, verimliyim...

Güzel bir kadın, kendinden daha az güzel bir adamla birlikte olduğu zaman nedense adamın ya parasından ya da seks gücünden söz ederler...

- Şekilci yaklaşımlar bunlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir insanı sever ve aşık olurken, onun ruhuna ve içgüzelliğine bakarım. Bana göre benim eşim dünyanın en yakışıklı erkeği. Dünyanın en iyi bakışı onda, dünyanın en sıcak insanı...

Hiç parası olmasaydı, mutlu olmazdınız, herhalde. Ya da çok güzel bakan bir adam olsaydı ama iktidarsız olsaydı!

- Onu bilemem. Bu konulara pek girmek istemiyorum. Bizimki, çok yeni bir ilişki henüz...

‘Küçük Tansu’ değilim

İlk yazımız çıktığı gün -önceki gün- Gülay Aslıtürk, New York'tan aradı. ‘‘Teşekkür ederim’’ dedi, ‘‘Daha iki yazı var’’ dedik. ‘‘Aman kötü şeyler yazmazsınız’’ dedikten sonra şunları ekledi: ‘‘HABİTAT'ın BM'deki bir teknik toplantısına katılıyorum. Ayazağa Kalkınma Projesi'ni anlatıyorum. Toplantıya katılan iki Belediye Başkanından biri benim...’’ Haftasonuna doğru da eşiyle birkaç gün tatil yapacakmış... Eşinin, Fransız Riviera'sında, Cannes'a 20 dakika mesafede Avrupa sosyetesinin en gözde tatil mekanı Antibes'teki Şato'suna uğrayıp uğramayacaklarını bilmiyoruz. Oktay Apaydın'la birlikte İstanbul'daki görüşmemizde sorularımızı devam ediyoruz.

Şişli-2020 projesini uyguladığınız Ayazağa'da tanışmanıza yol açan yeşil alandaki 44 dönümlük arsayı eşiniz ne zaman aldı?

- Zannediyorum, 5-6 ay önce almış. Aldığı zaman kendisini tanımıyordum. (Selim Edes'in arsası olduğu söyleniyor)

Arazi nerede?

- Ben ne bileyim... (Oktay Apaydın krokide yerini gösteriyor. Gülay Hanım bize Ayazağa Kalkınma Projesi çerçevesinde bu bölgede araştırma gelişme faaliyetlerinin yapılacağını uzun uzun anlatıyor. Bu projenin iki yıl önce Meclis'ten oybirliğiyle geçtiğini, ancak CHP'lilerin şimdi parselle ilgili önerisine anlam veremediğini söylüyor)

Orhan Asıltürk'ün arsası ne olacak?

- Onun arsası bu projeyi engellemez. Çünkü yanlış yok.

Eşiniz bu arsayı aldıktan sonra üzerine 25 bin kamyon toprak dökülmüş, 60-70 milyar götürülmüş. Ağustos başındaki sel baskınından sonra Orhan Bey olaya vakıf olmuş, kızmış. Avukatı, Belediye'yi basmış, yardımcınız Cemil Can Bıçakcı'yı tehdit etmiş. Siz de çareyi, yeşil alanda kalan bu araziye 'imar izni verilecek' diye şerh düşmüşsünüz.

- İnanın ki şerh yok! Sadece ben yokken havale edilmiş bir şey var, incelenmek üzere... Kimseye tek başına imar çıkarılamaz diye durdurduğum üç dosyadan biri bu.

Toprak döküm işinden 60-70 milyar lira götürüldüğünü Belediye'de herkes konuşuyor.

- Ben bu toprak hikayesinin hiçbir derinliğini bilmiyorum. Kim sorumlu gösteriliyorsa onunla konuşun. Buna da izin veriyorum.

Cemil Can Bıçakcı'yı dövmeye gelmişler.

- Bunları arazi sahibine sorun.

Gerçekten doğruyu anlatın.

- Cemil Bey'e birileri geliyor, toprak yeri istiyor. Oda prosedürünü anlatıyor. Onları ben bilmiyorum. Tehdit edilmiş, dökülmüş kendisine sorun. Kötü bir insan değildir.

Belediye Başkanısınız, niye ona sorayım?

- Ben böyle bir şeye şahit olmadım, böyle bir şeyi bilmiyorum diyorum.

Uzun süre Başkan Yardımcılığı'nızı yapan, Mesut Yılmaz'ın kuzeni Erdal Yılmaz, sizin uygulamalarınıza isyan ederek istifa etti. Neden?

- Erdal Bey'in ortaya attığı bir takım savlar vardı. Kulağımıza gelen ayrı. Ben istifasını kabul etmedim ama parti onun istifasını uygun görmemi istedi. Meclis'te anlaşamıyordu herhalde, istemediler. Efendi bir insandır, sorunum yoktu, öyle uygun görmüşler.

Kim kabul etti?

- Şişli İlçe Başkanı Yiğit İkiz..

Kasımpaşa Piyalepaşa'da Belediye'nin 3.5 dönümlük bir arazisi Belediye'nin yan kuruluşu ŞİPA'ya, ŞİPA da hemen Mustafa Uyar adlı RP'liye devredildi. Satışlar hep ihalesiz yapıldı.

- CHP'nin iddiaları bunlar, takipsizlik kararı verildi. Elimde mahkeme kararı var.

Tapuda 13 milyar gösterdiniz ama 150 milyar alındı.

- Kim demiş bunu? Bu biraz suçlama oluyor. Kim söyledi size?

Sizin çalışma arkadaşlarınız.

- Aman yapmayın lütfen.

İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Öker'in, karşı çıktığı bu projede imzasını taklit ettirdiniz.

- Mehmet Öker'i arayıp neden sormuyorsunuz. İmar Komisyonu her zaman, alternatif planlar hazırlar.

Boşandığınız eşinize Yeşilyurt'tan bir daire aldınız?

- Bir dakika bunlar benim özel şeylerim. İnsan kendine oturacak bir yer alamaz mı? Kim dedi bunu? Malları aramızda çözümledik. Beğendi aldı.

Malvarlığınız?

- (Düşünüyor) Babamdan ayrı Çatalca'da 60-70 veya 80 dönüm çiftlik arazisi, Zekeriyaköy'de kooperatif yoluyla alınan bir ev... Çeşitli zamanlarda sattığımız, aldığımız mallar var. Malvarlığım konusunda size en rahat hesabı verecek kamu görevlilerin başında ben gelirim...

Nişantaşı'nda kirada oturduğunuz evi de aldınız.

- Evet...

Okan Dere kimdir?

- Şişli'de bir esnaf, döviz bürosu var. Arkadaşımızdı, bir açık otopazar meselesinden kötü olduk. Uzun zamandır görmüyorum.

Müteahhit Yaşat Manav? (ANAP İlçe binası için bağış yaptı.)

- Saygın bir işadamıdır. Mecidiyeköy'deki inşaatlarında müktesep haklarını aldı.

ANAP Şişli Belediye Meclis üyesi Arman Basmacı'nın Akmerkez'deki işyerine ortak olduğunuz ısrarla konuşuluyor. (Arman Bey'in eşi İlyas Çokar'ın sekreteridir.)

- Ne alakam var? Çok değerli bir dosttur. Ticari beraberliğim yoktur. Kendisine Akmerkez'deki dükkanın kiralamasında yardımcı olmuşumdur. En devamsız Meclis üyemizdir.

Üzerinizdeki bu güzel ziynet eşyalarını Arman'dan mı aldınız?

- Yoo.. Karışık.

Eşiniz evlilik hediyesi olarak ne aldı? (Gazetelerde 25 milyar diye yazılan kolyeyi de soruyoruz.)

- Yeni eşim hediye alma fırsatı bulamadı. Sabah'ta yazılan kolyemi, arşivlerdeki resimlerde de göreceksiniz. Onun kolundaki saati de ben almadım. Ayrıca, bana hediye alıp almadığı kimseyi ilgilendirmiyor.

ANAP çevrelerinde size 'Bizim Küçük Tansu' diyorlar. (Ünlü bir siyasetçinin bize, 'O Küçük Tansu' değil, 'Özer Çiller'dir dediğini kendisine aktaramıyoruz.)

- Ne demek o? Tansu Hanım'la anlaşamadık. Tansu Hanım'a benzer hiçbir yanım yoktur... Boğaziçili olmaktan başka...

Hakkınızdaki çeşitli iddialar yüzünden partiden atılırsanız nereye gidersiniz?

- Öyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Partililerim ve Disiplin Kurulu üyeleri bile beni kutladılar. Rahatsızlık duymuyorum. Benim başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Hakkımda ispat edilmiş tek bir dava yok. İspat eden gelsin, buradayım. Açık olmak suç mu? Benim bütün suçum evlenmem. Rand düşüncem olsaydı, hemen vitrin önüne çıkarmıydım?

(Gülay Hanım'la 2.5 saat süren görüşmemizde Fatma Girik'ten Dursun Çaltı'ya, Çukurova'dan Polat'ın imar izinlerine kadar bir sürü iddiayı konuştuk. Maalesef yerimiz bu kadar. Görüşmeyi inandırıcı bulup bulmadığınızı sormak istemiyorum... Herşeye rağmen biz Aslıtürk çiftine mutluluklar dileyelim.)

Kocanızın soyadı önce Aslıtürk, sonra Aslı oluyor, yeniden Aslıtürk’e çeviriyor neden?

- İngilizce'de ı harfleri sorun yaratıyormuş, ondan...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle