GeriKelebek Şaşırmayın ama ben cazcıyım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şaşırmayın ama ben cazcıyım

Şaşırmayın ama ben cazcıyım
refid:7772943 ilişkili resim dosyası

Küçük yaşta caz eğitimi almaya başlayan 24 yaşındaki Elif Turan, ilk albümünü çıkardı.

14 yıldır piyano, 10 yıldır da keman çalan Turan, geçtiğimiz günlerde ilk albümü "Büyüt İstersen"i piyasaya sürdü. Caz yerine pop albümü yapmayı tercih eden şarkıcı, "Pop müzik yapmamın tek nedeni kendimi geniş kitlelere tanıtmak. Sonrasında neler yapabileceğimi herkes görecek. Türkiye benimle caz dinleyecek. Çünkü ben baymayan bir caz sanatçısıyım" diyor.

Siz sıkı bir cazcıymışsınız, doğru mu?

Şaşırmayın ama ben cazcıyım
- Evet, doğru.

 Sizi biraz tanıyalım.

Ben 1983-İzmir doğumluyum. 5 yaşındayken org çalmaya başladım. Ortaokuldayken de müzik öğretmenimden özel dersler alıyordum. Klasik şan dersleriyle beraber piyano eğitimim de sürüyordu. Cazla işte o yıllarda tanıştım.

Nasıl tanıştınız?

- Öğretmenimin kendi arşivinden bana verdiği CD’leri dinleyerek... İlk olarak Yıldız İbrahimova dinledim. Dinler dinlemez artık ne istediğime karar vermiştim; caz! Ortaokuldan sonra İzmir Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandım. Keman bölümünü seçtim, zorunlu ders ise piyanoydu. Hepsiyle beraber şan eğitimini de sürdürdüm. Başkemancı olarak liseyi birincilikle bitirdim. Bu arada özel dersler vererek para kazanmaya başlamıştım.

İstanbul’a ne zaman geldiniz?

- Lise bittikten sonra, 9 Eylül Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kazandım. Fakat içim rahat değildi, çünkü öğretmenlik yapmak istemiyordum. Türkiye’de caz eğitimi veren tek yer ise İstanbul’da Bilgi Üniversitesi’ydi. Buraya gelerek sınavlara girdim ve tam burslu olarak sınavı kazanan ilk kişi oldum. Ali Peret, Selen Gülün, Nükhet Ruacan, İmer Demirer, Randy Esen’den dersler aldım. Ve bu yıl mezun oldum..

Albüm nasıl ortaya çıktı?

- Okurken kulüplerde, otellerde caz söylemeye başladım. Fakat bir gün bunun böyle gitmeyeceğini, artık daha geniş kitlelere kendimi ifade etmem gerektiğini hissettim. Erol Köse’ye gidip kendimi anlattım. O da bana inandı, güvendi.

Cazdaki iddianız nedir?

- Kendimi eğitimi ve birikimi ile dünya çapında bir caz sanatçısı olarak görüyorum. Benim gibi araştıran, bu işe kafa yoran çok az kişi var. Bir de ben baymayan cazcıyım! Sahne şovumu izleyen, sıkı bir cazsever olur ve defalarca beni izlemek ister. Bu kadar da iddialıyım.

Çok değerli hocalardan eğitim almış, bu konuda oldukça da iddialı olan biri, neden pop albümü yaptı peki?

- İlle de caz söyleyeceğim gibi dar bir bakış açım yok. Cazın belli bir kitlesi var ve eğer daha çok insana ulaşmak istiyorsanız, popüler kültürün içinde yer almanız gerekiyor. Ben yine de bu albüme iki caz parçası ekledim. Dediğim gibi pop yapmaktaki tek amacım, daha geniş kitlelere ulaşmaktı. Gencim, dans ediyorum, şarkı söylemeyi seviyorum. Bu enerjim boşa gitmemeli...

/images/100/0x0/55eb05aff018fbb8f8a5e77c
Yani...

- Bakın, ben beş dilde şarkı söylüyorum. Cazı seçmemin en önemli sebebi, özgür bir müzik olması. Caz doğaçlamaya açıktır ve tamamen yaratıcılığa dayalıdır. Doğaçlamalarda sesimi enstrüman olarak kullanıp hem sahnede eğlenirim hem müthiş bir caz şov sunarım dinleyenlere. Bunu Türkiye’de yapan maalesef çok az vokal var. O yüzden benim yaptığım müziğe aç pek çok insan bulunuyor ve o kitleye hitap etmekten asla vazgeçmeyeceğim. Ayrıca benim gibi eğitimliler pop yapmaya cesaret etseydi, popüler müzik şu an mankenlerin elinin altında olmaz, çok daha farklı bir noktada olurdu.

Çok da seksi pozlar veriyorsunuz. Eleştirilere hazırlıklı mısınız?

- Bazı dar düşünceli cazcılar beni eleştirebilir, ama Türkiye sayemde bu müziği sevecek. Bir kehanette bulunayım; ben popülerleştikçe sayısız caz konseri teklifi alacağım, göreceksiniz. Sanatçının egosu, ne para, ne şan, ne şöhrettir. Sanatçının egosu alkış almaktır. Bugün bu fırsat başka cazcılara sunulsa, hiç merak etmeyin onlar da koşa koşa gelir, bu fotoğrafları verir ve pop albümü yapar.

Kerem Görsev’i dinlemem

Türkçe müzik dinler misiniz?

- Genelde dinlemem. Türkiye’de dinlediğim caz sanatçısı da çok çok azdır.

 Kerem Görsev dinler misiniz?

Şaşırmayın ama ben cazcıyım
- Kerem Görsev dinlemektense, Aydın Esen’i dinlerim. Kerem Bey, biraz rutine bağlanmış gibi.
Şöhretin beni şuursuzlaştırmasına izin vermeyeceğim
Benim gelir seviyem ne kadar yükselirse yükselsin, en büyük amacım Miami’de ev almak değil, daha iyi bir kuyruklu piyano almak olacak. Facebook’ta daha hızlı chat’leşmenin derdinde değil, daha hızlı nota okumanın derdinde olacağım. Şöhretin ve paranın beni şuursuzlaştırmasına izin vermeyeceğim. Parayı, işinize daha iyi hizmet edecek doğrultuda kullanmaktır önemli olan. Türkiye’deki müzik sektörünün yaşadığı en büyük bilinçsizlik de budur. Özel hayatımda ise bir şey yok. Kalbim boş. Aşk nasıl olsa bir şekilde olur, şimdi kariyer yapma zamanıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle