GeriKelebek "Saraylar ve payitahtlar" konferans dizisi sürüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Saraylar ve payitahtlar" konferans dizisi sürüyor

Sabancı Üniversitesi ve Topkapı Sarayı Müzesi işbirliği ile başlayan konferanslar dizisinde 11 Mayıs'ta "Tac Mahal: Mimari, Sembolizm ve Kentsel Bağlam" başlıklı bir konferans düzenleniyor. Topkapı Sarayı Müzesi’nde gerçekleşecek konferansın konuşmacısı Avusturya Viyana Üniversitesi’nden Ebba Koch.

Sabancı Üniversitesi’nde, Tarih Lisansüstü programında Osmanlı, Osmanlı’dan Türkiye’ye geçiş ve Balkan tarihi konusunda dersler veriliyor. Bu çerçevede, öğrencileri ve tarihçileri dünyada önde gelen tarihçilerle tanıştırmak ve tartıştırmak fırsatını yaratmak amacıyla, iki yıldır konferans dizileri düzenleniyor. 2002 Sonbahar Sömestresi’nde “Hükümdar Sarayları ve Hane Halkları” başlıklı konferansla başlayan dizi, bu yıl İlkbahar sömetresinde düzenlenecek “Saray/Payitaht ve Törenleri” adlı konferansla devam ediyor.

Sabancı Üniversitesi Tarih Lisansüstü Programı, kendi içinde düzenlediği bu konferansların yanı sıra, Topkapı Sarayı Müzesi işbirliğiyle yeni bir konferans dizisi başlattı. “Payitahtlar ve Saraylar Üzerine Topkapı Konferansları” adını taşıyan konferans dizisi toplam dört konferanstan oluşuyor. Bu konferans dizisi İstanbul saray ve saray kültürüne aşina tarihseverlere farklı coğrafya ve dönemlerin saray ve imparatorluk sembollerini tanıtıyor.

Mart – Mayıs 2003 aylarında yapılan konferans dizisinde “Viyana ve Versailles Saraylarının Perde Arkası”’, “XIV. Louis’nin Yaratılması” ve “Bir İmparatorluk Sembolü Olarak St. Petersburg” konferansları düzenlendi.


11 Mayıs 2003  - Pazar
Saat: 16:00
Topkapı Sarayı Müzesi Konferans Salonu

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle