GeriSağlık Refiye Yılmaz iyileşti ve Türkiye'ye döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Refiye Yılmaz iyileşti ve Türkiye'ye döndü

Refiye Yılmaz iyileşti ve Türkiye'ye döndü
refid:27097153 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı tarafından ABD'de tedavi ettirilen "Gardner Sendromu" hastası Refiye Yılmaz, memleketi Tekirdağ'a geldi. 26 Aralık 2012'de yazdığı mektupta tüm çarelerinin tükendiğini söyleyen genç kız ümitsizlikle, "Genç bir kızı ölüme terk ettiniz" demişti.

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Yılmaz'ın geçen yıl nisan ayında Sağlık Bakanlığınca ABD'deki Miami Jackson Memorial Hastanesi'ne gönderildiği hatırlatıldı. Yılmaz'ın, tedavi sürecinde çoklu organ nakli kapsamında karaciğer, pankreas, ince ve kalın bağırsaklarında parçalar halinde değişim yapıldığı duyurulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

REFİYE TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

"Bu yıl mart ayında motivasyon için doktorlarının izniyle Tekirdağ'da ailesinin ikamet ettiği evde üç hafta kalan Refiye Yılmaz, tedavisinin devamı için ABD'ye dönmüştü. Yılmaz, dün gece Türkiye'ye giriş yapmış ve bugün İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde, kullandığı ilaçların kandaki değerleriyle ilgili tetkikler ve hastalığın genel durumuyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Refiye Yılmaz'ın, babasının rahatsızlığından dolayı takip ve tedavisinin önceden bilgilendirilmesinde gecikme olmuştur."

Açıklamada, Yılmaz'ın sağlık durumunun iyi olduğu ve aylık rutin kontrollerinin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin uzman sağlık ekibince yapılacağı ifade edildi.

Refiye Yılmaz iyileşti ve Türkiyeye döndü TÜRKİYE REFİYE İÇİN AYAĞA KALKMIŞTI

"GENÇ BİR KIZI ÖLÜME TERK ETTİNİZ" DEMİŞTİ

26 Aralık 2012 yılında Sağlık Bakanlığı'na mektup yazan genç kız derdine bir türlü çare bulamadığını, kazandığı üniversiteye bile gidemediğini ve tüm çarelerinin tükendiğini söylemişti. Refiye'nin mektubu 2013 yılının Ocak ayında ortaya çıkınca herkesi duygulandırmıştı. Hürriyet.com.tr'nin de manşete taşımasının ardından büyük bir yardım kampanyası başlatılmıştı.

VÜCUT İLAÇLARDAN DOLAYI SAVUNMASIZ

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Yavuz Akbulut da, ABD'deki tedavisinin ardından Tekirdağ'a dönen Refiye Yılmaz'ın, genel durumunun iyi olduğunu söyledi.

Akbulut, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gardner Sendromu" hastası Yılmaz'ın 14 Nisan 2013'te Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi için ABD'deki Miami Jackson Memorial Hastanesine gönderildiğini ve aynı yıl ağustosta gerçekleştirilen çoklu organ nakli ameliyatında, karaciğer, pankreas, ince ve kalın bağırsağının parçalar halinde değiştiğini anımsattı.

Yılmaz'ın, yoğun ameliyatlar nedeniyle, mart ayında motivasyon için doktorlarının izniyle Tekirdağ'daki ailesinin yanına geldiğini ve evde 3 hafta kaldığını, daha sonra tedavisinin devamı için ABD'ye döndüğünü belirten Akbulut, şöyle konuştu:

"Enfeksiyon riskinden dolayı pek medyaya çıkmasına izin vermedik. Kızımız tekrar ABD'ye döndü. Orada daha önceki ameliyatlarından kalıntı olan mide çıkısından birkaç tane polipin nedeniyle ameliyat yapıldı. Bu tedavinin ardından Yılmaz, ailesiyle Tekirdağ'a geldi. Allah'a hamdolsun genel durumu iyi ancak kullandığı ilaçlardan dolayı vücut savunması biraz düşük. Biraz moralini toplayacak."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle