GeriSağlık Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu?

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu?

Doğum kontrol hapları sadece bir kez kullanılsa bile migrene neden olabiliyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Gökmen, doğum kontrol hapları konusunda bilgilendiriyor.

 

KADINLARIN AYLIK HORMONAL DÖNGÜSÜ NASILDIR?

Kadınların aylık döngüsünde hormonlar sürekli değişir. Ayın ortasında yumurtlama olur, hamilelik gerçekleşmezse eğer sonrasında progesteron hormonu artar. İki haftalık yoğun artıştan sonra hormonlar aniden azalır. Progesteronun düşmesini takiben kırk sekiz saat içinde kanama olur. Bu dönemde östrojen de minimal düzeydedir. Östrojen kanama sonrası artışa geçer. Sürekli artan azalan hormonlar kafa karıştırıcıdır ama kadınların önemli bir özelliğidir. Dışarıdan verilen hormonlarla bu döngüye müdahale edilir böylece yumurtlama olmaz. Hamilelik gelişmez.

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu

 

MİGRENİN HORMONLARLA İLİŞKİSİ NASILDIR?

Hormonlarla migren ilişkisi çok sorgulanır. Çünkü migren kadınlarda daha fazladır ve bazı kadınlarda sadece adet dönemi migren atakları görülür. Tedavide hormonları kullanmak denenmiş ancak başarılı olunamamıştır. Aslında migreni tetikleyen hormonlardaki keskin değişimdir.

 

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu

 

Dışarıdan doğum kontrol hapı gibi hormonal bir ilaç alan kadının alt yapısında hormonal dengesizlik ve migrene yatkınlık varsa migren atağı başlayabilir. Yapay hormonlar dengeyi daha da bozar. Âdet dönemi migreni başlatabilir, var olanı artırabilir hatta diğer zamanlara da yayabilir. Bu durum ertesi gün hapı veya geciktirici kullanan migrenli kadınlarda da sık görülür.

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu

Doğum kontrol hapıyla başlayan migren öyküsü:

-30 yaşında bankacıyım, 25 yaşına kadar başım hiç ağrımamıştı. Yirmi beş yaşımdan beri hemen her regl dönemimde başım ağrıyor. Korkunç bir ağrı, beni perişan ediyor. Çoğu zaman işe bile gidemiyorum.

-Peki yirmi beş yaşında ne oldu? Hayatınızda ne değişti?

-Çalışmaya başlamıştım, işlerim yoğundu. Biliyorsunuz bankacılık stresli bir meslek. Onun dışında bir şey olmadı. Aynı yıl evlendim, çok da mutluydum.

-Baş ağrınız evlendikten sonra mı başladı?

-Galiba… Ama evlilik beni zorlamadı ki, severek evlendim, eşim de çok anlayışlıydı. Balayından döndük, sonra regl oldum, ilk migren atağımı yaşadım.

-Nasıl korunuyordunuz?

-Eşim korunuyordu.

-Doğum kontrol hapı kullandınız mı?

-Hayır, kullanmadım.

-Baş ağrınız başlamadan önceki yıllarda regl öncesi şişkinlik, sinirlilik, hassasiyet ve sancı olur muydu?

-Evet, halen var. Hatta evlendikten sonra daha da arttı. Tüm vücudum şişiyor, gergin oluyorum, sinirleniyorum, kanamalarım sırasında hem başım ağrıyor, hem sancım oluyor. Bir de evlenince geçer, demişlerdi.

-Doğum kontrol hapı, geciktirici gibi hormon hapı kullanmadığınızdan emin misiniz?

-Bir defa evlenmeden önceki ayda kullandım. İlaç kullanmayı sevmediğim için bıraktım. Kullandım sayılmaz.

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu

 

Bu öyküdeki genç kadının bozuk olan hormonal alt yapısı üzerine aldığı kısa süreli doğum kontrol hapı dengeyi daha bozmuştu. Hem migreni başlamış hem de adet dönemi daha sıkıntılı geçmeye başlamıştı. Alt yapıdaki problem çözülünce her şey düzelip normale dönebilir, hatta regl dönemleri daha rahat geçebilir.

 

Doğum kontrol hapı kullananlarda baş ağrısı olur mu

 

arpanetmedya.com 'a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle