GeriKelebek Peugeot Frankfurt’un yıldızını getiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peugeot Frankfurt’un yıldızını getiriyor

Peugeot Frankfurt’un yıldızını getiriyor
refid:10065587 ilişkili resim dosyası

Fransız Peugeot, Autoshow fuarındaki standı yenilikler, dinamizm ve çevre ekonomisi olmak üzere 3 farklı konseptten oluşacak. 308 RC Z olmak üzere 22 farklı otomobil Peugeot standında sergilenecek.

Peugeot standının bu yıl fuardaki yıldızı ise kuşkusuz geçtiğimiz yıl Frankfurt fuarında büyük ilgi çeken konsept modeli 308 RC Z olacak. Sürüş zevki ve Peugeot tasarımının bileşimi olan konsept otomobil 308 RC Z fuara dinamiz katarken, heyecan verici tasarımı ile de en ilgi çekici ve merak uyandıran araçlar arasına girecek. 2+2 kişilik bu coupe otomobil Peugeot 308 ile aynı dingil mesafesine sahip. 4.3 metre uzunluğa ve1.32 metre yüksekliğe sahip aracın arka camı polikarbondan oluşurken, sir çok parçası ise alüminyum ve carbonfiberden oluşuyor. Bu da aracın 1200 kilogram gibi makul bir ağırlığa sahip olmasını sağlıyor. 308 RC Z; PSA BMW grubunun revize ettiği 1.6 litre çift turbo şarja sahip benzinli motorun geliştirilmesiyle oluşturulmuş bir motorla donatılmış. 308 RC Z’de kullanılan bu motorun gücü 218 beygir. 100 kilometre hızlanmasını 7 saniye gibi azımsanmayacak bir sürede yapan 6 manuel vitesli 308 RC Z’nin son sürati ise 235 kilometre. Aracır yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 6.7 litre.

Peugeot, dinamizm konsepti çerçevesinde Türkiye’de sergilediği diğer modeli ise Avrupa’da yaklaşık 2 yıl önce piyasaya sunulan modeli 407 Coupe. 407 ailesinin son üyesi olan bu model, çarpıcı tasarımıyla bir devrim yaratan 406 Coupe’nin genlerini bünyesinde barındırıyor. 407 Coupe, performans, yüksek donanım öğeleri ve çevreci özellikleri ile çekici tasarımın başarılı bir kombinasyonu. Sadece 2 litre HDi 136 beygir motor ile Türkiye’de satışa çıkacak olan 407 Coupe, güç ve performansının yanı sıra düşük emisyon oranlarıyla da dikkat çekiyor.

YENİLİK KONSEPTİ

Peugeot’nun fuardaki yenilik konsepti içinde ise iki yeni modeli yer alıyor. Mitsubishi’yle ortak geliştirilen ve Avrupa’da geçtiğimiz yıl satışa sunulan 4x4 modeli 4007 bu modellerden biri. Uygun motor ve şanzıman seçeneği olmadığı için Türkiye’de piyasaya sunulmayan 4007, bu yılki fuarda Peugeot standındaki yerini alıyor. Peugeot 4007, 2.2 litre HDI güçlü motoru, konfor seviyesi, çekiş sistemi ve SUV segmentine uygun yüksek donanım seviyesi ile dikkat çekiyor.

Yenilik bölümünün bir diğer modeli ise geçtiğimiz günlerde Türkiye’de 44 bin 490 YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan 308 SW Panoramic. Kalabalık ailelere yönelik geliştirilen yeni SW Panoramic, dünyanın en büyük cam tavanlarından birine sahip. Cam tavan, arka koltuklarda oturanların başlarının arkasına sarktığı gibi, üçüncü koltuk sırasındakileri de kapsayacak kadar arkaya uzanıyor. Pencereler de katıldığında 308 SW’nin cam alanı 6 metrekareye yaklaşıyor. 7 kişilik olabilen ve koltukları 7 farklı konumda ayarlanabilen 308 SW Panoramic’de, sadece 1.6 lt 110 HP’lik dizel motor seçeneği bulunuyor.

ÇEVRE KONSEPTİ

Çevre ekonomisi konsepti çerçevesinde Peugeot Standı’nda "Blue Lion" standartları ön plana çıkarılacak. "Blue Lion" standardı, Peugeot’nun daha çevreci motorlar üretebilmek için teknolojik araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımların sonucunda oluşturuldu. Peugeot binek ürün gamı satışlarının yüzde 52’sini CO2 değeri 130 g/km ve altı olan motor seçenekleri oluşturuyor. Türkiye pazarına sunulan tüm 107 modelleri bu kritere sahip iken, 207 modellerinin yüzde 67’si, 308 modellerinin ise yüzde 77’sinin CO2 emisyon değerleri 130 g/km ve altı. Bu bölümde, Blue Lion standartlarını barındıran 107, 207 ve 308 modelleri sergilenecek.

Blue Lion standartlarında ISO 14001 onaylı fabrikalarda üretilen araçlar, yüzde 95 oranında yeniden dönüşüme elverişli, ayrıca bu araçlarda karbondioksit salınımı en fazla 130 gr/km oranında. Yakıt tüketimi ekonomisi sunan HDI FAP motorlu versiyonlar kullanım maliyetini böylece azaltıyor

Yorumları Göster
Yorumları Gizle