GeriKelebek Oto galerisinde albüm kaydı için stüdyo kuruldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oto galerisinde albüm kaydı için stüdyo kuruldu

Oto galerisinde albüm kaydı için stüdyo kuruldu
refid:13563786 ilişkili resim dosyası

Avrupa’nın en iyi 10 orkestrasından biri olmayı hedefleyen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, ilk uluslararası klasik müzik albümü ile Avrupa’ya açılıyor.

Salzburg Festivali’nin açılışında konser verecek ilk Türk orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ‘’Respighi, Hindemith, Schmitt’’ adlı albümü  Avrupa ve Türkiye’de müzik marketlerde yerini aldı. Albümün kaydı için Borusan Oto İstinye’de bir kayıt stüdyosu kuruldu

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası; Şef Sascha Goetzel yönetiminde kaydettiği ‘’Respighi, Hindemith, Schmitt’’ adlı ilk uluslararası klasik müzik albümü ile Avrupalı müzikseverlerle buluşacak. Doğu esintilerinin hakim olduğu albümde; Respighi’nin ‘Seba Melikesi Belkıs Süiti’, Hindemith’in ‘Carl Maria von Weber’in Bir Teması Üzerine Senfonik Metamorfozlar’ı’ ve Schmitt’in ‘Salome Trajedisi’ çarpıcı bir egzotizmle farklılaşıyor.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel, albüm kaydına ilişkin şunları söyledi: ‘’Her anlamda genç bir orkestra: Üyelerin çoğu otuzlarında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde deneyim kazandıktan sonra buraya gelmiş sanatçılar. Hepsi açık fikirli, enerji, istek ve tutku dolu kişiler. Aslında Avrupa’da başka hiçbir orkestrada böyle bir tutku görmediğimi söyleyebilirim. Viyana Filarmoni ile düzinelerce kayıt yaptım ve topluluk üyelerinin nadiren ses odasına gidip kayıtlarını dinlemek istediklerini gördüm. Biz bu kaydı yaparken neredeyse tüm orkestra parçaları dinlemek için ses odasına doldu. Öğrenmeye, denemeye ve gelişmeye dönük inanılmaz bir istekleri var. Bu hem İstanbul hem de Türkiye’ye özgü bir ruh.”

Türkiye’de orkestra ve klasik müzik kaydı için uygun bir stüdyo olmaması nedeniyle Borusan Oto İstinye showroom binasında bir salonun stüdyoya dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Tüm teknik ekipman İngiltere’den getirildi ve kayıt 24–29 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleşti.

BİFO’nun albümünde, uluslararası alanda isim yapmış profesyonel bir ekip çalıştı. Uzun yıllar 20. yüzyılın en büyük kemancılarından Yehudi Menuhin’in yanı sıra daha birçok sanatçı ve toplulukla çalışan John West prodüktör, Mike Hatch de tonmayster olarak görev aldı.Avrupalı bestecilerin nadir kaydedilmiş Doğu esintili parçalarını bir araya getiren albümün tasarımı da bu konsept çerçevesinde yapıldı. Albümün kapak tasarımı mimar ve fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğ’un çektiği kaftan motifli fotoğraflardan oluştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle