GeriKelebek Okul çantası sakat bırakabilir
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Okul çantası sakat bırakabilir

Okul çantası sakat bırakabilir
refid:13131328 ilişkili resim dosyası

Okul çağındaki her 5 çocuktan birinde bel ve boyun ağrısı olduğu belirtilirken çocukların bu nedenle belde ağrılara neden olur.

FİZİK Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr. Kaan Uzunca, 300 öğrenci ve 50 veliye bilgi vererek bilgisayar masasında duruş ve çantayı doğru taşıma yöntemlerini gösterdi.

KİLOSUNUN YÜZDE 20'SİNDEN DAHA AĞIR OLMAMALI

Doç.Dr. Kaan Uzunca, öğrencilerin çantalarında gereksiz kitap defter taşıdığını belirtti. Doç.Dr. Uzunca, “Gelişme çağındaki bir çocuğun kilosunun yüzde 20’sinden daha ağır bir çantayı taşımaması gerekir. Çünkü bu çantalar çocuklarda omurilik bozuklukları ve bel ağrılarına neden olabileceği gibi kronik sakatlanmalara da yol açabilir. Velilere ve öğretmenlere bu konuda büyük görev düşüyor” dedi.

Okul çağındaki her 5 çocuktan birinde bel ve boyun ağrısı olduğunu belirten Doç.Dr. Kaan Uzunca, “Çantanın içindeki kitap ve defterler doğru sıralanmadıysa dengesiz ağırlık nedeniyle belde ağrılara neden olur. Çantayı taşıma süresi de oluşacak rahatsızlığı tetikler. Omurgada eğriliklere, bel, boyun, sırt ağrılarına, yürüyüş bozukluklarına, kötü vücut görünümüne neden olur” diye konuştu.

Doç.Dr. Uzunca, çanta seçimine de çok önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, geniş bantlı ve çift kayışlı çantalar seçilmesi gerektiğini dile getirdi. Doç.Dr. Kaan Uzunca, “Bazı çocuklar, birbirlerinden özenip çantanın tek kayışını omuza geçiriyorlar, bu doğru bir taşıma yöntemi değildir. Çantaların iki kayışının da omuza geçirilmesi ve göğüs bölümünde bulunan kilitlerin takılması gerekir. Bel bölümünde kendinden yastığı bulunan çantalar kullanılması doğru bir tercih olur” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle