GeriMagazin Nebahat Çehre: 53 yıl çalıştım sadece bir evim var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nebahat Çehre: 53 yıl çalıştım sadece bir evim var

Nebahat Çehre: 53 yıl çalıştım sadece bir evim var
refid:28269761-spot ilişkili resim dosyası

Nebahat Çehre, Yeşilçam yıllarının zorluklarını anlattı: “Hiçbir zaman emeğimizin karşılığını alamadık.”

Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Yeşilçam’ın 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında “Geçmişi ve Bugünüyle Yeşilçam” başlıklı bir panele ev sahipliği yaptı. Moderatörlüğünü Burçak Evren’in üstlendiği panele Nebahat Çehre, Ayla Algan, Yılmaz Atadeniz, Safa Önal, İlksen Başarır ve Cengiz Bozkurt konuşmacı olarak katıldı. Nebahat Çehre, konuşmasında kendi anılarından yola çıkarak sinemada eğitimin önemine vurgu yaptı. Yeşilçam’la çok genç yaşlarda tanıştığını söyleyen Çehre, “Oyunculuğu yanlışlar yapa yapa öğrendim” dedi ve günümüzde oyuncu olmak isteyen gençlere eğitimi ön planda tutmaları tavsiyesinde bulundu. Sanatçı, konuşmasında Yeşilçam’da çalışmanın zorluklarına da değindi: “Çok zor koşullarda çalıştık. Bir sinema filmi çekimi için ayrılan film metresi bile kısıtlıydı. O nedenle çekim sırasında oyuncu olarak yanlış yapma lüksümüz yoktu. Bugünkü gibi paralar da kazanılmıyordu. Biz 3 kuruş paralara çalıştık. Hiçbir zaman emeğimizin karşılığını alamadık. Yılda 16 film çektiğimiz dönemler oluyordu. Türk sinemasının eleştirildiği dönemlerdi, ancak tüm bu zorluklar içinde sinemamıza unutulmaz eserler kazandırdığımızı düşünüyorum.” Çehre, konuşmasını “Bizi sevin, biz sizleri her zaman çok sevdik” sözleriyle noktaladı.


53 YILDA 1 EV ALDIM
Nebahat Çehre, Türk sinema sektörü ile Hollywood’u kıyasladı: “Adamlar bir film çekiyor, ekonomik özgürlüklerine kavuşuyor. Ben 53 yıl çalıştım, sadece bir tane evim var. Set çalışanları da hiçbir zaman emeklerinin karşılığını alamıyor.”


SEYİRCİ ÖNCE PARAYA BAKIYOR
Ayla Algan, panelde yaptığı konuşmada sanat anlayışını eleştirdi: “Günümüzde seyirci, tüketim ekonomisinin bir sonucu olarak, sanat yapıtının önce kaç para olduğuna, sonra da kimin imzasını taşıdığına bakıyor. Sanatı gündelik hayatımızın dışında bir nesne gibi gördüğümüz sürece, gelişmesi ve yaygınlaşması mümkün değildir.”


Nebahat Çehre, konuşmasını erken bitirdi. Potasyum eksikliği nedeniyle rahatsızlandığını belirten sanatçı, evine gidip istirahat edeceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle