GeriKelebek Külkedisi gibi bir son istiyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Külkedisi gibi bir son istiyorum

Annesini hiç tanımadı, 17’sinde evden kaçtı, 18’inde evlendi... Kuaförlük, dansözlük derken, popstarlığa kadar ulaştı. Firdevs’in artık tek dileği var: ‘Külkedisi masalının sonu gibi bir son!’

Popstar yarışmasında evliliğinden, dansözlük yaptığından hiç bahsetmedin. Sonra her şey ortaya çıktı. Üzüldün, kötü günler geçirdin. Neden en başında bunlardan hiç bahsetmedin?

Aslında ben bir şey saklamadım. Sadece anlatma gereği duymadım. Duygu sömürüsü yapmak da istemedim. Ama sorulsaydı, anlatırdım tabii ki.

- Yarışmadan önce Kemer’de sıradan bir hayatın vardı. Oraya sadece çalışmak amacıyla mı gitmiştin? Kısacası babandan, aileden nasıl ve neden koptun?

Ben üç ev arasında büyüdüm. Üvey annem, amcam ve halam baktı bana. Bir süre de çocuk yuvasında kaldım. Yani hiç annemi tanımadım. Bir baba, çocuğunu ne kadar severse sevsin o çocuk, bir anne sevgisine ihtiyaç duyar. Üvey annem, halam, yengem ellerinden geleni yaptılar ama hiçbir şey gerçek anne sevgisinin yerini tutamaz.

- O üç ev arasında gidip gelirken neler yaşadın, mesela hiç şiddete maruz kaldın mı?

Hayır, çok güzel günlerdi onlar. Amcam, yengem, halam, üvey annem herkes hayatlarından bir parça verdiler bana. O yüzden onlardan Allah razı olsun.

ESKİ EŞİME KIZGINIM

- Peki, senin için film nerede koptu da çareyi ailenin yanından kaçmakta buldun?

Tam genç kızlık dönemimde 17 yaşındaydım. Büyükannem beni Ankara’da bir akrabamızın yanına göndermişti. Ondan sonra da kaçtım. Ama neden kaçtığımı hiç bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey vardı, hiçbir yere ait olmadığım!

- Peki, Ankara’dan yola çıktın. Kemer’e kimin yanına ve nasıl gittin?

Büyükannem beni Ankara’da bir akrabamızın yanına gönderirken yanıma belli bir miktar para vermişti. Ben o parayı harcamadım ve otobüse binerek Antalya’ya bir arkadaşımın yanına gittim. O sırada eski eşim ile tanıştım ve hemen evlendim. Bu evliliği bir kaçış, sığınma noktası olarak da görmüş olabilirim. Çocuk aklı işte, saklambaç oynuyordum sanki.

- Çok daha kötü şeyler yaşayabilirdin. Bu biraz şans mı, aklı başında olmak mı, nedir?

Çok aklı başında birisi sanırım evinden ya da akrabalarından kaçmazdı. Allah önüme hep iyi insanlar çıkardı. Bir anlamda şanslıyım, birçok kez uçurumun eşiğine kadar gelip, geri döndüm.

- Bu kaçışların bir başka sebebi de ‘şöhret’ olma arzusu olabilir mi?

Hiç böyle bir arzum yoktu. Daha doğrusu benim için hayal edilemeyecek bir şeydi şöhret olmak. Ancak her zaman şarkı söylemeyi, dans etmeyi çok sevdim. Sevdiğim her işi yaptım. Kuaförlüğü de çok sevdim.

- Oysa, eski eşin senin çok hırslı bir kadın olduğunu, yani asıl amacının şöhret olduğunu iddia etmişti.

Hırslıyım ama kötü bir hırsım yok benim. Bu evlilik sayesinde hatalarımı, yanlışlarımı gördüm. Ama keşke eski eşim sonradan çıkıp bir takım açıklamalar yapmasaydı! Bu anlamda biraz kızgınım ve kırgınım. ‘Şöhret olmak için kocasından boşandı’ haberleri de çok çıktı. Aslında altı yıl önce ayrılmıştık biz. Sadece boşanırken bir kağıt imzalamam gerekiyormuş. O imzayı atmadığım için halen evli gözüküyorduk, tek mesele buydu.

- Aslında şöyle de algılandı bu durum: Sen çok rahat, lüks bir hayat istedin ve eşin bunu sana sağlayamadığı için boşandın!

Evliyken de paramı kendim kazandım, boşandıktan sonra da. Ben, hiçbir zaman ailemden para istemedim. Ayakkabım delik gezerdim, param olduğu zaman alırdım. Hiçbir zaman, hiç kimseden, hiçbir şey talep etmedim. Lüks ya da iyi yaşamayı istiyordum, bu bir gerçek. Herkes çıtasını yükseltmenin derdindedir. Ama bu isteğim evliliğim süresince, ‘Bana iyi bakmıyorsun, bana araba, ev almadım’ şeklinde değildi.

İYİ YAŞAMAK HAKKIM

- Dans ederken, şarkıcı olmaya nasıl karar verdin?

Çok seviyordum şarkı söylemeyi. Ama sadece bir iki düğünde çıkıp şarkı söyledim. İyi şarkı söylemeyi ve bu yarışmayı kazanmayı çok istiyordum. Aslında bu yarışmaya girmeyi ilk başlarda hiç istemedim. Yenilmekten, rezil olmaktan korktum. Birisinin beni beğenmediğini duymak istemedim. Bu yüzden Ankara elemelerine girmedim. Sonra bir arkadaşım beni kandırdı ve girdim. İyi ki de girmişim.

- Ve şimdi buradasın, yarışmayı ikinci olarak bitirdin. Bir albümün var, çok güçlü bir ekiple çalışıyorsun. Yani hayal bile edemeyeceğin şeyler yaşıyorsun.

Evet rüyadayım sanki. Çok ama çok şanslıyım. Başta Ercan Saatçi olmak üzere bütün DMC Ailesi’ne çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir albüm hazırladık. Çok çalıştım, çalışmaya da devam edeceğim. Bir albüm yapıp sonradan yok olanlar kervanına katılmak istemiyorum. Benim için de, ‘Hani şimdi nerede’ denilmesini asla istemiyorum. Bütün savaşım bu.

- Biliyorsun sana ‘Külkedisi’ adını taktılar.

Külkedisi masalının sonu çok güzeldi. İnşallah benim hikayem de o kadar güzel olur. İyi şeyler yaşamak benim de hakkım diye düşünüyorum. Herkese iyi davranmaya çalışıyorum, herkesten de bunu bekliyorum.

Bir çardağım olsun börek ikram edeyim

- Şu an İstanbul’da yaşıyorsun, görmediğin yerler ya da yapmak istediğin bir şeyler var mı?

Tatilya’yı, Minyatürk’ü, Topkapı Sarayı’nı, Kız Kulesi’ni, görmek istiyorum. Çok merak ediyorum oraları.

- Sevgilin varsa, o gezdirir seni!

Aşkın ne zaman gelip seni bulacağı belli olmaz ama ben şu an sadece işimi düşünüyorum. Ailemle ilgileniyorum. Çünkü ailem popüler olmamdan dolayı çok gelgitler yaşıyor. Bir sürü insan çıkıp onlara, ‘Siz zengin oldunuz’ demeye başlamış.

- İlk olarak hangi hayalini gerçekleştirmek istiyorsun?

Ben hayatımda her şeyin yolunda gideceğine, albümümün başarılı olacağına inanıyorum. Eğer bütün bunlar yolunda giderse, beğenilen, takip edilen bir şarkıcı olursam, önce bir müstakil ev alacağım kendime. O evin bir çardağı olmasını, o çardakta sevdiğim insanlar, ailem, dostlarım ile yemek yemek, sohbet etmek istiyorum. Börek, kurabiye konusunda çok marifetliyimdir. İşte o çardağımda, kendi yaptığım börekleri misafirlerime ikram etmek istiyorum.

İlk albümü DMC imzalı

Popstar yarışmasında ikinci olan Firdevs, kendi ismini taşıyan ilk albümünü kısa bir süre önce piyasaya çıkardı. DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşan albüm, müzik listelerinde hızlı bir yükselişte.

Annemi ilk görüşüm film gibi olmadı

Annemi hiç görmedim ben. Hatta bir gün çocuk aklımla PTT’ye ait o sarı, kalın telefon rehberini açarak, Seher Güneş’e ait bütün telefon numaralarını çıkardım. Oysa annemin soyadı Güneş bile değildi! Bir teyzeye, ‘Ben senin kızınım’ dedim. Kadıncağız telefonda ne diyeceğini şaşırdı, şok geçirdi. Ben ısrarla ona kızı olduğumu söyleyip durdum. Sonra karşılıklı ağlamaya başladık. Böyle birkaç kişiyi daha, ‘sen benim annemsin’ diye aradım. Tıpkı sapık çocuklar gibi... Sonra Popstar’ın tam ortalarında dayım buldu beni. Daha sonra annem otele geldi, konuştuk. Hiçbir şey hissetmedim ve buna üzüldüm. Filmlerdeki gibi olmadı ama anne gibiydi işte. Neden gittiğini o çok anlatmak istedi ama ben izin vermedim. Zaten onun, ‘Kızım şöhret oldu’ düşüncesiyle ortaya çıktığını sanmıyorum. Ben yarışmada, ‘Annem yok’ diye ağladığımda, o da televizyonun karşısında, ‘Benim de kızım yok, gel ben senin annem olayım’ diye ağlamış. Fakat beni tanımadan, kızı olduğunu bilmeden ağlamış.

Evet görüşüyoruz. Ama öyle anne-kız gibi değil, iki arkadaş gibi görüşüyoruz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle