Komşular ve insanlar

Hürriyet Haber
10.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme :

Hadi ULUENGİN

Allah göstermesin, daire farklılığına rağmen aynı mekanda ikamet eden bir hatunla aşna fişne ilişkisine girmek kadar korkunç bir şey düşünülemez. Eh bir kere bir kazadır oldu ve üstelik asansöre de hacet yok topu topu tek bir kat tırmanacak ya, artık aklına estiği an yukarı arz-ı endam eyler.

Ben modern hayat tarzının ‘‘soğukluğundan’’ yakınan insanlar kategorisine dahil değilim. İkide bir bu konuda sızlanmam.

Bir hevesti fi tarihinde amentü bellemiş olsam dahi, ‘‘Frankfurt ekolü’’ denilen atmış sekiz filozoflarının yabancılaşma teorileri şimdi bana çok uzak.

Komşuluk ilişkilerini kastediyorum...

Çünkü bazen çevremdeki şahıslar, bazen de orada burada okuduğum kitap ve makaleler, çağdaş şehirlerdeki yoğun konutlaşmayı eleştiriyorlar.

Kibrit kutusunu andıran yapılarda yaşayan kentlilerin, aynı binada ikamet edenler de dahil, birbirleriyle teması tamamen kaybettiklerini belirtiyorlar.

Bunun hem toplum yapısındaki geleneksel değerleri sarstığı, hem de kişileri otomatlaştığı temasını işliyorlar.

Öz itibariyle yukarıdaki yabancılaşma felsefesini gündeme getiriyorlar.

* * *

Yoğun konutlaşma eleştirisinin estetik ve mimari boyutuna yüzde yüz katılsam dahi, sosyolojik yaklaşım beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor.

Zira, bendeniz kendi küçük hayatıyla yetinen bir insanım.

Ötekilerinin mahremine asla burnumu sokmadığım gibi, ötekilerinin de benim mahremime tecavüz etmesine zinhar ve zinhar izin vermem.

Yan bakanın gözünü oyarım. Kulak uzatanın zarını patlatırım.

Ben büyük şehirlerin, geniş mahallelerin ve yüksek apartmanların anonim kalabalığında anonim birey olarak yaşarım. Deryada balık olmayı severim.

‘‘Ev alma, komşu al’’ türünden nasihatlara da itibar etmem.

Yukarıdakiler televizyonu çok açmadığı, bitişiktekiler sık kavga etmediği, yedinci kattakiler de asansörü tekele almadığı takdirde komşudan bana ne !

Gölge etmesinler başka ihsan istemez...

* * *

Zaten , şükür kasabalı adetim yoktur, filanca daireye yeni taşınmış kiracıya hoş geldin ziyaretine gitmem.

Bana gelen olursa da öylesine soğuk bir eda ve öylesine mesafeli bir tutum takınırım ki, böyle bir gaflete düşmüş olan şahıs bir daha kapı zilimi çalmaz.

Burnu büyük demişler, kasıntı etiketini yapıştırmışlar, züppe diye arkamdan konuşmuşlar, vız gelir, tırıs geçer.

Kapımı kaparım ve eyvallahı çekerim. Gerisi onların bileceği iş...

Yine aynı şekilde, iki elim kanda olsa apartman sakinlerinin her hangi birisinden en küçük bir talepte dahi bulunmam.

Örneğin tam kıyma harcını kavuruyorum ve dirhem tuz kalmadığını farkettim, kafamı kesseler dördüncü katta oturan fettan ve havalı kadına inip istemem.

Ne olur ne olmaz, selam verip borçlu çıkarım. Yarın bir bahaneyle damlar ve kapı eşiğine dikilip içeriye davet bekler. Sonrası da kendiliğinden gelir.

Oysa Allah göstermesin, daire farklılığına rağmen aynı mekanda ikamet eden bir hatunla aşna fişne ilişkisine girmek kadar korkunç bir şey düşünülemez.

Eh bir kere bir kazadır oldu ve üstelik asansöre de hacet yok topu topu tek bir kat tırmanacak ya, artık aklına estiği an yukarı arz-ı endam eyler.

Ne bireysel mahremiyete, ne de münzevi yaşamak teorilerine yer kalır.

Bu arada sizi göz ve kulak hapsine alır. Hanenize uğrayabilecek öteki kadınların çetelesini tutabileceği gibi, tam aşağıdaki stratejik konumundan yararlanarak yatak odanızdan gelebilecek diğer seslerin band kaydını çıkartır.

Noktayı koyduğunuz takdirde de o tarihe kadar etliye sütlüye karışmadan yaşadığınız apartmandaki hayatı cehenneme çevirir. Kapıcıyı fişfikler. Olmadı, ikinci kattaki emeklilere sizin uçkur düşüklüğünüz hakkında dedikodu yapar.

Pılıyı pırtıyı toplayıp, bu ev kıtlığında başka yere taşınmak gerekir.

Dolayısıyla, ben komşularla tuz alış - verişi ilişkisine dahi girmem.

Üşenmem, yüz göz olmamaya pek çok dikkat ettiğim köşedeki bakkala inerim.

İşte zeminde raslaşırsak medeni merhaba ve asansörde beraber çıkarsak zoraki tebessüm, benim komşularla olmuş ve olacak ahbablığımın hepsi bu kadar.

* * *

Muhtemelen ne katı bir bireyci olduğumu ve modern hayat tarzının getirdiği yabancılaşmaya ne kadar tutsak düştüğümü düşünüyorsunuzdur.

Açıkçası, düşündükleriniz hiç umurumda değil. Ben halimden memnunun.

Aşağı kapıyı açarım, asansörün düğmesine basarım, katımda inerim, kilidimi çeviririm ve yalnız kendime ait mekanın mahrem özelliğine kavuşurum.

Zeminde size raslarsam da medeni merhaba derim. Zoraki tebessüm ederim.

Benim sizinle, sizin de benimle başka bir alış verişimiz yok.

Ama n'olur şu televizyonu çok açmayın ve şu asansörü tekelinizde tutmayın.

Bir de pabuçlarınızı dış paspastan kaldırın. İçeri alın. Hanenize sokun.

Burası apartman katı ve köylü adetleriniz orada kaldı, estetik duygularıma tecavüz ediyorsunuz. Ben sizin göz adapsızlığınızı paylaşmak zorunda değilim.

Sizi seçmedim ama eh n'apalım komşumsunuz, artık komşuluğunuzu öğrenin.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün