GeriKelebek Kitaplarım için ‘Sadece anlayan alsın’ diyemem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kitaplarım için ‘Sadece anlayan alsın’ diyemem

Orhan Pamuk, bazı kitaplarının anlaşılmadığı ve yarım bırakıldığı eleştirilerine, ‘Kitabımı anlayanlar alsın, diye duyuru yapamam ya.. Tabancayı çekip de kimseye ‘kitabımı alın’ demedim’ diye cevap verdi.

Yazar Orhan Pamuk, 30 yıllık yazarlık serüvenini ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda düzenlenen bir söyleşide, öğrencilerle paylaştı. Düşüncelerinin sürekli değiştiğini ve 30 yılın sonunda başka bir noktada bulunduğunu anlatan Pamuk, ‘Yazarlığa ilk adım attığım günlerde bir topluluğun sesi olmak gibi idealleri dile getiriyordum. Artık herkes için yazdığıma inanmıyorum’ diye konuştu. Yazar olmayı, ‘Bir odada tek başına hayalleriyle baş başa kalmak’ için istediğini anlatan Pamuk, ‘Kafamda önceden yazarlarla ilgili bazı ‘efsaneler’ vardı. Biri bana kötü davransa, ‘Sartre’a da kötü davranırlardı’ derdim. Hani derler ya, bir gün o kapıdan gireceğim ve herkes pişman olacak... O klişe yok artık’ dedi.

En zoru ‘Yeni Hayat’

Pamuk, bir öğrencinin, ‘Size ‘Benim Adım Kırmızı’dan sonra bir şeyler oldu. Neden böyle?’ sorusuna ‘Sanki kötü bir şey olmuşum gibi bahsediyorsunuz’ diye cevap verdi. Aynı öğrencinin, ‘Beni öyle olmadığınıza ikna eder misiniz?’ şeklindeki ısrarına ise, ‘Size Kara Kitap’tan sonra bir şeyler oldu gibi eleştirilerle sık karşılaşıyorum. Ama, ben maşallah çok iyiyim’ diye karşılık verdi. Pamuk, bir başka öğrencinin, bazı okurların, kimi kitaplarını yarım bıraktığını söylemesi üzerine de ‘Yeni Hayat, en zor kitabım. Niye bu kadar meşhur olduğunu ben de anlayamadım. ‘Orhan Pamuk’un kitabını aldım ama anlamadım’ diyorlar. ‘Lütfen anlamayanlar almasın’ diye duyuru yapamam’ dedi. 200 bin kişinin ‘ima ettiği’ okur kitlesi olduğuna inanmadığını dile getiren ünlü yazar, ‘Bazı okurlar homurdandı. Bu da büyük bir kayıp değil. Ben tabancayı çekip kimseye ‘benim kitabımı alın’ demedim, herkes koştu aldı. Belki kabahatim, kampanyalarla, insanların eline anlayacaklarının üzerinde kitapları tutuşturmak oldu’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle