GeriKelebek Kısa kısa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa

Azize Bergin kitabını imzalıyor

Hürriyet Gazetesi’nin çalışanlarından gazeteci Azize Bergin, 54 yıllık meslek anılarını bir araya getirdiği kitabı ‘Babıáli’de Topuk Tıkırtıları’nı 4 Nisan pazar günü saat 11.00’de Ethemefendi 36’da imzalayacak. Lokanta Ethemefendi Caddesi 36 Numara’da. Erenköy. Tel: 0216-385 41 31.

Kültür tarihimizde koyunun ve keçinin yeri

İstanbul Beyoğlu Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin Sermet Çifter Salonu’nda 7 Nisan Çarşamba akşamı saat 18.30’da ilginç bir konuşma var. Selim Somçağ, Türk kültüründe koyun-keçi konulu söyleşisinde bu iki hayvanın verdiği keçe çadır, halı, kilim, kıl çadır, kolan, torba, tarak gibi maddi kültür unsurlarından, hem de yünüm bayramı, koç katımı, saya gibi geleneklerden söz edecek.

Cumhuriyet döneminde yoksulluk

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Buğra, 7 Nisan Çarşamba günü saat 18.30’da Osmanlı Bankası Müzesi’nde düzenlenen iktisat söyleşilerinin konuğu olacak. Buğra Cumhuriyet döneminde yoksulluğa bakışlar konulu bir konuşma yapacak. Müze, Karaköy’de Bankalar Caddesi’nde (Voyvoda Caddesi) Osmanlı Bankası’nın tarihi müzesinde. Tel: 0212-292 76 05.

Daphne’nin meyve şarapları meşhur

Bursa’da İhsaniye Mahallesi’nde bulunan Daphne Restaurant 30 kişinin yemek yiyebildiği nezih bir mekan. Yemeklerin tümüyle doğal ürünler kullanılarak hazırlandığı lokantada zengin bir yemek ve tatlı mönüsü var, ama en çok meyve şarapları ilgi görüyor. Daphne, 09.00-23.30 saatleri arasında açık.

Caferağa Medresesi’nde dersler başlıyor

Caferağa Medresesi, Sultanahmet’te Mimar Sinan’ın en güzel küçük yapılarından biri. Ayasofya ve Arkeoloji müzelerinin bitişiğinde, ağaçlar arasında kaybolmuş bu küçük medresenin avlusu, insanın çay-kahve içmek, kitap okumak ve sohbet etmek için uğrayabileceği ideal bir nokta. Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın işlettiği medresede kurslar düzenleniyor. Bahar dönemi 5 Nisan’da başlayacak. Ebru, hat, Osmanlıca, tezhip, serbest fırça, ney, ud, gitar, bağlama gibi pek çok ders veriliyor. Üç aylık kurslar 180 milyon lira. Adres: Caferiye Sokak Soğuk Kuyu Çıkmazı No. 1 Sultanahmet. Tel: 0212-513 36 01.

Evini Osmanlı tarzında döşemek isteyenlere

Caddebostan Bağdat Caddesi’nde açılan Figure Home Art adlı mağazanın özelliği sadece Osmanlı ve Selçuklu Dönemi’ne ait ürünlerin olması. Yatak örtüsünden battaniyeye, kilimden fenerlere, havludan şiltelere kadar her ürünün farklı bir tarihi yansıttığı mağazada ip ve boncuklarla süslenmiş sabun çeşitleri de var. Mağaza sahibi Arnur Seven abajur ve bakırdan süs eşyası tasarlıyor, abjurlarının fiyatları 300 milyon ile 500 milyon lira arasında değişiyor. Caddebostan Ogün Sokak. 304/2 Bağdat Caddesi. Tel: 0216-369 37 91.

Parlak bir dans grubu geldi

İş Sanat Kültür Merkezi’nde bu akşam 20.00’de Nacho Duato’nun sanat yönetmenliğini yaptığı Compania Nacional de Danza 2 sahneye çıkacak. 13 dansçıdan oluşan topluluk, Avrupa’nın en iyi dans gruplarından, kurucusu Nacho Duato ise en önemli koreograflarından. Grup, koreografisi Nacho Duato’ya ait üç eseri sahneye koyacak: Debussy’den Duende, Frederic Rzweski’den Coming Togethir ve Maria del Mar Bonet’den Arenal. İş Sanat Gişe: 0212-316 10 83. Biletix: 0216-454 15 55.

Depeche Mode’un klavyecisi Andy Fletcher İstanbul’da

Müziğin efsanevi dörtlüsü Depeche Mode’un 24 yıllık klavyecisi Andy Fletcher, Client ikilisiyle birlikte İstanbul’da bu gece ve yarın gece konser veriyor. Mavi Jeans’in sponsorluk yaptığı Mavi Müzik Geceleri’nin bir parçası olan konserler Beyoğlu’ndaki Babylon’da düzenleniyor. Konser her iki gece 23.00’te başlıyor. Depeche Mode’da uzun yıllar çalışan Andy Fletcher DJ’liğe başladı ve Toast Hawai adlı bir plak şirketi kurdu. Client ikilisini dünyaya tanıttı. Bu ikilinin yaptığı müziğe porno pop adı veriliyor.

Ortaköy Hayal’de eklektik bir gece

Ortaköy Hayal Kahvesi’nde yarın gece ‘All Eclectic’ adlı bir parti düzenleniyor. Adı üzerinde, bu eklektik partide, dub, house, electro, breaks, funk, hip hop gibi çeşitli ritimler bir arada olacak. Geceye Scratch Perverts, yeni projesi Toob ile Red Snapper ve New York’tan DeeJay Punk Roc ve DJ Style-Ist katılıyor. Kapılar yarın 21.00’de açılıyor. Tel: 0212-259 89 11.

AKM’de iki ünlü operacı sahnede

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 2 Nisan Cuma 19.30 ve 3 Nisan Cumartesi 11.00’deki konserinde Rodolfo Bonucci yönetiminde, başarılı soprano Yelda Kodallı ve Avusturyalı bas Manfred Hemm’e eşlik edecek. Programda Rossini’nin Sevil Berberi Uvertürü ve Felix Mendelssohn’un dördüncü senfonisi yer alacak. Gişe: 0212-251 56 00.

Garibaldi fasıllı bir lokanta oldu

Beyoğlu’nda Odakule’nin yanındaki Perukar Çıkmazı’nda bulunan Garibaldi bölgedeki en eski lokantalardan biri. Eylül 2003’te lokantanın işletmecileri değişti ve mekan da yeni bir havaya büründü. Mekanın duvarlarına Yusuf Nalkesen, Arif Sami Toker, Itri, Selahattin Pınar, Alaeddin Yavaşça, Sadi Hoşses gibi ünlü Türk bestecilerinin portreleri asıldı. Fasıl müziği çalınan gecelerde, Türk mutfağından örneklerin yer aldığı mönüsüyle müşterilerine hizmet veriyor. Tel: 0212-245 25 22.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle