GeriKelebek Kırılır diye korkmayın takın takıştırın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırılır diye korkmayın takın takıştırın

Cam malzeme, tüm dünyada yükselen bir trend. Son birkaç yıldır cam ev eşyaları ve aksesuvarlar altın çağını yaşıyor. Biz de, kendinize yaz için rengarenk, pırıl pırıl hazır takılar alabileceğiniz veya özel yaptırabileceğiniz bir adres verelim dedik: Selin Okçu.

Beykoz’daki Cam Ocağı’nın eğitmenlerinden biri olan Okçu, iki yıldır Maslak’taki atölyesinde, her birinden sadece bir tane olmak üzere cam takılar tasarlıyor. Sadece size özel, kimsede eşi olmayan ve son derece ‘in’ cam kolye, yüzük, küpe ile bilezikleri Okçu’nun atölyesinde ve web sitesinde bulabilirsiniz. Özel günler için farklı hediyelikler arıyorsanız da Selin Okçu’ya aklınızdaki cam takıyı sipariş edebilirsiniz.

Cam Ocağı’nda aldığı eğitimle, hobi olarak camla ilgilenmeye başlayan Selin Okçu, camı o kadar sevmiş ki, camdan takılar onun mesleği haline gelmiş. Halen haftasonları Cam Ocağı Vakfı’nda eğitim veren Selin Okçu, kasımda da İspanya’ya ‘Escuela Del Vidrio’ isimli cam okulunda ders vermeye gidiyor. Maslak Oto Sanayi Sitesi, 2. Kısım’daki atölyesinde, kolye, yüzük, küpe, bilezik, kemer, anahtarlık gibi cam aksesuvarlar tasarlıyor. Ateşin başına geçip, bunları cama uyguluyor.

Selin Okçu, her tasarımının birbirinden farklı olmasına dikkat ediyor. ‘Bir tasarımım çok beğenilir ve talep gelirse, ondan en fazla beş tane yaparım’ diyor. Selin Okçu’nun takıları olabildiğince sade tasarlanmış. Gereksiz eklerden ve süslerden uzak. Tüm takılarını Ornella ismi verilen kaliteli bir camdan yapıyor. Selin Okçu, renkli cam çubukları, şalümo adlı masa üstü ocağında eritip, sıvı hale getiriyor ve bir tele sarıp, ortaya farklı şekillerde cam boncuklar çıkarıyor. Bu boncukları kullanarak da takılarını yapıyor. Şimdilerde füzyon tekniğini uygulamaya başlamış. Yani renkli plaka camları, oluşturulacak desene göre kesip, düz bir cam üzerine yerleştirdikten sonra, yüksek ısıda birbirleriyle kaynaştırıyor.

Haftasonları Beykoz’daki Cam Ocağı’na giderken gördüğü manzara, Okçu’nun en büyük ilham kaynağı. Yaprak ve çiçek formlarından ilham alıyormuş. Şimdiye dek cama uygularken en çok lale formundaki boncuklarda zorlanmış.

Yurtdışında, cam takı tasarlama işine bir sanat dalı olarak bakıldığını söyleyen Okçu, camın yurtdışında bizden çok daha popüler olduğunu ama şu sıralar bu rüzgarın bize de ulaştığını söylüyor. İçi boş boncuklardan yapılan takılar son dönemin trendi. Bu içi boş yuvarlak boncukları yapabilen dünyada beş-altı tasarımcı olduğunu söyleyen Okçu, böyle birkaç takı üzerinde çalıştığını söylüyor.

AKLINIZDAKİ TAKIYI ANLATIN

Kendinize cam bir takı almaya karar verdiyseniz, size sezonun trendy renklerinin kırmızı ve turuncu olduğunu hemen söyleyelim. Nazar boncuklu takılar da, hálá gözde parçalar arasında.

Sevgiliniz, yakınlarınız, arkadaşlarınız için farklı bir hediye arıyorsanız, Selin Okçu’ya aklınızdaki cam takıyı anlatabilir, siparişinizi verebilirsiniz. Şeklin cama uygulanmasının zorluğuna göre, istediğiniz takıyı teslim alma süreniz, 2 ile 15 gün arasında değişiyor. Selin Hanım, MSN’nin üç renkli kelebek ambleminden, buket içinde, turuncu lale şeklindeki takılara kadar pek çok istekle karşılaştığını anlatıyor. Bu isteklerin çoğu, Selin Hanım’a mail yoluyla ulaşıyor. www.selinokcu.com adresinde online takı siparişi verme olanağınız yok ama ona mail atarak, aklınızdaki takıyı anlatabiliyorsunuz. Mail’le gelen siparişlerde istenen şekilleri, önce kendi kendine deneyen Okçu, sonra takıyı yapıp yapamayacağını mail yoluyla söylüyor. Okçu’nun tasarımlarını Home Store’un Akmerkez mağazasında da bulabilirsiniz.

Selin Okçu Cam Atölyesi, Atatürk Oto Sanayi Sitesi, 2. Kısım, 34. Cadde, No: 1410, Maslak 0212 276 51 71-73

Yorumları Göster
Yorumları Gizle