GeriKeyif "Ölü Reşat" GİO Ödülleri'nde finalde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Ölü Reşat" GİO Ödülleri'nde finalde

"Ölü Reşat" GİO Ödülleri'nde finalde
refid:29505533 ilişkili resim dosyası

Aslı Tohumcu’nun Ölü Reşat romanı Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği-FABİSAD’ın her sene gerçekleştirdiği GİO Ödülleri’nin büyük ödülü olan “Roman” kategorisinde finale kaldı.

Çlü Reşat, 2013 ve 2014’te yayımlanmış fantastik, korku veya bilimkurgu içeriğine sahip 50’yi aşkın roman arasından ön elemeyi geçen beş roman arasında. “En İyi Roman” ödülünün sahibi 31 Ekim 2015’te, GİO ödülleri töreninde açıklanacak.

Kitaptan:

Birilerinin sırasını çalmış ayol bu!

İflah olmaz hiç.

Bursa’nın Kiremitçi Mahallesi’nde doğan Adnan isimli bir bebek mahallede olduğu kadar Tanrı’nın melekler katında da şaşkınlığa yol açar. Kesmeşeker olarak nam salmış, mahallenin sözünü hiç sakınmayan, külyutmaz kız kurusu, Allah analı babalı büyütsün’e geldiğinde malumu ilam eder: Birilerinin sırasını çalmış ayol bu! İflah olmaz hiç.

Kesmeşeker’in kehaneti doğru çıkar ne yazık ki. Sırası çalınan ve ne bu dünyaya ne de diğer dünyaya ait olan sadece istediği gözlere görünen Reşat, daha ilk günden başlayarak Adnan’ı ortadan kaldırmak için akla hayale gelmeyecek kazalar tertip eder. Elbette Azrail Efendimizden de fikir ve yardım alarak.

1940’lı yıllardan günümüze kadar uzanan, yer yer fantastik öğelerle yüklü, mizahi yönü ağır basan bir hikâye anlatıyor Aslı Tohumcu. Ölü Reşat devreye Tanrı’nın ve meleklerinin de girmesiyle iyice renklenen sürpriz bir finalle okuru şaşırtıyor.

Yazar Hakkında:

Aslı Tohumcu Aralık 1974’te Leverkusen’de doğdu, çocukluğu Bursa’da geçti. İngiliz edebiyatı öğrenimi gördü; çeşitli yayınevlerinde editörlük, televizyonda muhabirlik yaptı, kitap ekleri çıkardı. 2003’te Abis, 2006’da yok bana sensiz hayat, 2010’da Şeytan Geçti ve Taş Uykusu adlı kitapları yayımlandı. Çocuklar için Üç, İkiii, Birr, Ateş! (2012-2014) adlı öykü kitaplarını ve üç kitaplık Bolbadim Günlükleri (2013) dizisini kaleme aldı. Radikal Kitap’ta tanıtım yazıları yazan Tohumcu, kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle