GeriKeyif Noel Baba Müzesi’ne yarım milyon ziyaretçi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Noel Baba Müzesi’ne yarım milyon ziyaretçi

Noel Baba Müzesi’ne yarım milyon ziyaretçi
refid:27981191 ilişkili resim dosyası

ANTALYA’nın Demre İlçesi’nde bulunan Noel Baba Müzesi, geçen yıl yarım milyondan fazla ziyaretçi ağırladı. 2013’e oranla ziyaretçi sayısında bir miktar düşüş gözlense de sağlanan gelir 5.5 milyon liraya ulaştı.Antalya bölgesinin en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan ören yeri olan Noel Baba Müzesi, tarihinde üçüncü kez yarım milyon ziyaretçi barajını geçti. 2008 ve 2013 yıllarında 500 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Noel Baba Müzesi’ni, geçen yıl ise 530 bin 995 kişi ziyaret etti. Ülkelerindeki krize rağmen müzeyi en fazla ziyaret edenlerin başında Ruslar gelirken, ikinci sırada ise Almanlar yer aldı.

2014’te ziyaretçi sayısı yarım milyonun üzerine çıkan Noel Baba Müzesi’nde bu ziyaretlerden 5 milyon 558 bin 603 lira gelir elde edildi. Bu gelir, tüm zamanların rekoru oldu. Müzenin yarım milyon ziyaretçi barajını aştığı 2013 yılında 5 milyon 534 bin lira gelir sağlandı. Noel Baba Müzesi geçen yıl Aralık ayında ise 6 bin 149 kişi tarafından ziyaret edildi.

Noel Baba Müzesi’ni ilk kez ziyaret eden Alman Dr. Klaus Peter Heidmann, "Bu yapı beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Mükemmel korunmuş. Çok küçük bir yapıyla karşılaşacağımı düşünmüştüm. Çok güzel restore edilmiş, muhteşem bir yapıyla karşılaştım" dedi.

Avusturyalı Martin Karlhein, "Noel Baba Müzesi’ni çok beğendim. Kültürel bir zenginlik olarak çok güzel korunmuş. Ülkemde 6 Aralık Noel Baba Günü olarak kutlanır. Çocuklara hediyeler verilir. Bir kültürel zenginlik olarak bu yapının Türk turizmi için çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

İsviçreli Heike Koslov da "Yapı çok büyüleyici. Noel Baba’yı kendi yaşadığı kentte ziyaret etmek çok farklı bir duygu. Çok güzel restore edilmiş ve korunmuş" diye konuştu.

YILBAŞI KUTLAMALARI VE NOEL BABA'YA TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİ

Diyanet, yılbaşı hutbesinde ''Gayr-i meşru tutum ve davranışlarla, eğlence aldatmasıyla nefesler, hayatlar, yarınlar hiçe sayılarak heba edilmektedir. Bu ne acı bir tablodur'' demişti.

Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil de, "O kadar kesilen çamlar, ağaçlar var. Allah aşkına Müslüman kültürüyle ne alakası var. Noel Baba bizim neyimiz olur? Bizim dinimizle, inancımızla, itikadımızla en ufak bağlantısı yok. Bu konularda hassas olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle