Keyif Gezi Fenomeni’ne hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gezi Fenomeni’ne hapis cezası

Gezi Fenomeni’ne hapis cezası

Gezi eylemlerinin siyasi ve sosyolojik analizlerini içeren ‘Bireyselleşme ve Demokrasi: Gezi Fenomeni’ kitabında, eylemcilerin sloganlarına ve duvar yazılarına yer veren Erol Özkoray, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gerekçe ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a basın yoluyla hakaret.

Gezİ Parkı eylemlerine ilişkin siyasi ve sosyolojik analizler içeren ‘Bireyselleşme ve Demokrasi: Gezi Fenomeni’ isimli kitabında duvar yazılarına ve sloganlara yer veren Erol Özkoray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı. İstanbul 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 1 yıldan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Erol Özkoray ile daha önce dosyaya mazeret ve sağlık raporu sunan avukatı Sennur Baybuğa katılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ise avukatı Ferah Yıldız temsil etti. Özkoray’ın avukatının mazeretinin reddedilmesini talep eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, “Karşı tarafın amacı davayı sürüncemede bırakmaktır. Daha önce de süre istemişti. Raporu kabul etmiyoruz, mazereti reddedilsin. Sanığın davaya konu kitabı kamuya yararlı kitap değildir. Aksine küçük düşürücü bir kitaptır. Cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“kamuya yararlı değil” cezalandırılsın

Duruşma savcısı ise Özkoray’ın avukatı tarafından mahkemeye sunulan sağlık raporunda belirtilen rahatsızlığın (boyun rahatsızlığı) duruşmaya katılmasını engelleyecek bir rahatsızlık olmadığına dikkat çekti. Özkoray’ın 22 Mayıs 2014’te verilen mütalaaya ilişkin yazılı beyanda bulunması için süre talebinde bulunulduğunu ancak 17 Haziran 2014 tarihli duruşmada da rahatsızlığını gerekçe gösterek
mütalaaya karşı savunmasını hazırlayamadığını beyan ettiğini hatırlattı. Bu şekilde dosyanın uzun süre sürüncemede kaldığını belirten savcı Hasan Bölükbaşı mazeretin reddine karar verilmesini istedi.

11 AY 20 GÜN HAPİS CEZASI

Erol Özkoray’ın avukatının mazeretini reddederek davayı karara bağlayan mahkeme, Özkoray’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırarak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle