GeriKeyif 2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Bilimsel olarak zamanda yolculuk yapılıp yapılmayacağı tartışılırken sinema dünyasında bu konu farklı bakış açıları ve hikayelerle işlendi. 2000 yılı sonrası çekilen izlemeye değer 7 filmi bir araya getirdik.

Gerçek hayatta gerçekleşmesini beklediğimiz gelişmelerin bir çoğunu beyaz perdede izleme şansı elde ediyoruz. Zamanda yolculuk yapmak da bu fikirler arasında sadece biri. Bilimsel olarak hayata geçirilmesi mümkün olup olmadığı tartışılan zamanda yolculuk, sinema dünyasında birçok yapımda işlendi. Gelecekte de farklı hikayeleri izleme şansı elde edeceğimiz zamanda yolculuk filmlerini sizler için bir araya getirdik. 

 

DONNIE DARKO / KARANLIK YOLCULUK - 2001

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell, James Duval gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Richard Kelly oturuyor. Paralel evren temasını işleyen film, anlaşılması güç filmlerden biri olarak biliniyor. 80'lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir...

 

PRIMER / KAPSÜL - 2004

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Shane Carruth imzası taşıyan yapım iki genç mühendisin gizli deneyler sonucu kazara bir zaman makinesini keşfetmesi ve sonrasında gelişen olaylara odaklanıyor. Sıkı takip ve odaklanma bekleyen filmin kadrosunda Shane Carruth, David Sullivan, Casey Gooden gibi isimler yer alıyor.

 

THE BUTTERFLY EFFECT / KELEBEK ETKİSİ - 2004

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

"Bir kelebeğin kanat çırpışının fırtınalara sebep olabileceği" metaforundan yola çıkarak hikayesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Eric Bress ve J. Mackye Gruber ikilisi oturuyor. Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters gibi isimlerin yer aldığı film, hatırlayamadığı anılarıyla mücadele içerisinde olan genç bir adamın geçmişine gidip olayları değiştirmesine, yaşamış olduğu zamanda da olayların değişmesini anlatıyor.

 

THE JACKED / ÇILDIRIŞ - 2005

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Adrien Brody, Keira Knightley, Jennifer Jason Leigh, Kris Kristofferson, Daniel Craig, Brad Renfro ve Tilda Swinton'ı bir araya getiren filmin yönetmen koltuğunda John Maybury oturuyor. Memleketine dönmek için otostop çeken ve kendini bir anda akıl hastanesinde bulan Jack, bir polis memurunu öldürmekle suçlanır. Hastanedeki deneylerin etkisiyle düşle gerçek arasında gidip gelen Jack, düşlerinde görüğü ölümünden kurtulabilecek midir?

 

THE SOURCE CODE / YAŞAM ŞİFRESİ - 2011

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Bu yıl vizyona giren Warcraft filmini yöneten Duncan Jones'un yönettiği film, 'time loop' (zamanın yinelenmesi)  temasını işliyor. Parelel evrenler hakkında yapılmış en iyi filmlerden biri olarak gösterilen Yaşam Şifresi'nin kadrosunda Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga gibi isimler yer alıyor. Film ölüm anının sonrası ve ondan sonraki hayatı sorguluyor.

 

PREDESTINATION / ZAMANIN ÖTESİNDE - 2014

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Spierig Kardeşler (Michael Spierig, Peter Spierig)'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, zaman yolculuğu paradoksları üzerine çekilmiş, mantık sınırlarını zorlayan filmlerden biri. 1958 yılında Robert A. Heinlein tarafından yazılan kısa hikayeden sinemaya adapte edilen filmde Ethan Hawke, Sarah Snook, Christopher Kirby gibi isimler yer alıyor.

 

EDGE OF TOMORROW / YARININ SINIRINDA - 2014

2000 yılı sonrası çekilmiş zamanda yolculuk filmleri

Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton gibi isimleri bir araya getiren Yarının Sınırında, büyüleyici kurgusuyla izleyicileri kendisine çekmeyi başarıyor. 'Time loop' temasını işleyen filmde yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Subay Bill Cage tecrübesiz bir askerdir ve beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür. Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur...

 

sinemajor.com Tarafından hazırlanmıştır.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle