GeriKeyif 1930'lu yıllarda bir transeksüel hikayesi: The Danish Girl
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1930'lu yıllarda bir transeksüel hikayesi: The Danish Girl

1930'lu yıllarda bir transeksüel hikayesi: The Danish Girl

En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adaylıkları başta olmak üzere 2016 Oscar'ında toplamda 4 dalda adaylık kazanan, gerçek bir hikayeden uyarlanan Danimarkalı Kız filmi Oscar töreninin önemli adayları arasında. Tom Hooper'ın yönetmenliğini üstlendiği filmde; Eddie Redmayne ve Alicia Vikander başrolü üstleniyor. The Danish Girl filminin incelemesini sizler için yaptık.

Einar Wegener (Eddie Redmayne) ve karısı Gerda Gottlieb (Alicia Vikander), Danimarkalı ünlü ve yetenekli ressamlardandır. İkilinin saygınlığı, Einar'ın peyzaj ressamı olarak ortaya çıkardığı eseri sayesinde artarken; Einar vaktinin büyük bölümünü, yükselen şöhretinin karısının yeteneğini gölgede bırakmamasını sağlamak için, portre ressamı olan Gerda'nın çalışmalarını destekleyerek geçirir. Eşine çok düşkün bir koca olan Einar'ın aşkı, bütün arkadaşları tarafından fark edilmektedir. Ancak Einar, çiftin ilişkisini sonsuza dek değiştirecek bir sır saklamaktadır. 

ERKEK VÜCUDUNDA BİR KADIN RUHU

Einar, Gerda'nın kadın modellerinden birinin yerini alıp kadın giysileriyle poz verdiğinde bir şeyi fark eder: Kendisini kadın kimliği içinde daha rahat hissetmektedir. Einar ile Gerda bu durumu benimserler ve beraber Lili Elbe karakterini yaratırlar. Böylece Einar, kadın kimliğini açıkça yaşayabilecektir. Lili'nin dönüşümünün verdiği ilhamla Gerda duygularını bir dizi yeni portreye döker. Buna karşın Gerda, Lili karakterini Einar'dan ayırsa da, Lili'nin erkek yönü yüzünden depresif bir ruh haline bürünür. Bu durum çifti bazı çetin kararlar almaya ve tehlikeli sağlık operasyonlarına zorlar, böylelikle Lili karakteri tam olarak yaratılabilecektir.

GERÇEK BİR HİKAYEYİ KONU ALIYOR

David Ebershoff'un yarattığı, Lili Elbe'nin kendisini keşfetmesini anlatan ve gerçek bir hikayeden uyarlanan roman, senarist Lucinda Coxon ve yönetmen Tom Hooper tarafından beyaz perdeye taşındı. Ebershoff'un ödüllü romanı, Lili Elbe ve Gerda Gottlieb'in hikayesini bölümlere ayırarak anlaşılır bir şekilde aktarıyor. Romandan başarıyla uyarlanan "The Danish Girl" filmi de, cinsel kimlik üzerine ilginç bir konuyu değişik bir bakış açısı katarak sinemaseverlerle buluşturuyor. Yönetmen Hooper'ın çabaları ve cesur oyunculuk performansları filmi dikkat çeken bir yapım haline getiriyor.

1930lu yıllarda bir transeksüel hikayesi: The Danish Girl

ROMAN KARAKERLERİNİN DUYGUSAL DERİNLİĞİ YANSITILMIŞ

Elbe'nin öyküsü, Tom Hooper'ın en ilgi çekici ve başarılı uyarlamalarından biri. Elbe'nin deneyimini, romandaki dramayı  yansıtarak anlatabilmek için büyük bir çaba harcayan senarist Coxon ve yönetmen Hooper'ın hikayeyi aslına uygun olarak aktabilme konusunda başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Karakterin duygusal derinliğini izleyiciye aktarma konusunda bazı problemler yaşamaları da anlayışla karşılanabilir.

Geçen yıl "Her Şeyin Teorisi" filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanan Eddie Redmayne, bu filmde de  Einar Wegener ve Lili Elbe  rolleriyle büyüleyici bir performans sergiliyor. Yönetmen Hooper da, Einar karakterindeki feminenlik ve yapmacıklıkla oyuncuyu destekliyor. Böylece Redmayne, Lili karakterini canlandırdığında da ortaya hiçbir eğretilik çıkmıyor. Belki daha az profesyonel, daha az becerikli ellerde Lili karakterinin canlandırılması büyük bir problem haline gelebilirdi, ancak "The Danish Girl" bu konunun üstesinden başarıyla geliyor. 

1930lu yıllarda bir transeksüel hikayesi: The Danish Girl

Filmdeki derin anlamlı sahnelerin birçoğunda Gerda karakteri yer alıyor. Filmin önemli bir kısmında; Gerda'nın hâlâ Lili'nin dönüşümünü desteklerken, bir yandan da kendi hırs ve ihtiyaçlarını tatmin etme çabasını izliyoruz.

Her film (özellikle de yarı-belgesel niteliği taşıyanlar), hem senaryo temellerine bağlı kalıp hem de ilgi çekici noktalar yaratma işini aynı anda yaparken, bazı sorunlarla karşılaşabilir. Ancak yönetmen Hooper, bu denge problemini oldukça ustalıklı bir şekilde hâllederek ortaya Oscar'a aday bir yapım çıkarmayı başarıyor.

 

sinemajor.com Tarafından hazırlanmıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle