GeriKelebek Kan hücrelerini iyileştirmeyi başardılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kan hücrelerini iyileştirmeyi başardılar

Kan hücrelerini iyileştirmeyi başardılar
refid:18984265 ilişkili resim dosyası

Fox News'da yer alan habere göre ABD’li bilim insanları, farelerdeki orak hücreleri normal kan hücrelerine dönüştürmeyi başararak, insanlarda görülen kan hastalığını çözmek adına önemli bir adım attı.

Orak şeklindeki kan hücreleri, dokulara oksijen taşınmasında çok önemli rol oynayan hemoglobin proteininin şeklinin bozulmasına neden oluyor. Şekli bozuk hücreler kan damarlarının tıkanmasına neden olarak acıya, felce, organ çalışmasında bozukluklara ve erken ölümlere neden oluyor. İnsanlar kan bozukluğu, doğumdan sonra baş gösteriyor.

Harvard Tıp Okulu’ndan Dr. Stuart Orkin tarafından başı çekilen araştırmada, ilk olarak ceninlerdeki hemoglobini yetişkinlerdeki hemoglobine çeviren BCL11A adlı protein tespit edildi. Araştırma ekibi, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde BCL11A proteininin üretimini bloke etti.

Proteinin bloke edilmesi üzerine fareler tekrar cenin dönemindeki hemoglobinleri üretmeye başladı. Dahası, bir zamanlar orak hücre üreten farelerdeki bu rahatsızlığın düzelmeye başladığı tespit edildi.

Çalışmada yer alan Dr. Susan Shurin, elde edilen sonucun ardından kan bozukluğu hastalığı çeken insanların tedavilerinde önemli bir adım atılabileceğini belirtti. Shurin, fareler üzerinde başarılı olan tedavi yönteminin insanlar üzerinde denenmesi için henüz erken olduğunu belirtti.

ABD’de her yıl 100 bin, dünya çapında ise 3 ile 5 milyon arasında kişi orak hücre rahatsızlığına yakalanıyor. Orkin ve ekibinin gerçekleştirdiği çalışma, Journal Science dergisinde yayımlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle