GeriKelebek Jeremy Irons'ın sesinden Çanakkale Savaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jeremy Irons'ın sesinden Çanakkale Savaşı

Atatürk, Nemrut ve Hititler belgesellerinin yönetmeni Tolga Örnek’in imzasını taşıyan “Gelibolu” Çanakkale Savaşı’nın 90'ıncı yıldönümü olan 18 Mart'ta gösterime giriyor. Dünya tarihine yön veren, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkaran, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlayan, Sovyet Devrimi’ne zemin hazırlayan Çanakkale Savaşı'nı beyazperdeye taşıyan belgeselin İngilizce kopyasını ünlü aktör Jeremy Irons seslendiriyor.

Belgeselde, tarihin en büyük 2. kara çıkarma harekatı olan Çanakkale Savaşı, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış mektuplar, belgeler ve fotoğraflarla, savaşın  90. yılında tamamen objektif olarak ele alınıyor.

18 Mart’ta Türkiye’de, Nisan ayında da Yeni Zelanda ve Avustralya sinemalarında vizyona girecek olan “Gelibolu”, sadece Türk askerlerinin değil, din, dil, ırk, uyruk gözetmeksizin siperdeki askerlerin yaşadıkları acıları ve duygularını anlatan insan hikayelerinden örülüyor. O hikayeler de filmde, 2 İngiliz, 3 Yeni Zelandalı, 3 Avustralyalı ve 2 Türk toplam 10 ana karakterin mektup ve günlükleriyle anlatılıyor.

ÇALIŞMALARI 6 YIL SÜRDÜ

6 yılda çalışmaları tamamlanan “Gelibolu” için İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avusturya, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Türkiye’deki yetmişin üzerindeki arşivden yararlanıldı ve Çanakkale uzmanı 16 uluslararası tarihçi ile işbirliği yapıldı. İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı ve Türk askeri müzelerinin işbirliği ile gerçekleştirilen belgesel, film formatı ile de ön plana çıkıyor. High Definition formatında çekilerek 35mm basılacak film Türkiye’de bu formatta çekilen ilk belgesel olma özelliğini taşıyor.

ULUSLARARASI EKİP

Filmin yapımcısı pek çok yabancı filme imzasını atmış olan Hamdi Döker, araştırma koordinatörü Dr. Feza Toker, görüntü yönetmeni Volker Tittel, sanat yönetmeni Oliver Munch. Filmin özel efektlerini Karl- Heinz Bochnig, müziklerini ise Demir Demirkan yapıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle