GeriKelebek Japonları anlamaya çalışmayın yaşayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonları anlamaya çalışmayın yaşayın

Ellerinde kovalar temizlik yapan öğrenciler, sıralarının üzerinde cep telefonları, sürmeli liseliler, kar altında mini etekli kadınlar görürseniz şaşırmayın. Otellerde çorapla dolaşmanın, bizdeki kaplıcanın benzeri ‘Onsen’lere çırılçıplak, kadınlı erkekli girmenin doğal olduğu bu teknoloji devi ülkede, bunları sorgulamayın, sadece o anı yaşayın.

Teknoloji devi, yüzyıllık geleneklerin sürdüğü ülke Japonya’ya JICA (Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı) tarafından düzenlenen Gençlik Davet Programı kapsamında 25 günlük bir eğitim gezisi yapan öğretmenler, gittikleri birçok yerde şaşkınlığa uğradılar.

Türkiye’nin 18 ilindeki ilköğretim okullarında sınıf ve branş öğretmeni olarak görev yapan eğitimcilerin ilk şaşkınlığı, gidilen her yere; eve, okula, hastaneye, kamu kurumlarına, hatta bazı otellere ayakkabı çıkarılarak girilmesi oldu.

ÇIRILÇIPLAK HAMAMA

Japonlar, başkalarına karşı çok saygılı. Misafire çok önem veriyorlar. 45 metrekarelik evlerinde misafirleri ağırlamaları zor olduğu için, otelde bulunan misafirlerini götürebilecekleri en iyi yerlerden biri de ‘Onsen’ler.

Açıkhavada bulunanlarına ‘Rotenbru’ denilen ve bizdeki hamamları andıran bu kaplıcalara çırılçıplak girmek gerekiyor.

Mayo ya da havlu ile bile girilmeyen bu mekanların bazılarında kadın-erkek bölümleri ayrı, bazılarında kadın-erkek beraber girebiliyor.

Japonya’da bir yerde yemek yediğiniz, alışveriş yaptığınız ya da taksiye bindiğinizde çok küçük bir miktar para üstü bile bıraktığınızda esnaf peşinizden koşa koşa gelerek, bu parayı size geri iade eder. Bahşiş bırakılmayan bu ülkede pazarlık da pek yapılmıyor.

İÇKİ ÇOK İÇİLİYOR

Çok çalışan Japon erkeğinin öğleden sonraları iş yerinde içmesi doğal karşılanıyor.

Saki ve pirinçten yapılan biralar en büyük tutkuları.

Özellikle davetlerde yemekler sırasında kimse kendi bardağını doldurmuyor. Bardak boşaldıkça birinin kalkıp bunu doldurması gerekiyor.

Kendi içkisini kendisinin doldurması, yanındakilerin ilgisizliğini yüzüne vurmak anlamına geldiği için genelde biri kalkarak, masadaki tüm bardakları doldurur. Bu da genelde kadınlar olur.

TERLİK VE AYAKKABILAR FORA

Terlik giyme ve çıkarmanın bile kuralları olan bu ülkede, ayakkabıları kapıda ayakkabılığa yerleştirdikten sonra, terlikleri de odadan odaya girerken çıkarmanız, tuvalete giderken de ayrı terlik kullanmanız gerekiyor.

Çıkardığınız terliklerin burnunun dışarıya bakması da çok önemli. Hokkaido Bölgesi’nde gittiğimiz bir otelde, daha girişte ayakkabılarımızı çıkardığımızda terlik arayışımız da boşa gitti. Çünkü, bu otelin her bölümünde çorapla ya da çıplak ayakla dolaşmak gerekiyor.

KİMONO İÇİNDE BIÇAKLAR

Japon kadınların en büyük tutkusu iyi bir kimono sahibi olmak. Bunun fiyatı da 2-3 milyara kadar çıkabiliyor. Kimonolar günlük hayatta da kullanılabiliyor, düğün gününde de...

Kimono içine, göğüs üzerine konulan küçük bıçakların, kadınların ihanetleri karşısında kendine yönelik olarak kullanabilecekleri bir materyal olması da Japonlar tarafından gayet doğal karşılanıyor.

Takma kirpikli lise öğrencileri

Japon gençliği, cep telefonu bağımlılığı, moda ve sigara tutkusu açısından Türk gençliğinden pek farklı değil. Gittiğimiz Takikawa Lisesi’nde takma kirpikli, boyalı saçlı, uzun tırnaklı, ojeli kız öğrenciler ve uzun saçlı, küpeli, cep telefonlu erkek öğrencilerle karşılaşmak bizi çok şaşırttı. Bu arada Türkiye’dekinin yarısı büyüklüğünde, ama bizde çalışmayan ultra modern cep telefonları 20 milyon lira!

Evin reisi erkek ama cüzdan kadında

Geleneksel Japon ailesinde baba geç saatlere kadar çalışır, anne eve ve çocuklara bakar. Babanın evde fazla zaman geçirmemesi yüzünden aile içindeki iletişim çok az. Çalışan kadının da erkeklere hizmet etmesi doğal karşılanır. İşyerinde erkek iş arkadaşı geldiğinde yer yoksa koltuğunu ona bırakması, onlara çay servisi yapması kadın çalışanların görevi olarak görülür. Japonya’da evin reisi erkek, ama cüzdan kadınlarda bulunuyor. Erkek çalıştığı parayı kadına getiriyor. Kadın da çocuklarına olduğu gibi kocasına harçlık veriyor. Bir lokanta ya da alışverişte parayı kadının ödemesi gayet doğal karşılanıyor. Eşlerinin sokakta ‘iş arkadaşları görüp, ayıplar’ diye ellerini tutamayan, çiçek bile alamayan, sevgi sözcükleri duymayan Japon kadınların en büyük tutkusu marka.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle