GeriKelebek İşte geleceğin kraliçeleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte geleceğin kraliçeleri

Eskiden kraliyet ailelerinde sadece erkek çocuklara veliaht olma hakkı tanınırdı. Ancak saraylarda birbiri ardına kız bebekler dünyaya gelmeye başlayınca, yüzlerce yıllık kraliyet yasaları da değişti. Bugün, Japonya’da ve pek çok Avrupa sarayında, minik minik prensesler geleceğin kraliçesi olmaya hazırlanıyorlar.

Japonya’nın ilk imparatoriçesi olacak

Japonya’da hükümdarlık yasası kız çocukların tahta çıkmalarına izin vermiyordu. Japon imparatorunun oğlu Prens Naruhito ile eşi Prenses Masako’nun bir kız çocukları dünyaya gelince, zavallı prenses üzüntüsünden yataklara düştü. Sonunda kız çocuklara da tahta çıkma şansı tanıyan bir yasa hazırlandı. Bu arada ağır bir depresyon geçiren Prenses Masako, küçük kızı Aiko ile yeterince ilgilenemedi. Dört yaşındaki Japon Prensesi Aiko, ilerde Japon İmparatoru olarak tahta çıkacak.

İspanya’da kız mı, erkek mi telaşı

İspanya veliahtı Prens Felipe ile eşi Letizia, doğacak çocuklarının cinsiyetini önceden öğrenmek istemediler. Oysa İspanya’da da yasalara göre erkek çocuğun veliaht ilan edilmesi gerekiyor. Letizia’nın kız çocuk doğurması ihtimaline karşın yasanın değiştirilmesi önerildi. Prens Felipe, bunu zamansız bir girişim saydığını söyleyerek yasayı değiştirtmedi. Bu arada Letizia’nın ikiz bebek beklediği söylentileri de yaygınlaştı.

Belçika’nın Birinci Elizabeth’i

Geçen yüzyılda Belçika sarayında karmaşık olaylar yaşandı. Kral Baudouin ile eşi Kraliçe Fabiola, çocukları olmadığı için yeğenleri Prens Philippe’i veliaht ilan ettiler. Kral öldükten sonra erkek kardeşi Albert oğlunun tahta çıkmaya hazır olmadığını iddia edip, onun yerine kral oldu. Prens Philippe ile eşi Mathilde’in 2001 yılında bir kız çocukları dünyaya geldi. Elizabeth adı verilen küçük prenses, ilerde Birinci Elizabeth ünvanıyla Belçika tahtına oturacak.

Hollanda kraliçelere alışkın

19’uncu yüzyıldan bu yana Hollanda tahtına kraliçeler oturuyor. Kraliçe Emma, Kraliçe Wilhelmina, Kraliçe Juliana ve şimdi de Kraliçe Beatrix, tahtı sahipleniyor. Hollanda veliahtı Willem Alexander ile eşi Maxima’nın kızı Amalia da, babasından sonra Hollanda tahtına çıkacak. Prenses Amalia henüz üç yaşında ama kraliçelik eğitimine şimdiden başladı.

Norveç’e bir veliaht prenses

Norveç Veliahtı Haakkon ile eşi Mette Marit’in kızı Ingrid Alexandra, daha bir buçuk yaşında. Norveç tahtında babasından sonra ikinci sırada yer alıyor. Norveç veliahtı ile eşi ikinci çocuklarının erkek olması durumunda da Ingrid Alexandra’nın veliaht ilan edilmesini engellemeyecekler. Minik prenses Ingrid Alexandra’yı büyük sorumluluklar bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle