GeriKelebek İşte aranan başmüzakereci
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte aranan başmüzakereci

Türkiye’yi AB görüşmelerinde temsil edecek ideal başmüzakerecinin olmazsa olmazlarını diplomat, politikacı, akademisyen, Avrupa Birliği uzmanı ve müzakerecilere sorduk.

Ortak kanı başmüzakerecinin İngilizce ve Fransızca’yı mükemmel konuşması, esnek, sabırlı, sinirlerinin güçlü olması. Ayrıca, Avrupa değerlerine inanması, gelişmiş bir espri yeteneğine sahip, usul adap bilir olması ve ekibinde mutlaka kadınları bulundurması gerekiyor.

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (Duayen diplomat) Cam çeneli olmasın

Türkiye’nin genel dış politikasını dünya ortamında değerlendirmeyi bilmeli. İyi hatip olmalı. İngilizce’nin yanı sıra anadili gibi Fransızca konuşmalı. Çünkü sorun yaşadığımız Fransa’da Fransızca konuşmak çok önemli. Uluslararası hukuk, siyasi tarih bilgisi tamam olmalı. Konuştuğunda karşıdakini motive edecek unsurları bilmezse diyalog etkili olmaz. Müzakere dayanıklılık gerektirir. Cam çeneli müzakereciler ne kadar güçlü olursa olsun bir yumrukta devrilir. Sabırlı olmalı, iletişimi koparmadan cevap vermeyi bilmeli. Muhataplarını iyi tanımalı, yeteneklerini kestirebilmeli. Psikolojik savaşa bir general gibi hakim olmalı. Ne zaman çekilip ne zaman vuracağını iyi bilmeli. Telefonu kaldırdığında Başbakan’la konuşabilecek kadar hükümete yakın olmalı. Yeri geldiğinde anekdot anlatacak kadar deneyimli olmalı, örnek verecek kadar tarih bilmeli. Espri yeteneği önemli. Arkamızdan konuşturmayacak, kimseye malzeme yaratmayacak kadar detaylı adabı muaşeret bilmeli.

CENGİZ AKTAR (Akademisyen / AB Genişleme Uzmanı)

Konsensüsü bilen siyasi tercih nedeni

Siyasi bir kişilik olacak ki imza atma yetkisi olsun ve bunun sorumluluğunu taşısın. Konsensüs adamı olacak: Partisinde, parti dışında ve yurtdışında takdir edilmeli. Avrupa’yı Amerikan gözlüğüyle değil Avrupa gözlüğüyle değerlendirebilmeli. Ekip adamı olacak: Elindeki yetkiyi paylaşmasını bilecek. Avrupa bilgisi ve AB bilgisi tam olacak. Diyalog ve barış kültürünü benimsemeli. Güç kullanımının son tahlilde düşünüldüğü Avrupa değerlerine inanmalı.

BAKIR ÇAĞLAR (Türkiye’nin AİHM’deki eski avukatı)

Ekibinde kadınlarla çalışmalı

Teknokrat kökenli olmalı ama siyasi vekaleti bulunmalı. Dışişleri mutfağından yetişmiş biri bu iş için ideal. Gidilen yer bir Avrupa mekanı, onun gerektirdiği her türlü insani estetiğe sahip olmalı, mutfak kültürü salon kültürü bilmeli. Kesinlikle çok gelişmiş bir espri yeteneği olması gerekir. Ekibinde kadınlarla da çalışmalı. Kendisiyle barışık, komplekssiz olmalı. Kişisel ilişkileri kuvvetli olmalı, tenis ya da benzeri bir hobisi olmalı. Yurtdışında eğitim almışsa Amerika değil Avrupa’da eğitilmiş olmalı. İngilizce, Avrupa’nın teknik dilidir buna hakim olmalı ama Fransızca da bilmeli, çünkü o da Avrupa’nın kültür dilidir.

RAUF DENKTAŞ (KKTC Cumhurbaşkanı)

Esnekliğin sınırlarını bilmeli

Görüşmeci önüne peyder pey hangi dosyaların konacağını bilmeli ve hangi konuda nereye kadar esneyebileceğini önceden belirlemeli. Davasının haklılığına inanmalı. Görüntüyü koruyan esası kaybeden formüllere direnebilmeli, Türkiye’yi masadan kaçırma teşebbüslerinin önünü kesebilmeli. Görüşmeci, milletin kabul hazmedemeyeceği bir kararı kabul etmektense masadan kalkabilecek cesarette olmalı. Masadan kalkmak ‘ben görüşme istemiyorum’ anlamına gelmez. ‘Görüşmeler yanlış mecraya gidiyor, düzeltilmesi gerekir’ anlamına gelir. AB yolunda Kıbrıs’ı masaya yatırmak 1960 anlaşmalarını ve bunu kabul eden TBMM kararlarını ihlal anlamına gelir. Görüşmecinin böyle bir yetkisi olmamalı.

FAZIL ORAL (Emekli asker, müzakere ve çatışma uzmanı)

Kuvvetli bir espri yeteneği olmalı

Jeopolitik kültür delikanlılıkla olmaz, bölgedeki dengelerin hepsini bilmeli. Müzakereci çok konuşmaz. Düsturu ‘çok lafa yalan, çok mala haram karışır’ olmalı. Çok kuvvetli bir espri yeteneği, çelik gibi sinir sistemi gerekir. Morali bozulmamalı. En az iki dil bilmeli. Müzakere taktiklerine hakim olmalı, yüksekten açıp aşağısına tav olmuş görünmeyi bilmeli. Rol yeteneği önemlidir: Verdiği ödünü abartmalı, aldıklarını küçük gösterebilmeli. Avrupa’da istismar edilmemesi için eşi başörtülü olmamalı. Rakamlarla konuşmalı. Nerede ileri, nerede geri adım atacağını bilmeli, tango yapar gibi bazen yana da adım atmalı. Avrupalı olmak isteyip NATO toplantısına smokinsiz giden tek temsilci olmamalı. Part time müzakereci olmaz, bakanlık ya da benzeri başka hiçbir sorumluluğu olmamalı. Yanına sanatçıları, sporcuları almalı, onlarla görünmeli. Mutlaka koyu renk takım elbise, mutlaka uzun kollu beyaz ya da açık mavi gömlek giymeli, güçlü renkleri olan kravat takmalı, bu netlik ifadesidir. Bir müzakereden sonra oturup konyak içecekse ne ısmarlayacağını bilmeli. Herkesi memnun etmeye çalışmamalı, hedefe yönelmeli. Sorulan her soruyu yanıtlamalı. Yanında mutlaka kadınlar da bulunmalı. Türk heyetlerinin bıyıklı imajı silinmeli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle