GeriKelebek İstanbul Modern’in ilk uluslararası sergisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Modern’in ilk uluslararası sergisi

Türkiye’nin ilk ve tek modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, ilk uluslararası sergisine ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. Küratörlüğünü İspanyol Rosa Martinez’in yaptığı ‘Çekim Merkezi’ sergisine 13’ü yurtdışından olmak üzere 16 sanatçı katılıyor.

İSTANBUL Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, serginin ana sponsorluğunu üstlenen Türk Ekonomi Bankası’nın Genel Müdürü Varol Civil ve serginin küratörlüğünü yapan Rosa Martinez, bugün açılacak sergiden önce ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Oya Eczacıbaşı, sanat dünyasının en önemli isimlerinin yer aldığı bu sergiyle İstanbul Modern’in ‘uluslararası çekim merkezi’ niteliğini kazandığını söyledi. Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Varol Civil ise serginin ana sponsoru olarak, kültür ve sanat alanında destek verdikleri projelere bir yenisini daha eklediklerini belirttti. Küratör Rosa Martinez sergiyle ilgili bilgiler verirken ‘bu sergide öncelikle burada daha önce çalışmaları sergilenmeyen sanatçıları tercih ettik. Post-modern sanat anlayışı gereği bütün sanat türlerini bir araya getiriyoruz. Bienale daha çok genç sanatçılara yer verirken, biz biraz daha eski sanatçıları bir araya getirerek İstanbul’u çekim merkezi yapacağız’ diye konuştu.

8 Ocak’a kadar açık

Sergide 16 farklı sanatçının bir birinden faklı çalışmaları sergileniyor. 93 yaşındaki Louise Bourgeois’in yanı sıra, günümüz sanatının ünlü isimleri Janine Antoni, Pilar Albarracin, Ghada Amer, Monica Bonvicini, Christian Boltanski, Anish Kapoor, Rem Koolhaas, Jeff Koons, Juan Munoz, Santiago Sierra, Richard Wentworth ve Maaria Wirkkala ile Türkiye’den Haluk Akakçe, Gülsün Karamustafa ve Kemal Önsoy’un yapıtları yer alıyor. Resim, heykel, fotoğraf, video ve enstalasyonlardan oluşan sergi kapılarını yarın ziyaretçilere açacak ve 8 Ocak 2006 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle