Hürriyet Cumartesi Haberleri

  ‘Çocuklar Duymasın’ zamanın ruhunu nasıl yakalayacak?

  Hürriyet Haber
  21.07.2017 - 12:36 | Son Güncelleme:

  2000’lerin fenomeni ‘Çocuklar Duymasın’, ‘taş fırın erkekleri’nin en gözde olduğu dönemde diriliyor. Pazar günü 20.00’de Kanal D’de başlayacak olan dizi, bugünün ruhuna uyan ayarları iyi yaparsa izleyicisini yeniden yakalayabilir.

  ‘Çocuklar Duymasın’ zamanın ruhunu nasıl yakalayacak

  Haluk karakteri bundan 16 sene önce, en heyecanlı yaz haberinin ‘Plajları magandalar bastı’ olduğu bir dönemde doğdu. Özcan Deniz’in metroseksüelliği temsil ettiği, mafya babalarının kral olduğu, ‘Çakır’a gerçek hayatta cenaze namazı kılındığı bir dönemin kahramanıydı.

  ‘Light erkek’ten ‘Zero Tuna’ya...

      O dönemin ‘taş fırınlığı’; karikatürize, modern kentle çatışan bir Anadolu erkeğiydi. Zamane kentlisi, Nişantaşı heveslisi, metropol hayatının her türlü ‘janjanı’na meraklı Meltem’le evlenmeyi tercih etmiş olsa da, ‘kadın değil mi işte’ çizgisinde bütüüüün kadınları çalkalayıp tükürmekte beis görmezdi. Fakat artık Haluk/Abidin için bu ucuz komedi yeterli olmayacak. Modern kadın-Anadolu erkeği çatışması artık hiç gündemimizde değil. ‘Kocişkolata’lara tost yapıp dantelli kurdeleye sarmak daha makbul. ‘Bu ayı adam beni hiç anlamıyor’dan ziyade, ‘gönlümün efendisi’ tonu baskın. Dolayısıyla Haluk’un ilk tanıtımda bitmeyen sevdalarını sayarken, ‘Meltem sevdası, ülke sevdası’ diye karıcığının içini eritmesi zamanın ruhuna uygun bir hareket. Haluk, suşi diye tutturan Meltem’i yer sofrasında ‘California roll’a zorlayabilir, Recep İvedik sınırlarına doğru modern hayata meydan okuyabilir. ‘Çocuklar Duymasın’ yeniden doğarken Haluk da ‘milli taş fırın erkeği’ olarak rönesansını yaşayabilir.

  ‘Light erkek’ Selami bir zamanların en acayip fenomenlerinden biriydi. Ama bu kavramın özellikle Birol Güven gibi senaristlerin elinde homofobik durma riski var. 15 yıl geç gelen hassasiyetin bilinciyle olacak, yeni pısırık erkeğimiz, ‘Zero Tuna’ olarak karşımıza çıkıyor. Yani pısırıklığını efemineleştirmiyor da topyekûn erkekliği sıfırlıyor. Çünkü dominantlığı psikoz seviyesinde olan Gönül, ikinci kocası Tuna’yı da ‘pelüş familyasından’ seçmiş. Doğal olarak ‘aşırı erkek Haluk’un gözünde Tuna’nın bırakın light/hafif bir adam olmasını, hükmü bile yok.

  Kibar erkekleri sıkıcılığa mahkûm ediyor

  Bu ‘zero’ durumu da; hem Haluk’un yüce maçoluğunun altını çizerek hem de bulaşık makinesini boşaltan tüm kibar erkekleri sıkıcılığa mahkûm ederek Meltem’in neden hâlâ Haluk’la beraber olduğuna açıklık getiriyor.

  ‘Çocuklar Duymasın’ yarından itibaren sosyal medya bağımlısı yeni çocuklarıyla, taş fırında daha da pişmiş kavrulmuş Haluk’uyla, geçen 16 senede Abidin’i Haluk’un içinden söküp atma projesi tamamen çökmüş görünen Meltem’iyle yeni zamanların ruhunu yakalamak için ekrana gelecek.
  Efsane, yeni bir efsane doğuracak mı izleyip göreceğiz.

  Son Dakika Haberler
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı