GeriKelebek Herkes flört sever ama itiraf edemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkes flört sever ama itiraf edemez

Sinema ve tiyatro sanatçısı Haluk Bilginer, Elele Dergisi’nin nisan sayısında Şencan Güleryüz’e verdiği röportajda sanattan flörte, star yarışmalarından kadınlara her konudaki düşüncelerini açıkladı.

Bilginer, ‘Flört bir iletişim biçimidir’ dedi. İşte Bilginer’in Elele’deki röportajdan bazı bölümler.

EN İYİ AKTÖR KİM

Ben sürekli öğrenci kalmayı becerebildim. Benim tiyatromun kulisinden sahneye girişindeki duvarda ‘Bu sahnede oynamak yasaktır. Sahneye insan olarak girdiğinizden emin olunuz’ yazar. Ben sahnede aktör görmekten nefret ederim. Biz sahneye taşırsak aktörlüğümüzü, insan olamayız, aktör aktör dolaşırız. Biri çıksa ‘Ben Türkiye’nin en iyi aktörüyüm’ dese, bu Nasreddin Hoca’nın fıkrasına benzemez mi? ‘Dünyanın merkezi neresi hocam?’ demişler, ‘aha burası’ demiş. ‘Hocam nasıl olur, nereden bildiniz’... ‘İnanmıyorsan ölç’ demiş. Adam ‘En iyi aktörüm’ diyor, nasıl ölçeceksin? Ölçemeyeceksin. Yani böyle afaki bir şey. Keşke aktörlükte de buz pateninde olduğu gibi mecburi hareketler olsa. Oyuncu olmayı insanlar o kadar kolay zannediyor ki, cahil cüretinden kaynaklanan bir şey oluyor bu. Çıktım işte kamera önüne, yapıyorum. Çıktım sahneye, yapıyorum. Ama sahnede yapılan her şey, tiyatro değildir. Kamera önünde yapılan her şey, sinema değildir.

STAR YARIŞMALARI

Bu yarışmalardan birinin ‘Tanıtımını yapar mısınız?’ dediler. ‘Şaka yapıyorsunuz herhalde’ dedim. Böyle olmaz bu işler. Bu sadece reyting dolayısıyla, para kazanmak amacıyla bir şeydir. Yok böyle bir şey.

FLÖRT MASUMANEDİR

Flört bir iletişim biçimidir. İnsan her zaman flört eder. Yani hayatında biri varken de flört edebilir. Siz hayatınızda başka biri var diye, karşınıza çıkan başka biriyle flört etmeyeceksiniz anlamına gelmez. Flört aslında çok masumane bir şeydir. Flörtün sonunda illa seks, aldatma, var olan ilişkini terk etme, gitme olmak zorunda değil. Mesela ben severim flört etmeyi. Herkes flört eder ama bunu sadece itiraf etmekten korkarlar.

KADINLAR GÜÇLÜ

Kadınlar erkeklerden daha güçlü. Aslında erkekler, iktidar bende diye düşündüğü zaman, bunu mutlaka ve mutlaka bir kadın yapıyordur. Kadın doğurgandır. Erkek aslında bu doğurganlığı kıskanmaktadır. Erkekler doğuramadıkları için daha kolay öldürür, kadınları aşağılar, dövüp ikinci sınıf insan muamelesi yapar. Kadın daha çabuk büyür. Erkek hep çocuk kalır. Erkek oynamak ister. Doğada da bu böyledir. Hayvanlarda da böyledir. Kadın erkeğini seçer. Erkek hep beni seç diye dolanır kadının etrafında. Her evde kararı veren kadındır. Erkek karar verdiğini zanneder. Hadi sıkıysa kadının istemediği, onaylamadığı bir şeyi yap bakayım, o ilişki sürebiliyor mu?

KIZIMLA ÇOK İYİYİZ

Ben hazıra kondum. Ceren altı yaşındaydı, bir kızım oldu. Çok da iyi geçiniyoruz kızımla. Sadece biyolojik babası değilim o kadar. Tabii ki isterdim kendi çocuğum olsun. Ama olmadı. Olmayınca da bunun üstüne gidip dert etmekte çok da fayda olmadığını düşünüyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle