GeriKelebek Her 5 erkekten 1'i erken boşalma sorunu yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 5 erkekten 1'i erken boşalma sorunu yaşıyor

Her 5 erkekten 1'i erken boşalma sorunu yaşıyor
refid:25626010 ilişkili resim dosyası

Türk erkeklerinin en çok konuşmaktan kaçındığı konulardan biri kuşkusuz erken boşalma ve sertleşme sorunu gibi cinsel problemler. Türk Androloji Derneği tarafından yapılan çarpıcı bir araştırma Türkiye'de her 5 erkekten 1'inin erken boşalma sorunu yaşadığını ancak bu sorunu yaşayan 10 erkekten sadece 1'inin doktora başvurduğunu ortaya koyuyor.

Türk Androloji Derneği, erken boşalma sorunu hakkında kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedefledikleri bir kampanya başlattı. “Bazen Doğru Süre Bir Dakikadan Daha Fazlasıdır” sloganıyla hayata geçirilen bu kampanyanın hedefi, sık rastlanan medikal bir sorun olan erken boşalmanın bir çözümü olduğu ve bu çözüme ulaşmak için doktora başvurulması gerektiği konusunda çiftleri bilgilendirmek.Türk Androloji Derneği tarafından açıklanan, ülke çapında 2.593 çift kapsamında yürütülen tıbbi araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de her 5 erkekten 1’i erken boşalma sorunu yaşıyor.

SADECE 10 ERKEKTEN 1'İ DOKTORA BAŞVURUYOR

Türk erkeklerinin en çok konuşmaktan kaçındığı konulardan biri kuşkusuz erken boşalma ve sertleşme sorunu gibi cinsel problemler. Türk Androloji Derneği tarafından yapılan çarpıcı bir araştırma Türkiye'de her 5 erkekten 1'inin erken boşalma sorunu yaşadığını ancak bu sorunu yaşayan 10 erkekten sadece 1'inin doktora başvurduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca dernek bu sorunu konuşmaktan çekinenler için bir internet sitesiyle erken boşalma sorununu konuşmaya teşvik ediyor. onemliolansuresi.com isimli internet sitesinde sorun yaşayan çiftler aradıkları soruların cevabını, tabuları, seksle ilgili efsaneleri görecek.

KRİTİK SÜRE 1 DAKİKA

Erken boşalma,boşalmanın cinsel birleşmeden hemenönce veya cinsel birleşmeyi takip eden 1 dakika içerisinde olduğu, boşalmayı geciktirememe ile karakterize edilen stres bir erkek cinsel fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanıyor. Çiftlerin aile mutluluğunu tehdit eden, onları stres, moral bozukluğu veya cinsel ilişkiden kaçınma gibi olumsuzluklara yöneltebilen bu sorunun,hayat boyu var olan ve önceleri yokken sonradan ortaya çıkan dört tipi bulunuyor. Her dört tipinin başta ilaç tedavisi olmak üzere değişik tedavi yöntemleri bulunuyor.

2 BİN 593 ÇİFT İNCELENDİ

Türkiye çapında 2.593 çift kapsamında yürütülen tıbbi araştırma sonuçlarının da açıklandığı basın toplantısında, Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahittin Çayan ve Kadın Hastalıkları- Doğum UzmanıDr. Özlem Dural, konunun değişik yönleri hakkında ayrıntılı bilgi sundular ve Sayın Levent Erden’in konu ile ilgili sorularını yanıtladılar.

"ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK" BOŞANMALARININ ALTINDA ERKEN BOŞALMA OLABİLİR

Sohbet şeklinde gerçekleştirilen basın toplantısına katılan Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahittin Çayan erken boşalmanın nedenlerini şöyle sıraladı:

- Genel sağlık problemleri
- Şişmanlık
- Prostat iltihabı
- Tiroid hormon artışı
- Duygusal problemler
- Travmatik cinsel deneyim

"Şiddetli geçimsizlik" altında yaşanan boşanmaların aslında birçoğunda erken boşalma ve sertleşme gibi sorunların yaşandığına değinen Prof. Dr. Çayan, bu durumun eşler arasında sorunlara da neden olduğuna dikkat çekti.

Basına özel gerçekleştirilen sohbete katılan İstanbul Üniversitesi Androloji Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu erken boşalma üzerindeki etkenleri açıkladı.

BU ETKENLER ERKEN BOŞALMAYI ARTIRIYOR

Basına özel gerçekleştirilen sohbete katılan İstanbul Üniversitesi Androloji Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, erken boşalma üzerindeki etkenleri açıkladı.
Araştırmalara göre erken boşalma sorununun arttığı görüldü durumlar; Yaşlılık, uzun süreli ilişki (1 yıllık ilişkilerde yüzde 12, 40 yıllık ilişkilerde yüzde 40), fazla çocuk sayısı (1 çocuk yüzde 17, 3 çocukta yüzde 25,5), düşük gelir ve eğitim seviyesi, işsizlik, emeklilik..
Tüm Türkiye'de erken boşalma şikayetinin en çok olduğu bölge ise yüzde 25,30 ile Doğu Anadolu Bölgesi olurken yüzde 10,98 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi en az görülen bölge. Ancak uzmanlar Ortadoğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kültürel nedenlerle doktora başvurulmadığını, ayrıca cinsel ilişkide kadının rolünün olmaması nedeniyle de şikayet edilmediğini düşünüyor. Erken boşalma sorununun bölgelere göre sıralaması ise şöyle;

- Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 25,30
- Karadeniz yüzde 24,60
- Ege yüzde 23,60
- Marmara yüzde 20,37
- İç Anadolu Bölgesi yüzde 18,41
- Akdeniz yüzde 17,56
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 10,98

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİNDEN UTANILIYOR

Toplantıda konuşan Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahittin Çayan, ejakülasyon kontrolünün olmaması durumunun erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin yaşamlarında ve başta aile mutluluğu olmak üzere yaşam kalitesinde önemli olumsuz etkilere yol açabildiğine dikkat çekti.

Bu alanda ABD’de yapılan ve 1,587 erkeği kapsayan gözlemsel bir çalışmada erken boşalma yaşayan erkeklerin %64’ü, streslerini “biraz” veya “çok ciddi” olarak tanımlamış; aynı şekilde bu durumun kadın partneri de olumsuz yönde etkilediği saptanmış.Erken boşalma yaşayan erkeklerin eşlerinin %44’ü, kendi streslerini “biraz” veya “çok ciddi” olarak tanımlamış; keza bu kadınların sadece %38’i, cinsel tatminlerini “iyi” veya “çok iyi” olarak adlandırmış.

Erken boşalma sorununun tedavisinin önünde çeşitli engeller olduğunu belirten Prof. Dr. Çayan, birinci sırada hastaların semptomlarını doktorlarıyla veya eşleriyle paylaşmaktan utanmalarının geldiğini; ayrıca bu sorunun geçici veya psikolojik olduğu, yaşlanmanın doğal parçası olduğu, sıklıkla çözümsüz olduğuna dair yanlış algıların da önemli engeller teşkil ettiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumumuzda bir çok kişi de bu sorun ile ilgili ne yapmaları veya nerede çözüm aramaları gerektiği hakkında bilgi sahibi değildir; hatta bir bölümü bunu bir sorun olarak görmeyebilmektedir.”

“Bazen Doğru Süre Bir Dakikadan Daha Fazlasıdır” sloganı ile başlattıkları kampanyanın ana hedefinin toplumun erken boşalma sorunu hakkında doğru bilgi sahibi olmasını sağlamak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çayan sözlerini şöyle tamamladı:

4 SORUDA ERKEN BOŞALMA TESTİ

“Toplumumuzun yetişkin erkeklerinin %20’sini etkileyen bu durum bir kader değildir.Değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yönde şikayetleri olan bireyler www.onemliolansuresi.com sitesinde bulunan 4 soruluk Erken Boşalma Tanı Testi ile sorunları hakkında ön değerlendirme yapabilir ve daha sonra doğru tanı ve tedavi için doktora başvurabilirler.”

KADINLARI DA ETKİLİYOR

Toplantıda son olarak söz alanİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Uzm. Dr. Özlem Dural ise, konuşmasında erkeklerin yaşadıkları erken boşalma sorunun kadınların cinsel sağlığı üzerindeki etkilerini ele aldı.

Erken boşalma sorunun tedavi edilmemesi durumunun aile hayatını ve eşlerin uyumlu cinsel birlikteliğini doğrudan etkilediğini belirten Uzm. Dr. Dural şunları söyledi:

“Erken boşalmanın tedavi edilmediği durumlarda çiftlerde seksüel ve duygusal ilişkide bozulma; kişisel streste artış veya kişiler arası ilişkilerde zorluklar yaşanması kaçınılmazdır. Kadında cinsel işlev bozukluklarının nedenlerinden biri de eşlerinde var olan cinsel işlev bozuklarıdır.Nitekim araştırmalar erken boşalma problemi yaşayan hastaların eşlerinde de cinsel işlev bozukluklarının daha sık görüldüğünü göstermektedir.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle