GeriKelebek Hemoptizi'yi hafife almayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hemoptizi'yi hafife almayın

Hemoptizi'yi hafife almayın
refid:12835492 ilişkili resim dosyası

Uzmanlar, Hemoptizi'de (Ağızdan kan gelmesi) ihmalinin çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olduğunu belirtiyor.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Öğretem Üyesi Doç. Dr. Uğur Gönlügür, Hemoptizi'de (Ağızdan kan gelmesi) ihmalin ölüme neden olabileceğini bildirdi.

Gönlügür, yaptığı yazılı açıklamada, ağızdan kan gelmesinin akciğer, kalp hastalıkları, mide, bağırsak sistemi hastalıkları ile üst solunum yolu hastalıklarında ortaya çıkabileceğini belirtti.

Mide ya da on iki parmak bağırsağındaki ülserler, gastritler, boğaz kanserleri, burun travmaları, farenjit, akciğer kanseri, bronşektazi, akut ve kronik bronşitler, zatürre, verem, kalp yetmezliği, akciğer damarlarının pıhtıyla tıkanması nedeniyle ağızdan kan gelebileceğini ifade eden Gönlügür, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

“Çok fazla miktarda gelen kan, soluk borusunu tıkayabilir. O zaman kişi, kendi kanıyla boğulabilir. Hastanın çıkardığı kan bulantıyla gelmişse ya da kahverengi ise muhtemelen mideden geliyordur. Bunun tersine hastanın çıkardığı kan öksürükle gelmişse, balgamla karışık ya da kırmızı renkte ise büyük ihtimal akciğerden geliyordur. Bu durumda hastaya kuvvetli öksürmemesi, öksürecekse kendini zorlamadan öksürmesi söylenir ve hasta kanayan akciğerinin olduğu tarafa yatırılır.”

Gönlügür, ağızdan kan gelmesinin hastayı telaşa sokan bir bulgu olmakla birlikte iyi ya da kötü huylu nedenleri olabileceğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Az miktarda gelen kan hastada ileri ki zamanlarda artıp, ölüm riski yaratabileceğinden bu tür hastalar derhal en yakın sağlık kuruluşuna, mümkünse bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalıdırlar.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle