GeriHayat 50 yıllık esarette mutlu son
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  36
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

50 yıllık esarette mutlu son

50 yıllık esarette mutlu son
refid:26758520 ilişkili resim dosyası

Hindistan'da kaçak avlanıp 50 yıl eziyet gören Raju adlı fil, hayvan hakları derneği Wildlife SOS tarafından düzenlenen bir operasyonla kurtarılınca gözyaşı döktü.

Hindistan'ın Uttar Pradeş bölgesinde 50 yıl önce avlanan Raju, o günden beri zincir altında yaşıyordu. Ayaklarına pranga bağlanan, plastik ve kağıt yiyerek hayatta kalmaya çalışan 5 buçuk ton ağırlığındaki Raju, kurtarıldığı an gözyaşlarına boğuldu. Raju, sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra korunaklı bölgeye taşındı.

50 yıllık esarette mutlu son

Raju'yu kurtarmak için İngiltere'den yola çıkan 10 kişilik Wildlife SOS ekibi, yanlarına 20 polis alarak bölgeye girdi. Ekibin başındaki Pooja Binepal, kurtarma anını "Son derece duygusaldı" diye tanımlıyor. Binepal, "Raju 50 yıl boyunca acınacak bir şekilde yaşamış. Dayanılmayacak bir işkence görmüş. Kurtarma ekibimiz görevini başarıyla tamamladığında Raju'nun gözyaşlarını görmek bizim için inanılmaz bir deneyimdi. Hepimiz için çok duygusal bir andı. Artık özgür olduğunu hissettiği için çok heyecanlıydı. Mutluluk gözyaşlarını hepimiz kalbimizde hissettik" dedi.

50 yıllık esarette mutlu son

HEM AKILLI HEM DUYGUSAL HAYVANLAR

Binepal: "Filler sadece görkemli hayvanlar değildir. Aynı zamanda son derece zekidirler. Hislerinin kuvvetli olduğu bilimsel bir gerçek. Yarım yüzyıl boyunca yaşadığı büyük işkence gözlerinden okunuyordu. Zincirlerini çözdüğümüz ilk anda nasıl yürüyeceğini bilemedi, çok zorlandı. Ama artık özgürlüğün ne demek olduğunu biliyor ve acı çekmeyeceğinin farkında."

50 yıllık esarette mutlu son

Raju'nun trajik hayatı önce Hindistan'da bir dava sürecinin başlamasına sebep oldu. Ardından hayvan hakları derneği devreye girdi ve Raju'yu esaret hayatından kurtardı. Fakat Raju'nun bu hale nasıl geldiği tam olarak bilinmiyor. Doğduğu ilk yıllarda annesinin yanından zorla alındığı tahmin ediliyor.

50 yıllık esarette mutlu son

BULDUĞUMUZDA ACINACAK HALDEYDİ

Binepal'a göre Raju'yu yakalayan avcı, önce yaşlı annesini öldürüp sonra ormana sadece bebek fillerin düşebileceği küçüklükte tuzaklar kurmuş. Yavrular yakalanıp ayakları çivilendikten sonra sahiplerine teslim edilmiş. Raj'nun psikolojik olarak iyi durumda olmadığını belirten Binepal, "Onu çok trajik bir haldeyken bulduk" diyor, "Geceleri yatacak yeri bile yoktu. Yoldan gelip geçen turistlere kendisini kurtarmaları için sabahtan akşama kadar yalvarıyordu. Doğru düzgün beslenmiyordu. Plastik parçaları ve kağıt yiyerek hayatta kalmış. Tırnakları olağanüstü uzundu. Prangalar yüzünden içi çıban ve apse doluydu. Sürekli asfalt yolda yürüdüğü için ayak tabanı da korkunç durumdaydı" dedi.

50 yıllık esarette mutlu son

Hayvan hakları derneği Wildlife SOS ekibinin ilk işi, Raju'nun karnını doyurmak oldu. Tıbbi tedavisi ve rehabilitasyon süreci tamamlandıktan sonra Raju, yıllar önce kendisi gibi işkence gören Rajesh and Bhola adlı iki filin yanında yaşamaya başlayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle