GeriKelebek Evime çaya gelin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evime çaya gelin

Elvan Abeylegesse, Türkiye’de kazandığı paralarla Etiyopya’da yeni aldığı villasında Başbakan Erdoğan’a çay ikram etmek istediğini söyledi.

Milli atletimiz Elvan Abeylegesse, Başbakan Erdoğan’ı Etiyopya gezisi sırasında, Addis Ababa’daki villasında çaya davet etti. Başbakan’ın baba yurdunu ziyaret etmesinin kendisini gururlandırdığını söyleyen Elvan, ‘Yaptığım kekleri herkes beğeniyor’ dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, bugün Etiyopya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ni kapsayan, beş günlük Afrika ziyaretine başlıyor. Başbakan’a bu gezisi sırasındaki en anlamlı davet ise Etiyopya asıllı milli atletimiz Elvan Abeylegesse’den geldi. Elvan, Erdoğan’ı Başkent Addis Ababa’da yeni aldığı üç katlı villasında ağırlayıp, çay ve kendi eliyle yaptığı kek ikram etmek istediğini söyledi. Erdoğan, bu akşam Etiyopya’ya hareket edecek ve yarın, Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi ve Cumhurbaşkanı Girma Wolde-Georgis ile bir araya gelecek. Erdoğan aynı gün akşam Güney Afrika Cumhuriyeti’ne geçecek. Erdoğan, burada da Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yardımcısı Jacop Zuma ile görüşecek. Erdoğan’ın Etiyopya gezisi kapsamında Elvan’la görüşüp görüşmeyeceği ise merak konusu. Ancak Erdoğan’ın yoğun programının böyle bir görüşmeye elvermeyeceği belirtiliyor.

NE MUTLU BANA Kİ...

Şu anda kış idmanları için baba ocağı Etiyopya’da bulunan ve antrenörü Ertan Hatipoğlu’nun hazırladığı programı uygulayan Elvan, Erdoğan’ın, doğduğu topraklara geleceğini öğrenince çok mutlu oldu, şunları söyledi:

‘Ne mutlu bana ki, Başbakanımız benim olduğum bir zamanda Etiyopya’ya geliyor. Türkiye’de kazandığım ödüllerle yeni aldığım ancak içine henüz tam olarak eşya koyamadığım evimde ağırlamak istiyorum. Bizim çaylarımız çok güzeldir. Yaptığım keklerimi de herkes beğeniyor. Şayet Başbakanımız bu mütevazı davetimi kabul ederlerse mutlu olurum. Başbakanımızı, baba ocağı topraklarda görmek bana hem moral verecek hem de motivasyonumu arttıracak.’

Çok küçük yaşta ailesinden alınan izinle Türkiye’ye getirilen ve antrenörü Ertan Hatipoğlu ile dünya atletizminin vitrinine çıkan Elvan, yıllarca doğduğu topraklarda fakir bir yaşam süren ailesini, mahallesini ve evini medyadan hep gizlemeye çalışmış, ancak yeni aldığı üç katlı şatosunu ilk kez Hürriyet’e açıklamıştı.

TÜRK’ÜM VE MUTLUYUM

Türkiye’de çok mutlu olduğunu tekrarlayan Elvan şöyle konuştu:

‘Ben artık bir Türk kızıyım. Türkiye’de mutluyum. Ömrümün sonuna kadar da Türkiye’de yaşayacağım. Türkiye’de kazandığım paraları ve ödülleri biriktirdim. Babam ve kardeşlerimi modern bir eve kavuşturduğum için çok mutluyum. Şimdi bundan sonra biriktireceğim paralarımla İstanbul’da, belki Addis Ababa’daki gibi olmasa da bir ev alıp içini Türk ve Etiyopya adetlerine göre düzeceğim. Türk halkı beni kızları gibi çok sevdi, bağırlarına bastı. Çok küçük yaşta ailemden kopmama rağmen bana Türkiye’de anne ve baba şefkati gösterildi. Öznur Dursun ablam bana büyük destek oldu. Türk atletizmine daha çok vereceklerim var. Olimpiyat madalya borcumu dünya şampiyonasında ödemeye çalışacağım. Ertan hocamla çok iyi programlar yaptık. Yeni federasyonumuz da bana destek oluyor. Pistte elimde Türk bayrağı ile tur atarken çok mutlu oluyorum. O mutluluğu hem ben, hem de tüm Türkiye yaşıyoruz.’

Yoksul mahallesinden yeni villasına taşındı

ELVAN
Abeylegesse’nin Addis Ababa’da doğup büyüdüğü Vorada Mahallesi, yoksul insanların yaşadığı tek katlı evlerden oluşuyordu. Hürriyet muhabiri Faruk Zabcı, geçen yıl Atina Olimpiyatları sırasında Elvan’a tehdit iddialarını araştırmak üzere milli atletimizin Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki mahallesine gitmiş ve ailesiyle görüşmüştü. Elvan’ın ailesi dere kenarındaki bir evde yaşıyordu. Adreslerinin belli olmaması için ellerinden geleni yapmışlardı, ancak Faruk Zabcı sonunda adresi öğrenmişti. Eve giderken yolunu bile kestiler. Elvan’ın kardeşi Derece, mahalle gençlerine ‘Gazeteciler gelirse sokmayın’ talimatı vermişti. Ama Faruk Zabcı fotoğrafları çekmeyi başarmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle