GeriKelebek Eşine bağıran kadın daha uzun yaşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eşine bağıran kadın daha uzun yaşıyor

Yeni yapılan bir araştırma, öfkelerini bastırmayan ve diledikleri gibi bağırıp çağıran kadınların, dişini sıkan kadınlardan daha uzun yaşadıklarını ortaya koydu.

Amerikan Kalp Vakfı’nın yayın organı ‘Circulation’ın bu ayki sayısında yayınlanacak araştırmaya göre, 10 yıl süreyle 2000 kadını inceleyen araştırmacılar, kocalarıyla bir kavga anında susmayı tercih eden kadınların, bağırmayı tercih edenlere göre 4 kat daha fazla kalp krizinden ölme riski taşıdıklarını buldular. Araştırmanın başkanı Wisconsin’li Dr. Elaine Eaker, ‘Öfkesini bastırıp susmak, kocasını kızdıracağı kaygısıyla duygularını ifade etmeyip bastırmak, belki ‘koruyucu’ gibi görünebilir. Ancak sağlık açısından zararlı sonuçlara yol açabilir. Çünkü duyguları serbest bırakmaktansa içinde tutmak, stress hormonu seviyelerini yükseltir’ dedi.

ERKEKLERDE TAM TERSİ

Bununla birlikte öfkelenerek bağırıp çağırmanın erkeklerde ise tam tersi bir etki yaptığı belirtildi. Öfkesini koyveren erkeklerin düzensiz kalp atışları oluşma riski yüzde 20 çıktı. Başkalarını küçümseyen erkeklerde kalp ritmi bozukluğu riski ise yüzde 30.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle