GeriKelebek Dikkatli seçimler sağlığı önemser
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkatli seçimler sağlığı önemser

Sağlığınızla ilgili hiçbir şikayetiniz olmasa bile, zaman zaman bazı dikkatsiz davranışlar yüzünden huzurunuz kaçar. Oysa yediklerinizi seçerken biraz özenli olmak, sizi olası sorunlardan uzaklaştırır.

Çocuğa yemek beğendirirken taktik değiştirin

Çocuklar için sofrada yemek seçmek, hatta yemek yememek büyüklere karşı giriştikleri eğlenceli bir mücadeledir. Anne, çocuğuna bir kaşık yemek yedirmek için bin dereden su getirirken, çocuk gizli bir zafer sevinciyle direnir. Çocuğun sağlıklı olması, bünyesinin güçlenmesi için doğru ve yeterli beslenmesi gerekir. Çocuğa sevmediği ama gelişmesi için gerekli olan bir yiyeceği yedirebilmek için bu yiyeceği onun sevdiği başka bir yiyecekle birlikte yedirmek, akıllıca bir davranış olur. Kararlı olun ve sakın çocuğun sevmediği bir yiyeceğin yerine, ona başka bir yiyecek vermeye kalkışmayın. Sizin kararlı tutumunuz eninde sonunda çocuğu etkileyecektir. Çocuğunuzun sofrada nazlanmasını doğal karşılayın. Önlerine konulan her yemeği severek yiyen bir arkadaşını yemeğe davet edin. Çocuğunuz, arkadaşından mutlaka etkilenecektir.

Meme kanserinden erikle korunun

Kanser türleriyle aldığımız besinler arasında bir bağın bulunduğu artık biliniyor. Son zamanlarda giderek yaygınlaşan meme kanserinden doğal silahlarla korunabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, bazı yiyeceklerin özellikle meme kanserinden korunmaya yardım ettiği sonucunu çıkardı. Yeşil sebzeler, tahıl ürünleri, domates, soya, lahana ve erik gibi besin maddelerini sofranızdan hiç eksik etmeyin. Bu besinlerde bulunan koruyucu bazı kimyasal maddeler meme kanserine karşı savaşıyorlar. Bu besinleri bolca tüketerek, kendinizi korumuş olacaksınız.

Artrit ağrıları için masaj yaptırın

Artritten yani kas iltihabından yakınan kişiler için acılı günler başlamak üzere. Gökyüzü bulutlarla kaplanıp, hava serinleyince, bacak kaslarında ağrılar başlıyor. Artrit ağrılarına karşı kullanılan ilaçların bir çoğu, başka sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden artrit ağrıları için masaj uygulanması geçici bir süre için ağrıları dindirebiliyor. Bacağa masaj yapılırken kan dolaşımı hızlandırılıyor. Ağrı olmayınca, kişi daha fazla hareket etme imkanını buluyor. Ve tabii, bacakların hareket etmesi sorunun giderilmesinde önemli rol oynuyor. Bu arada akupunktur iğnelerinin de yararlı olduğunu belirtelim.

Gözünüze uyku girmiyorsa süt için

Günümüzde uykusuzluktan yakınanların sayısı ürkütücü boyutlarda. Pek çok kişi, hiçbir sorunu olmadığı halde ve uykusunun gelmesine rağmen, bir türlü uykuya dalamamaktan yakınıyor. Bazı kişiler de, uykuya dalabilmek için uzun süre uğraşmalarına rağmen, gece boyunca birkaç kez uyanmaktan yakınıyorlar. Uyku haplarının ve de uygu getireceğine inanılan bitki çaylarının da durumu değiştirmemesi, kişileri haklı olarak endişelendiriyor.

Gece yatağa girip de neden uyuyamadığınızı anlamaya çalışmak yerine, gün içindeki yaşantınıza bir göz atın. Öncelikle, her sabah aynı saatte yataktan kalkmayı ilke edinin. Sabahları çok hareketli olmaya özen gösterin. Öğle saatlerinde şekerleme yapmaktan kesinlikle kaçının. Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Baharatlı yiyeceklere, peynir, alkol-kahve ya da çaya sakın rağbet etmmeyin. Yatmadan ılık bir duş alın ve sıcak süt içerek yatağa girin. Bir süre sonra uyku sorununuz kalmayacak, boşuna endişelenmeyin.

Susam artık her yerde

Dünyanın birçok ülkesinde susam önemli bir alerji tetikçisi olarak tanımlanıyor. Siz bu açıklamadan etkilenmeyip ‘Ben kırk yılda bir susamlı simit yerim. Susamla hiçbir ilgim yok’ diyebilirsiniz. Fakat bilmediğiniz bir gerçek var: Susam, simit ve çöreklerin dışında başka pek çok alanda kullanılıyor. Örneğin kozmetik ürünlerinde, sabunda, parfümlerde, çeşitli ilaçlarda sargılarda susamdan yararlanılıyor. Susam yağının ve susam tohumlarının bu kadar yaygın kullanılması, susam alerjisinin inanılmaz derecede artmasına neden oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle